Reklama

Ekumeniczna jałmużna

Już od 15 lat chrześcijanie różnych wyznań w Polsce niosą wspólnie pomoc potrzebującym. Akcja Caritas Polska, prawosławnej Eleos i ewangelickich Diakonii to świadectwo naszej miłości do Jezusa obecnego w drugim człowieku.

Niedziela Ogólnopolska 9/2021, str. 22

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Celem tegorocznej akcji Jałmużna Wielkopostna jest pomoc seniorom dotkniętym przez pandemię i promocja rozwoju osobistego w duchu miłości do bliźniego. W Środę Popielcową w wielu szkołach i parafiach pojawiły się kartonowe skarbonki. W sumie jest ich blisko 350 tys. Można do nich wrzucać swoją ofiarę dla bliźniego w potrzebie.

Wymaga wiele

Hasłem akcji są słowa: „Czas miłosierdzia”. Miłosierdzie jest najbardziej charakterystyczną cechą chrześcijaństwa i fundamentem zbliżającym do siebie podzielonych chrześcijan. Wymaga jednak od świadczącego go nieraz bardzo dużo. – Jeśli miłosierdzie ma być szczere, nie będzie ani łatwe, ani proste. Wymaga czasu, emocji, empatii i oddania – mówi bp Ryszard Bogusz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego i dodaje, że miłosierdzie towarzyszyło Kościołowi od samego początku jego powstania i nadal jest wpisane w jego posłannictwo.

Reklama

Akcja Jałmużny Wielkopostnej trwa przez cały Wielki Post i w następującym po nim Tygodniu Miłosierdzia. Finał zbiórki odbędzie się 11 kwietnia, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. – Środki zostaną w danej parafii i będą przeznaczone na pomoc tamtejszym seniorom, gdyż są oni grupą najbardziej dotkniętą w czasie pandemii – wyjaśnia ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Ekumeniczna akcja to także szczególne wezwanie do zainteresowania się potrzebującymi, będącymi tuż obok nas, których w natłoku codziennych spraw często nie zauważamy.

Chrystus czeka za ścianą

Ważny jest również wymiar duchowy akcji. Jałmużna jest znakiem miłosierdzia i wpisuje się w charakter Wielkiego Postu – okresu wyrzeczeń, które mają głęboki, ewangeliczny sens. Nie chodzi przy tym o wielkie, spektakularne działania. – Jeżeli w kieszeni znajdziemy dwa złote, to złotówkę oddajmy drugiemu. Jeśli mamy w lodówce o jeden jogurt za dużo, przekażmy go innej osobie. Jeżeli mamy w szafie ubrania, których nie nosimy, możemy je rozdać. Możemy poświęcić 5 minut swego czasu, by porozmawiać z sąsiadem i w trudnej chwili go pocieszyć – zachęca ks. dr Doroteusz Sawicki, dyrektor Eleos Kościoła prawosławnego.

Reklama

W każdą niedzielę Wielkiego Postu Caritas Polska będzie publikowała na swoich kanałach społecznościowych propozycje praktykowania miłosierdzia w codzienności. Wystarczy chwila naszego czasu, aby przełożyć naszą wiarę w konkretny czyn.

– Miłosierdzie to drogowskaz w nauczaniu wszystkich Kościołów. Jest ono szczególnym rodzajem miłości – solidarnością z tymi, którzy mierzą się z trudnościami. Jest współczuciem, życzliwością, okazaniem pomocy bliźniemu bez względu na wyznanie, pochodzenie czy pozycję społeczną. Miłosierdzie to bycie na co dzień miłosiernym Samarytaninem. Miłosierdzie nie jest ani małe, ani duże. Jest jedno i jest darem serca – podkreśla Wanda Falk, dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Jak droga do nieba wiedzie przez ziemię, tak droga do Jezusa – przez drugiego człowieka.

Kampanie? Caritas #CzasMiłosierdzia można wesprzeć m.in. przekazując darowiznę na stronie caritas.pl/jalmuzna .

2021-02-23 11:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję