Reklama

Obserwator

Włochy

Pierwszy zgrzyt

W zaprzysiężonym niedawno nowym rządzie Mario Draghiego, w którego skład wchodzą eksperci i politycy centrolewicy i centroprawicy, pojawił się rozdźwięk. Dotyczy on zasad walki z pandemią. Mająca trzech ministrów prawicowa Liga Matteo Salviniego protestuje przeciwko zamknięciu stoków narciarskich.

Zdumienie wywołała opinia doradzającego rządowi komitetu techniczno-naukowego. Na jej podstawie, dzień przed planowanym otwarciem stoków i wyciągów, minister zdrowia przedłużył ich zamknięcie do 5 marca. – Zdrowie jest najważniejsze, ale spróbujmy się znaleźć w sytuacji przedsiębiorcy, który zorganizował wszystko, by móc zacząć działać – powiedział Salvini.

w.d.

Nie tylko do Polaków

Otwórzmy przed Nim serca

Reklama

Po modlitwie Anioł Pański i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa papież Franciszek nawiązał do odbywających się w Płocku obchodów 90. rocznicy pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej. – Moja myśl biegnie do sanktuarium w Płocku, w Polsce, gdzie 90 lat temu Pan Jezus ukazał się św. Faustynie Kowalskiej, powierzając jej szczególne orędzie Bożego Miłosierdzia – powiedział papież. – Za pośrednictwem św. Jana Pawła II przesłanie to dotarło do całego świata i nie jest ono niczym innym, jak Ewangelią Jezusa Chrystusa, umarłego i zmartwychwstałego, który obdarza nas miłosierdziem Ojca. Otwórzmy przed Nim nasze serca, mówiąc z wiarą: „Jezu, ufam Tobie”.

j.k.

Birma

Z różańcem w ręku

W Rangunie i wielu innych miastach odbyły się pokojowe demonstracje domagające się powrotu demokracji oraz uwolnienia demokratycznej przywódczyni kraju Aung San Suu Kyi i innych więźniów politycznych. Do protestów przeciwko wojskowemu zamachowi stanu z 1 lutego przyłączyły się zakonnice, księża i katolicy świeccy. W Rangunie setki wiernych przemaszerowało pokojowo ulicami miasta od kościoła Matki Bożej Fatimskiej do kościoła św. Franciszka, odmawiając Różaniec. To samo wydarzyło się w diecezji Kengtung. W stanie Kaczin natomiast zakonnice stały przy wejściach do kościołów z napisami: „Nie dla dyktatury” i „Słuchajcie głosu ludu”. Na ulicę wyszli zwłaszcza ludzie młodzi, domagając się uwolnienia Aung San Suu Kyi. 15 ambasadorów podpisało deklarację, w której zwracają się do sił bezpieczeństwa o powstrzymanie się od wszelkich form przemocy: „Świat was obserwuje” – napisali. Stołeczny arcybiskup kard. Charles Bo odwołał się w mediach społecznościowych do postaci abp. Oscara Romero, który został zabity podczas Mszy św. przez salwadorskie szwadrony śmierci za sprzeciw wobec dyktatury wojskowej.

Kardynał zacytował jego słowa: „Biskup może umrzeć, ale Kościół Boży nigdy nie zginie”; „Ci, którzy mają głos, muszą mówić za tych, którzy głosu nie mają”; oraz: „Jeśli przyszli mnie zabić, możecie powiedzieć, że wybaczam i błogosławię tych, którzy to zrobili”.

j.k.

Podstępy postępu

Gender ponad wszystko?

Reklama

W szkockim parlamencie zaprezentowano projekt ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznym, który uznaje wszelką krytykę ideologii gender za przestępstwo.

Zdaniem zwierzchników wspólnot chrześcijańskich, ustawa zagraża wolności słowa i sumienia.

W liście skierowanym do ministra sprawiedliwości wzywają do większego zwrócenia uwagi na ochronę praw obywatelskich. Podkreślają, że obecnie kwestie gender są przedmiotem szerokiej i emocjonalnej dyskusji publicznej. „Jesteśmy przekonani, że opinie krytyczne, tzn. sprzeczne z tezą, że płeć jest płynna i zmienna, też powinny zostać wysłuchane” – napisali biskupi i duchowni ewangeliccy. Ich zdaniem, cztery tygodnie na zatwierdzenie ustawy to zdecydowanie za krótko, aby parlament miał czas na wystarczającą refleksję nad konsekwencjami wprowadzenia takiego prawa. „Należy wstrzymać się z uchwaleniem tych przepisów i umożliwić otwartą debatę na ich temat w przestrzeni publicznej” – czytamy w liście.

j.k.

Watykan

Na Wielki Tydzień

Do podejmowania roztropnych decyzji w związku z obchodami Wielkiego Tygodnia zachęca biskupów Stolica Apostolska. Chodzi o to, żeby celebracje liturgiczne „mogły się odbywać z pożytkiem dla Ludu Bożego, mając na względzie dobro powierzonych im dusz”, a zarazem z poszanowaniem zdrowia i zgodnie z rozporządzeniami władz odpowiedzialnych za dobro wspólne. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w nocie przypomina, że ocena sytuacji należy do kompetencji biskupa, który ma zadbać o dobro duchowe duszpasterzy i wiernych w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia. Kongregacja odsyła biskupów do ubiegłorocznego dekretu w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia, który zachowuje swą aktualność również w tym roku. Przyznaje także, że korzystanie z mediów społecznościowych pomogło duszpasterzom w okazywaniu bliskości i wsparcia podczas pandemii. Podczas obchodów Wielkiego Tygodnia zaleca się korzystanie z transmisji z liturgii sprawowanych przez biskupa, zachęcając wiernych, którzy nie mogą chodzić do swego kościoła, by wybierali uroczystości diecezjalne.

w.d.

Rosja

Cerkiew i in vitro

Rosyjski Kościół Prawosławny rozważa zgodę na zapłodnienie in vitro. Opublikował właśnie projekt dokumentu, w którym zauważa, że znaczący rozwój technologii reprodukcyjnych może doprowadzić do sytuacji, iż zapłodnienie in vitro może być metodą akceptowalną. Do tej pory rosyjska Cerkiew dowodziła, że pozaustrojowe zapłodnienie obejmujące produkcję, konserwację i celowe niszczenie wolnych embrionów jest moralnie niedopuszczalne. Zwolennicy zmian twierdzą, że głównym problemem etycznym związanym z zapłodnieniem in vitro jest stosowanie technik niszczących część zarodków. Argumentują, że jeśli in vitro możne być stosowane w sposób, który nie będzie niszczył embrionów – procedura ta może być moralnie dopuszczalna.

j.k.

Rosja-USA

Idą na wymianę

Możliwa jest wymiana więźniów między tymi krajami. Chodzi o Amerykanów: Paula Whelana – byłego żołnierza piechoty morskiej, skazanego w ub.r. w Rosji za szpiegostwo na 16 lat łagru, oraz Trevora Reeda skazanego w ub.r. w Rosji na 9 lat kolonii karnej za napaść na policjanta. Rosjanie, o których uwolnienie z więzień USA od lat bezskutecznie zabiega Moskwa, to handlarz bronią Wiktor But, skazany w 2018 r. na 25 lat więzienia i pilot Konstantin Jaroszenko, skazany w 2011 r. za przemyt narkotyków na 20 lat więzienia.

j.k.

Japonia

Rekordowa liczba samobójstw

W ubiegłym roku Japonia odnotowała rekordową liczbę 479 samobójstw wśród młodzieży. Tamtejsze ministerstwo edukacji analizuje, czy pandemia COVID-19 miała wpływ na te tragiczne statystyki. Jak podała prasa, w 2019 r. samobójstwo popełniło 339 nastolatków. Z kolei w 2020 r. odebrało sobie życie dwa razy więcej dziewcząt niż rok wcześniej.

Niektórzy eksperci proponują zakup tabletów do rozdania każdemu uczniowi szkoły podstawowej i gimnazjum do końca marca. Miałyby one służyć do sprawdzania poziomu stresu uczniów i przeprowadzania z nimi rozmów, które mogłyby odciągać ich od myśli samobójczych.

j.k.

Belgia i Holandia

Robią, co chcą

Gwałtownie rośnie w tych krajach liczba przypadków eutanazji i samobójstw wspomaganych od czasu zalegalizowania tej praktyki w 2002 r.

Badania Kaspara Rausa z Uniwersytetu w Gandawie wykazały, że zabezpieczenia mające na celu zarządzanie eutanazją zawiodły. Wspomagane samobójstwo jest dozwolone tylko w przypadku poważnych, nieuleczalnych chorób. W praktyce jednak akceptowanym powodem jest „zmęczenie życiem”. Obowiązkowa konsultacja z jednym lub dwoma lekarzami nie zapewnia realnego bezpieczeństwa. Ostateczne upoważnienie do przeprowadzenia eutanazji należy do lekarza prowadzącego.

j.k.

Australia

Facebook cenzuruje

Facebook uniemożliwił swym australijskim użytkownikom dostęp i dzielenie się informacjami newsowymi na swojej platformie. Jako powód podał prace w parlamencie Australii nad projektem ustawy przewidującym wprowadzenie opłat dla gigantów technologicznych za rozpowszechnianie takich treści. Australijscy dostarczyciele treści newsowych nadal mogą publikować na Facebooku, ale do ich linków i postów nie mają dostępu australijscy odbiorcy. Ponadto nie mają oni dostępu do informacji ze świata, a użytkownicy z zagranicy nie mają dostępu do newsów z Australii. Decyzja wywołała oburzenie zarówno australijskich użytkowników Facebooka, jak i władz. Tym bardziej że początkowo zablokowane były również strony z informacjami zdrowotnymi, meteorologicznymi i o dostępie do służb ratunkowych, co później cyfrowy gigant uznał za pomyłkę. Zwłaszcza że dzień wcześniej minister skarbu Josh Frydenberg rozmawiał z Markiem Zuckerbergiem.

Wskazywano, że Facebook zrobił to w okresie pandemii oraz w szczycie sezonu pożarów lasów i buszu w Australii. – Nie damy się zastraszyć przez wielkie firmy technologiczne. Chcą wymusić posłuszeństwo na parlamencie, gdy ten szykuje się do uchwalenia ważnej ustawy regulującej rynek cyfrowy – powiedział premier Australii Scott Morrison. Od razu zaczął budować koalicję krajów demokratycznych przeciw amerykańskiemu gigantowi. Rozmawiał o tym m.in. z premierem Indii. Sprawę zamierza też przedstawić na najbliższym szczycie krajów G20.

w.d.

Szkolnictwo

Przejrzą podręczniki

Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna przegląd treści podręczników szkolnych. Na początek specjaliści przeanalizują podręczniki do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. W tym celu w MEiN na zaproszenie prof. Przemysława Czarnka, szefa resortu, spotkają się 3 zespoły ekspertów nauk humanistycznych, którzy zapoznają się z tym, w jaki sposób podstawy programowe zostały odzwierciedlone w podręcznikach. – Wiedza przekazywana uczniom ma być podawana nie w oderwaniu od tożsamości cywilizacyjnej Polaków, ale w kontekście kultury łacińskiej, bo w tej kulturze szczególnie pielęgnuje się wszelką naukę, poszukuje się mądrości – ocenia pełnomocnik ds. strategii edukacyjnej Radosław Brzózka. – Jesteśmy dziedzicami tradycji greckiej, antycznej, ale też tymi, którzy, oświetleni światłem Ewangelii, poszukują prawdy w sposób pozbawiony uprzedzeń i dbają o to, żeby ta prawda była dostępna w sposób powszechny.

w.d.

Świadectwo

W obronie hierarchy

Do niebywałej rozmowy doszło w studiu programu Między ziemią a niebem (21 lutego, TVP1). Gościem specjalnym wydania był Adam – mężczyzna, który w dzieciństwie był molestowany przez jednego z małopolskich duchownych. W szczerej rozmowie opowiadał Paulinie Guzik o tym, jak do całej sytuacji odniósł się ówczesny metropolita krakowski – kard. Stanisław Dziwisz, gdy Adam poinformował go o wydarzeniu sprzed lat. Relacja Adama to świadectwo zdecydowanie odmienne od tych, które zarzucają metropolicie krakowskiemu zamiatanie pedofilskich zachowań podległych mu księży pod dywan i lekceważenie bólu ofiar. Wręcz przeciwnie – Adam jest pierwszą osobą, która publicznie opowiedziała o empatycznej postawie krakowskiego hierarchy. – Kardynał Dziwisz pierwsze, co zrobił, to powiedział, że napisałem dramatyczne słowa, że bardzo mi współczuje oraz że chciałby zrobić, co w jego mocy, by mi pomóc – wspominał Adam. Nie miał znaczenia czas – do molestowania doszło w początkach lat 90. XX wieku w parafii św. Klemensa w Wieliczce, a list opisujący tamte wydarzenia Adam wysłał dopiero w 2013 r. I nie czekał długo na reakcję kurii. Doszło do osobistego spotkania z kardynałem, podczas którego został wysłuchany, a kardynał natychmiast poinformował go o prawnych krokach, które powinien podjąć. Co więcej, niebawem rozpoczęło się kościelne dochodzenie. W jego efekcie kapłan – sprawca nadużyć został skazany na życie w odosobnieniu.

W medialnym szumie ta rozmowa może przejść bez echa, dlatego gorąco polecamy obejrzenie całego wywiadu na stronie: tvp1.tvp.pl .

j.k.

Włochy

Chcą usuwać krzyże

Uniwersytet w Turynie opracował listę zasad obowiązujących w czasie sesji egzaminacyjnej odbywającej się przez internet. Uwagę przykuwa zapis o zakazie pokazywania w czasie egzaminu jakichkolwiek symboli politycznych i religijnych. Oznacza to, że w trakcie trwania egzaminu w tle nie może się pojawić np. krzyż. Zasady wprowadzone w Turynie wywołały poruszenie wśród studentów tej oraz innych włoskich uczelni. Takie działania prowadzą do wyrugowania symboli religijnych z przestrzeni publicznej.

j.k.

2021-02-23 11:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:40

Norbert Polak

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Na placu św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Krakowie-Mogile 19 września odbyła się Msza św. z okazji trwającego tam odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Była to centralna uroczystość tygodniowego wydarzenia. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. W nauczaniu podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego pana do ciebie. Odkrywasz, że on czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję