Unikalne urodziny
Najstarsza osoba w Europie, 117-letnia siostra zakonna André z Francji jest najstarszą osobą na świecie, która pokonała koronawirusa. 16 stycznia tego roku s. André, która przebywa w domu spokojnej starości w Toulonie, dowiedziała się, że zachorowała na Covid-19.
Chorobę przeszła łagodnie. Teraz jest już ozdrowieńcem i 11 lutego świętowała swoje 117. urodziny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
DW
Prawda czy fałsz?
Dziennikarze Deutsche Welle, powołując się na badania przeprowadzone w Libanie i Iranie, twierdzą, że nawet połowa ankietowanych muzułmanów deklaruje, iż straciła swoje więzi z religią, w której wyrosła. Badane grupy były stosunkowo duże, ale nie wiadomo, w jakim stopniu reprezentatywne. Założono też, że w innych państwach zachodzą podobne procesy. Uzasadnieniem były wywiady z tzw. anonimowymi rozmówcami m.in. z Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej. Na ocenę prawdziwości tych stwierdzeń należy jednak jeszcze poczekać.
CNA
Pachnie autorytaryzmem
Reklama
Nie wszyscy niemieccy katolicy są entuzjastami eksperymentalnej tzw. drogi synodalnej, która ma odnowić Kościół katolicki u naszych zachodnich sąsiadów. Najbardziej znanym krytykiem pomysłów rodzących się w trakcie „drogi” jest kard. Rainer Maria Woelki, metropolita Kolonii – obecnie znajdujący się w ogniu krytyki. Swój sprzeciw wyraża także biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer. Jego zdaniem, sposób procedowania coraz bardziej pachnie despotycznym autorytaryzmem, a komitet wykonawczy drogi synodalnej manipuluje procedurami, by przeforsować swoje pomysły. Poza tym, zdaniem biskupa Ratyzbony, w jego pracach jest dużo tajemniczości, która ma się nijak do deklarowanej transparentności. Wygląda na to, że progresiści, którzy sami byli pomysłodawcami nowej procedury, chcą jej użyć jako narzędzia do zrealizowania swoich pomysłów.
Irish Post
Co będzie z Kościołem w Irlandii?
Nowy arcybiskup Dublina Dermot Farrell z ufnością patrzy w przyszłość. Według niego o znaczeniu Kościoła w przyszłości niekoniecznie będzie decydowało to, co za najistotniejsze uważano w przeszłości, kiedy np. Kościół w Irlandii cieszył się obecnością wielu wiernych na nabożeństwach i dużą liczbą powołań kapłańskich. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to dziś na papierze wygląda to jeszcze nieźle.
Archidiecezja liczy 197 parafii, w których posługuje 350 aktywnych księży. Tyle że średnia wieku czynnych księży to 70 lat. Zdaniem abp. Farrella, wkrótce przyjdzie czas, że nie we wszystkich kościołach w każdą niedzielę będzie celebrowana Eucharystia. Gdy zabraknie księży, większą odpowiedzialność za wspólnotę powinni wziąć świeccy i do tego trzeba się przygotować. Wyzwaniem będzie też spora część kościelnych nieruchomości, które „prawdopodobnie nie będą już dłużej potrzebne” – twierdzi arcybiskup najważniejszej irlandzkiej diecezji.
Libero
Wszystko było kłamstwem
Informacja o podejrzanych transferach pieniężnych z Watykanu do Australii, którą wykorzystywano do ataku na kard. Giovanniego Becciu, okazała się zupełnie fałszywa. Australijska policja federalna wydała komunikat, w którym poinformowała, że sprawdzała transfery pieniężne i nie znalazła w nich niczego podejrzanego. Nieprawdziwe okazały się podejrzenia, że fundusze posłużyły do przekupienia oskarżycieli kard. George’a Pella – tak w ubiegłym roku pisały główne włoskie gazety, podając tę informację jako pewnik. Obrońcy kard. Becciu widzą w tym spisek przeciwko jego osobie, który doprowadził do niespodziewanej dymisji kardynała, a także do oczernienia jego imienia. Powtórzmy więc jeszcze raz, bo kłamstwa przekazywano wiele razy: kard. Becciu ani nikt z Watykanu nie przesyłał podejrzanych pieniędzy do Australii.