Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Dla psychiki i ducha

Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień, pedagog, doradca rodziny, duszpasterz i egzorcysta czekają na osoby potrzebujące wsparcia w nowo otwartej poradni specjalistycznej „Arka” w Mielcu.

2021-02-17 09:37

Niedziela małopolska 8/2021, str. V

[ TEMATY ]

poradnia

Tarnów

Anna Zboch

W otwarciu poradni wzięli udział duchowni, samorządowcy, parlamentarzyści oraz terapeuci

W otwarciu poradni wzięli udział duchowni, samorządowcy, parlamentarzyści
oraz terapeuci

Oferta skierowana jest do wszystkich mieszkańców diecezji tarnowskiej, a także osób przyjeżdżających spoza jej terenów.

Dobry start

Oficjalne otwarcie placówki poprzedziła Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej. W homilii zaznaczył, że Kościół to druga po państwie instytucja pomocowa w Polsce – prowadzi m.in. ośrodki opieki dla dzieci niepełnosprawnych, hospicja, domy samotnej matki, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego oraz poradnie specjalistyczne. – Są one szczególnie potrzebne teraz, w czasie pandemii – powiedział dziennikarzom bp Jeż. I zauważył: – Obniżają się standardy życia psychicznego Polaków, szczególnie dzieci i młodzieży. Stąd chcemy jeszcze bardziej działalność związaną z poradnictwem rozwinąć w naszej diecezji. A ponieważ Mielec jest miastem wiodącym w regionie, to chcemy, aby ta poradnia się rozwijała. Mamy nadzieję, że będziemy mieć dużo wolontariuszy-specjalistów z różnych dziedzin, zwłaszcza myślimy tu o młodszym środowisku, ale bardzo sobie cenimy pomoc osób starszych, z dużym doświadczeniem.

Są chętni

Reklama

Agnieszka Szymańska, psycholog z Fundacji „Auxilium”, przyznaje, że zainteresowanie spotkaniami ze specjalistami jest ogromne. – Posiadamy już doświadczenie z Tarnowa, gdzie od dwóch lat prowadzimy poradnie i mamy duże kolejki do specjalistów. Myślimy, że zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy obostrzenia spowodowały nasilenie wielu trudności, w tym związanych ze zdrowiem psychicznym, nasza poradnia w Mielcu stanie się takim miejscem, gdzie osoby potrzebujące będą mogły uzyskać pomoc – powiedziała psycholog.

Obecnie największe kolejki są do psychologów i psychoterapeutów. Jak informuje Agnieszka Szymańska, osoby zgłaszają się z różnymi trudnościami. Począwszy od zaburzeń depresyjnych, poprzez różne sytuacje kryzysowe związane z obecną sytuacją. To są również trudności w życiu rodzinnym, ale też wielu rodziców zgłasza się z nasilonymi trudnościami, jeżeli chodzi o wychowanie dzieci, co wiążą z nadmierną ekspozycją na elektronikę, uzależnieniem od internetu.

Potwierdzają to mieszkańcy Mielca. – Mam dwóch synów w szkole podstawowej. Do tej pory starałam się im ograniczać dostęp do internetu, telewizora, ale w czasie pandemii wszystko się zmieniło. Zdalna szkoła, kontakt z kolegami tylko wirtualny i widzę, że moi chłopcy są coraz bardziej niecierpliwi, nerwowi, a nawet agresywni, dlatego chętnie skorzystam z pomocy specjalistów – zapewnia p. Katarzyna. Musi jednak szybko decydować się na zapis, bo do fachowców kolejki są długie. – Zauważyliśmy, że przy dużej mobilności ludzi nie jest problemem przejechanie 30 km i spotkanie się ze specjalistą w naszym innym oddziale. Gdy ktoś dzwoni do rejestracji, może się dowiedzieć, że jeżeli w Tarnowie jest długa kolejka do psychologa, to ma możliwość pojechać do Mielca, Szczucina czy Bochni – podkreśla ks. Józef Partyka, prezes Fundacji „Auxilium”.

Umów się

Specjaliści są do dyspozycji po wcześniejszej rejestracji pod nr. tel.: (14) 692 02 93 od poniedziałku do piątku w godz. 16-20. Fundacja „Auxilium” prowadzi poradnię specjalistyczną oraz telefon zaufania „Arka” przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na randkę... z córką!

Niedziela Ogólnopolska 6/2019, str. 48

[ TEMATY ]

poradnia

©Jacob Lund – stock.adobe.com

Piękne były zeszłoroczne walentynki. Mogliśmy podziękować Bogu za to, że Popielec to ruchoma data. Połączenie obu okazji w jednym dniu przyczyniło się w pewnym stopniu do pogłębienia refleksji nad istotą dnia św. Walentego. Oczywiście, wiele osób ograniczyło się do zastanowienia nad wielkością pluszowego serca do kupienia, ale wiele też pomyślało o tym, że największa miłość w historii świata miała przecież swoje apogeum 2000 lat temu w odległej Palestynie, w osobie pewnego Nauczyciela, skazańca, i w Jego haniebnej śmierci na krzyżu. Śmierci, której następstwem jest prawdziwe życie. Wielka i piękna tajemnica...

CZYTAJ DALEJ

Książka nie tylko na Dzień Kobiet

2021-03-07 22:08

[ TEMATY ]

O niektórych lękach kobiet

Ks. Stanisław Szlassa

Katarzyna Matusz

materiały prasowe

Już jutro wieczorem prezentacja książki pt. „O niektórych lękach kobiet. Zanim pójdziesz na terapię”. Jej autorzy, terapeuta i dziennikarka z bagażem doświadczeń, radzą, jak nie zadręczać się, uczynić swoją codzienność spokojniejszą i być szczęśliwym ze sobą i w relacjach z innymi.

We wstępie przeczytamy: „Wszystkie z nas, kobiet, doświadczają różnego rodzaju lęków: związanych z wiernością sobie, z wyznaczaniem granic, w relacjach, w związkach, pracy czy w ciąży. Obciążają one nas miej lub bardziej, utrudniając życie, pozbawiając radości i poczucia satysfakcji. Często samo nazwanie ich pozwala zobaczyć, że te lęki nie są tak straszne, na jakie wyglądają, pomaga oswoić je, a nawet potraktować nie jak zagrożenie, ale ważny drogowskaz. Określanie granic i nauczenie się odpowiadania na pytanie, w jakiej relacji jestem, pozwala na to, by budować udany związek i być w nim prawdziwą. Książka ta pokazuje, jak można to osiągnąć.”

CZYTAJ DALEJ

#17 - Nieuczciwy interes - [Gwoździe w Krzyżu]

2021-03-08 09:00

screen

Zapraszamy przez wszystkie dni Wielkiego Postu na codziennie rozważania pt.: "Gwoździe w Krzyżu"

Jest to cykl rozważań przygotowany przez ks. Piotra Szczypiora i ks. Łukasza Romańczuka. Od poniedziałku do soboty o godz. 9:00 na kanale YouTube "Niedzieli Wrocławskiej" emitowany będzie nowy odcinek, który będzie nawiązywał do tematu pokuty, nawrócenia i autorefleksji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję