Reklama

Niedziela Wrocławska

Wielka Pokuta mężczyzn

W Środę Popielcową rozpoczyna się 40-dniowa pokuta mężczyzn. Zaproszeni są wszyscy, którzy chcą nawrócić się do Boga.

Niedziela wrocławska 7/2021, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa i pokuta

YouTube/pokuta-live

Katecheza ks. Jerzego Morańskiego wprowadzająca w pokutę mężczyzn 2021

Katecheza ks. Jerzego Morańskiego wprowadzająca w pokutę mężczyzn 2021

Wydarzenie objął swoim patronatem bp Andrzej Siemieniewski oraz ks. Milton Zonta, przełożony generalny salwatorianów. Jak twierdzą organizatorzy, jest pilna potrzeba, aby uniżyć się przed Bogiem, zmieniając wpierw swoje myślenie. – Mamy za co pokutować, wszyscy widzimy bałagan na tym świecie i my się z nim nie zgadzamy. Widzimy zło, które dotyka nas i innych, i zdajemy sobie sprawę, że jest to owoc naszego grzechu. Dlatego koniecznie musimy wrócić do tego ładu i harmonii z Panem Bogiem i samym sobą – argumentuje ks. Jerzy Morański, rekolekcjonista, współorganizator akcji.

Mężczyzna odpowiada za porządek na Ziemi. Ta prawda wypływa bezpośrednio z ogrodu Eden, gdzie Adam dostał zadanie, aby troszczyć się i pielęgnować to, co Bóg mu ofiarował. Było to pierwsze powołanie do pracy. Później pojawiło się powołanie do obrony ogrodu, czyli walki, ale nie fizycznej tylko duchowej. Od pierwszych chwil istnienia tego świata Szatan już próbował kusić pierwszego człowieka.

Kiedy mówimy o bałaganie na tym świecie, o złu, o marszach kobiet, uważamy, że odpowiedzialność za to w dużej mierze spoczywa na współczesnych Adamach.

Podziel się cytatem

Odpowiedzialność jest sprawą kluczową w funkcjonowaniu mężczyzny. – Kiedy pada hasło „aborcja”, w większości myślimy o kobiecie, która popada w grzech. Jeżeli jest ona zdrowa i normalnie funkcjonuje, to pewnie by tego nie zrobiła, gdyby miała wsparcie Adama. Adama męża, Adama ojca, który mógłby powiedzieć: nie martw się, wszystko będzie dobrze. Kiedy mówimy o bałaganie na tym świecie, o złu, o marszach kobiet, które są pogubione, uważamy, że odpowiedzialność za to w dużej mierze spoczywa na współczesnych Adamach. Dlatego zachęcamy mężczyzn, którzy podejmą pokutę, żeby prosili żony, matki czy córki o wsparcie – apeluje ks. Morański.

Osoba, która będzie chciała dołączyć do tego dzieła, musi trwać w łasce uświęcającej i codziennie poświęcać czas na modlitwę. Organizatorzy zachęcają, aby prosić Ducha Świętego o to, aby rozjaśnił zakamarki serca i wskazał grzechy ukryte głęboko w sercu. Przedstawiają też zasady tej 40-dniowej pokuty. Każdy dzień zaczyna się intencją wynagrodzenia Bogu za grzechy. Mężczyźni przyjmują bez buntu i odwetu cierpienia i przykrości, które mogą ich spotkać każdego dnia. Nie piją w tym czasie alkoholu. Rezygnują z jednej dobrej, zasłużonej przyjemności w dniu, aby uzyskany w ten sposób czas ofiarować rodzinie. Podejmują dodatkowe wyrzeczenie i wspierają materialnie potrzebujących. Więcej szczegółów dotyczących 40-dniowej pokuty mężczyzn można znaleźć na stronie internetowej www.pokuta.live.

2021-02-10 08:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Delegata KEP przed Dniem modlitwy i pokuty

[ TEMATY ]

modlitwa

pokuta

KEP

modlitwa i pokuta

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą niedzielę – 27 lutego, poprzedzającą Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w kościołach i kaplicach w Polsce będzie odczytywany komunikat Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Kościół w Polsce w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 4 marca, po raz szósty będzie przeżywał Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

CZYTAJ DALEJ

Jestem Niepokalane Poczęcie

Słowa: „Jestem Niepokalane Poczęcie” usłyszała Bernadeta Soubirous z ust Matki Bożej, która ukazała się jej we francuskim Lourdes. 8 grudnia przeżywamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół celebruje tę uroczystość w Adwencie, czyli na progu nowego roku liturgicznego, i niejako kieruje już spojrzenie wiernych ku uroczystości Bożego Narodzenia. Nie byłoby jej, gdyby nie zgoda Maryi na zostanie Matką Najwyższego, co odnotowuje św. Łukasz w swojej Ewangelii. Anioł powiedział Jej wtedy: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą” (por. Łk 1, 28). Właśnie owa pełnia łaski Bożej sprawiła, że Maryja od początków chrześcijaństwa była szczególnie czczona przez wiernych ze względu na swoje wybraństwo i uprzywilejowanie, również to związane z prezentowaną uroczystością.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Przełom listopada i grudnia, to wyjątkowy czas dla seminaryjnej wspólnoty. Ma miejsce wówczas jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń, a mianowicie dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne śpiewy seminaryjnego chóru i scholii oraz okolicznościowe kazania nowennowe gromadzą całą wspólnotę seminaryjną, a także licznych księży wykładowców na wspólną modlitwę brewiarzową. W tym roku rozważania maryjne głosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku dzielili się świadectwem swojego powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję