Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 9/2021, str. 9

Rekolekcje bożogrobców

Doroczne rekolekcje wielkopostne przeżywali na Jasnej Górze członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – bożogrobcy. Kazania rekolekcyjne w dniach 19-21 lutego głosił ks. dr Ryszard Kempiak, salezjanin, biblista, a za organizację spotkań odpowiadał ks. Krzysztof Bąk, ceremoniarz zakonu. W naukach uczestniczyło ok. 60 osób – damy i kawalerowie zakonu wraz z rodzinami. Obecny był Józef Dąbrowski, zwierzchnik Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu.

Zakon powstał w 1099 r. w Jerozolimie, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc pielgrzymom. – Z inicjatywy Wielkiego Mistrza w ubiegłym roku w maju rozpoczęła się specjalna zbiórka na pomoc finansową dla tych, którzy nagle zostali bez środków do życia – opowiadał o inicjatywie wsparcia chrześcijan w Ziemi Świętej w trudnym czasie pandemii Józef Dąbrowski. – Ludzie, którzy zajmowali się pielgrzymkami, sprzedażą pamiątek oraz wszelką działalnością związaną z obsługą pielgrzymów, zostali bez środków do życia. Zorganizowaliśmy w zeszłym roku trzy takie zbiórki, które dzięki hojności polskich członków zakonu przyniosły znaczącą pomoc naszym biednym braciom chrześcijanom.

Reklama

Jesteśmy odpowiedzialni za ich obecność w Ziemi Świętej. Wszelkie działania, które podejmujemy, mają ten cel: abyśmy nie doprowadzili przez brak zaangażowania do tego, że Ziemia Święta stanie się muzeum.

Dzień Modlitwy i Pokuty

Z racji Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich Apel Jasnogórski 18 lutego poprowadził ks. Łukasz Knieć, duszpasterz osób pokrzywdzonych diecezji opolskiej. – W ten wieczór jesteśmy przed Tobą i z Tobą, Matko Kościoła, aby otwarcie mówić Ci o ranach, które zostały zadane we wspólnocie Kościoła – mówił ks. Knieć.

19 lutego Mszy św. przewodniczył ks. Bogumił Kempa, delegat biskupa kaliskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Maryjo, przynoszę Ci dzisiaj wszystkich zranionych, wykorzystanych, szczególnie tych, których łzy widziałem osobiście – powiedział ks. Kempa. – Przynoszę Ci, Matko, wszystkich ludzi, którzy niosą im pomoc i wsparcie. Oddaję Ci posługę księdza prymasa i jego biura – Centrum Ochrony Dziecka, Fundację św. Józefa, Inicjatywę „Zranieni w Kościele”, wszystkich zaangażowanych w pomoc konsultacyjną, psychologiczną, prawną oraz tych, którzy potrafią słuchać i rozumieć – modlił się kapłan.

Biskupie zawierzenie

Reklama

Nowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Artur Ważny modlił się w dniach 20-21 lutego na Jasnej Górze i przed Matką Bożą Częstochowską odprawił swoje biskupie prymicje. – Spotkanie z Maryją zawsze jest potrzebne, a zwłaszcza w takich szczególnych sytuacjach – podkreślił. – To jest przede wszystkim spotkanie z Mamą. Na pewno jest to oddanie się Jej na nowo, ale też posłuchanie, co Ona myśli i co chce, żebym czynił, aby podobać się Jej Synowi. Mam głębokie doświadczenie, że Ona cały czas była przy mnie, że przy mnie jest i że będzie w tej posłudze, która przede mną – zaznaczył bp Ważny.

Droga Krzyżowa z o. Michałem Leganem

Na rynku wydawniczym ukazała się propozycja książkowo-płytowa na Wielki Post – rozważania wokół stacji Drogi Krzyżowej autorstwa paulina o. Michała Legana. Jest ona zapisem przeżyć inspirowanych pielgrzymowaniem autora do Jerozolimy i obecnością przy Ścianie Płaczu. Książeczka, do której dołączona jest płyta CD z godzinnym słuchowiskiem, nosi tytuł Droga Krzyżowa – lamentacje z głową opartą o ścianę... Teksty rozważań na płycie, w formacie mp3, czytają aktorzy – Dominika Figurska i Marcin Kwaśny. Całość medytacji pogłębia oprawa muzyczna Eweliny Zamojskiej i Grzegorza Różyckiego.

Pozycja ukazała się nakładem Fundacji Profeto.pl – Sercańskiego Sekretariatu na rzecz Nowej Ewangelizacji. Jej prezentacja odbyła się 16 lutego na Jasnej Górze.

2021-02-23 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję