Reklama

Specjalista radzi

Jak pokonać ból?

Wiedza na temat bólu to jedna z podstawowych spraw w opiece nad przewlekle chorą starszą osobą.

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 57

Adobe.Stock

Przede wszystkim musimy umieć rozróżnić ból ostry od przewlekłego. Ból ostry może być symptomem poważnego schorzenia, np. zawału serca czy zakrzepicy, i wymaga pilnej interwencji medycznej. Ból przewlekły natomiast towarzyszy różnym chorobom występującym często w starszym wieku, np. osteoporozie, zmianom zwyrodnieniowym kości i stawów, chorobom reumatoidalnym i in. Niektórzy opiekunowie bagatelizują ból, uznając, że jest on wpisany w chorobę czy starość. Tymczasem każdy ból przewlekły wymaga systematycznego i ciągłego leczenia pod kontrolą lekarza, często przy wsparciu pielęgniarki. Pamiętajmy, że ból to cierpienie nie tylko fizyczne, ale również emocjonalne i psychiczne, które u starszej osoby może być potęgowane świadomością ograniczeń wynikających z choroby i poczuciem bycia ciężarem dla otoczenia. Ból powinien być leczony także z tego powodu, że utrudnia choremu codzienne czynności życiowe, ogranicza jego aktywność. Tymczasem aktywizacja pacjenta, oczywiście na miarę jego możliwości, jest bardzo potrzebna na każdym etapie choroby.

Najprostszą metodą oceny natężenia bólu jest wykorzystanie 11-stopniowej skali, gdzie 0 oznacza brak bólu, a 10 ból niewyobrażalny. Tę ocenę uzyskujemy w rozmowie z chorym, prosząc go o podanie poziomu natężenia bólu w chwili badania. Tak prowadzona systematyczna ocena pozwala na porównanie odczucia sprzed kilku godzin czy poprzednich dni. Dobrze jest systematycznie zapisywać te informacje, tak jak zapisujemy wartość ciśnienia tętniczego, czy w przypadku cukrzycy – poziom glukozy. Ocena natężenia bólu to ważna informacja dla lekarza prowadzącego leczenie.

Podstawą postępowania jest leczenie farmakologiczne przy zastosowaniu nowoczesnych środków. W Polsce używamy bardzo dużo środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. W terapii bólu przewlekłego te środki nie mają zastosowania. Nie działają na źródło bólu, a na dłuższą metę obciążają wątrobę i nerki. Dostępne na receptę nowoczesne środki analgetyczne, czyli przeciwbólowe, w połączeniu z tzw. lekami wspierającymi, pozwalają na uzyskanie lepszego efektu przy zastosowaniu mniejszych dawek. Uzupełnieniem są środki niefarmakologiczne, np. zastosowanie udogodnień i sprzętu pomocniczego, wyposażenie łóżka w podpórki i poduszki, wypoczynek, unikanie czynności prowokujących ból, ale również zabiegi fizykalne, masaż, techniki wizualizacji, relaksacja czy muzykoterapia.

Złagodzenie bólu to lepszy komfort pacjenta i szansa na zwiększenie jego aktywności. Nawet w sytuacji, gdy pacjent nie jest w stanie współpracować z opiekunem, można wykonywać tzw. ćwiczenia bierne, czyli takie, kiedy druga osoba porusza kończynami chorego, odwraca go na boki itp. Jeżeli stan pacjenta na to pozwala, trzeba dążyć do tego, by spędzał czas w pozycji siedzącej, spacerował po mieszkaniu, np. przy pomocy balkonika, który zabezpiecza przed upadkiem. Przy braku przeciwwskazań warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który może przeszkolić opiekuna w zakresie ćwiczeń, które można wykonać w domu. Wszelkie formy aktywności pobudzają układ krążenia, usprawniają oddychanie, a przez to mają istotny wpływ na stan chorego. Dbając o aktywność naszego seniora, mobilizując go do ćwiczeń, zawsze pamiętajmy, że nie można tego robić na siłę. Osoby, które wcześniej były aktywne fizycznie, będą chętniej podejmować ćwiczenia. Inne, zwłaszcza pacjenci z chorobami neurologicznymi, niekoniecznie. Wiele można osiągnąć cierpliwością i czułością. Najważniejszy jest jednak szacunek. Każda osoba, nawet nie w pełni świadoma ma prawo do naszego szacunku dla jej ciała, jej reakcji i zachowania. Opiekunowie czasami o tym zapominają. Warto mieć w pamięci biblijny cytat z 3 rozdziału Mądrości Syracha: „Synu, wspomagaj swego ojca w starości, nie zasmucaj go w jego życiu. A jeśliby nawet rozum stracił, miej wyrozumiałość, nie pogardzaj nim, choć jesteś w pełni sił”.

Wysłuchała: Anna Wyszyńska

2021-02-10 08:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle, choć przyjęło się już w licznych parafiach nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. U jego początków są właśnie objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari

O niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej. Wówczas to, w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem - w następnych latach - w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle Matka Boża wielokrotnie ukazała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala. Dzięki tym objawieniom miasteczko zupełnie zmieniło swój charakter, m.in. w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle - według życzenia Maryi - powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.

CZYTAJ DALEJ

Czesław Michniewicz: nie myślę o rezygnacji

2022-12-08 08:42

[ TEMATY ]

mundial

Adobe Stock

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Czesławem Michniewiczem.

"Co zrobi prezes Kulesza to nikt z nas nie wie, łącznie ze mną, ale na pewno nie jestem w żadnym konflikcie z prezesem" - powiedział Michniewicz na antenie Radia Zet i dodał, że szef związku cały czas mu pomaga i go wspiera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję