Reklama

Więcej szczęścia jest w dawaniu...

„Woreczek ryżu” – to akcja pomocy dzieciom w Kenii i Ekwadorze. Została wymyślona dziesięć lat temu przez studentów, a dziś jest prężną, przynoszącą wielkie owoce inicjatywą miłosierdzia.

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 62

Adobe.Stock

Nasza akcja powstała z potrzeby chwili, gdy dziesięć lat temu dziewczynki z Domu Dziecka św. Antoniego w Limuru w Kenii, prowadzonego przez polskich franciszkanów, wymagały

pełnowartościowych posiłków, a tych brakowało. Podobnie jak przyborów do nauki, środków higieny itp. Wtedy młodzież franciszkańskiego duszpasterstwa akademickiego „Porcjunkula” w Poznaniu wymyśliła akcję „Woreczek ryżu”, nawiązując w ten sposób do dziennej porcji posiłku spożywanego przez miliony ludzi na świecie, która mieści się w dłoni – tak opisują początki swojej działalności organizatorzy akcji. – Po kilku latach – dodają – akcja objęła wiele parafii, szkół, instytucji i osób indywidualnych w całej Polsce i dzięki temu zaangażowaniu czynimy dobro. Obecnie wspólnie z franciszkańską Fundacją „Tworzyć Miłością” wspieramy programy pomocowe dla potrzebujących dzieci w Kenii i Ekwadorze.

Według ONZ, każdego roku ponad 800 mln ludzi na świecie cierpi głód lub niedożywienie. W Kenii i Ekwadorze, gdzie pracują misjonarze franciszkańscy, problem niedożywienia często jest tak samo realny i narasta podczas długotrwałej suszy, ale również przez konflikty międzyplemienne, ataki terrorystyczne czy złą dystrybucję darów.

Wolontariusze akcji mówią Niedzieli: – Zdajemy sobie sprawę, że sami nie rozwiążemy problemu głodu na świecie, tak jak Apostołowie z kilkoma chlebami i rybami nie byli w stanie wykarmić tłumów. Jednak z Bożą pomocą, z wiarą i połączonymi siłami możemy pomóc konkretnym osobom, które nasi misjonarze znają, i w ten sposób przyczynić się do zmniejszenia głodu choćby niewielkiej części ludzi. Dzięki symbolicznym 100 gramom ryżu, fasoli czy kukurydzy, które dla milionów ludzi na świecie, zwłaszcza dzieci, są jedynym pożywieniem w ciągu całego dnia, każdy z nas może uratować czyjeś życie i przyczynić się do prawidłowego rozwoju człowieka.

Reklama

W bieżącym roku całoroczna zbiórka odbywa się pod hasłem: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” (Dz 20, 35).

Z ubiegłorocznej rekordowej zbiórki o łącznej wartości 282 115,01 zł środki przekazane zostały w dużej mierze na dożywianie dzieci, ale także na wyposażenie centrum zdrowia prowadzonego przez franciszkanów w Ruiri w Kenii, gdzie zakupiony został sprzęt do ratowania noworodków i ich matek. Realizowano także liczne projekty wspomagające m.in. edukację w Ekwadorze.

Organizatorzy zwracają uwagę na zbliżający się okres Wielkiego Postu, który może być sposobnością do podzielenia się swoimi dobrami z potrzebującymi, ale również do włączenia się przez post w modlitwę za ludzi cierpiących głód.

– W tej dobroczynnej akcji chodzi o to, żebyśmy nauczyli się żyć tak, aby dawać innym to, co możemy. Dlatego zachęcamy, by w okresie Wielkiego Postu chociaż raz w tygodniu spróbować przeżyć cały dzień o takiej porcji ryżu i doświadczyć tego, co wielu ludzi przeżywa każdego dnia. Ważne jednak, by nie traktować tego jako diety odchudzającej, ale na modlitwie wzbudzić intencję, która będzie towarzyszyła wyrzeczeniom, tak by nie zatracić żadnego z aspektów Wielkiego Postu, czyli modlitwy, postu i jałmużny – zachęcają wolontariusze.

Akcję „Woreczek ryżu”, realizowaną wspólnie przez Franciszkański Sekretariat Misyjny w Gdyni oraz Fundację „Tworzyć Miłością”, można wspierać przez cały rok m.in. przez:

– wpłaty na konto Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego (www.sekretariatmisyjny.pl) ;

– SMS o treści DAR na nr 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) – usługa dostępna dzięki współpracy z Caritas Polska.

Szczegóły akcji na stronie: www.woreczekryzu.pl .

2021-02-10 08:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Niedziela Ogólnopolska 50/2006, str. 27

[ TEMATY ]

Matka Boża z Guadalupe

Juan Diego

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swej wizyty w Meksyku 31 lipca 2002 r. wyniósł Juana Diego do chwały ołtarzy. Został on pierwszym świętym Indianinem.

Tereny dzisiejszego Meksyku od dawna zamieszkiwały różne plemiona, w tym również Majowie, którzy wówczas tworzyli silne państwo i charakteryzowali się wysoką kulturą. W XI stuleciu imperium Majów podbili Aztekowie, którzy przywędrowali z północy kontynentu i osiedlili się na tym terenie. Aztekowie stopniowo podporządkowywali sobie tubylcze plemiona oraz niweczyli kulturę Majów. Konkwista hiszpańska (1519-21 r.) pod wodzą Hernána Cortésa położyła kres imperium Aztekow.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję