Reklama

Czy wiecie, że...

… w malowniczej słowackiej Lewoczy znajduje się perełka gotyckiej sztuki sakralnej? Jest nią najwyższy na świecie gotycki, drewniany ołtarz. Mierzy on 18,62 m wysokości, tym samym jest wyższy od ołtarza mariackiego o ponad 5 m. Prace nad nim trwały 10 lat i zostały ukończone w 1517 r.

Reklama

Za jego powstanie odpowiada słowacki Wit Stwosz – Mistrz Paweł z Lewoczy. Większość informacji na jego temat przepadła. Z podobieństwa stylów przypuszcza się, że miał on związek z krakowską pracownią Wita Stwosza – być może był jego uczniem. Dzieła Mistrza Pawła są rozsiane po całej Słowacji, ale to ołtarz główny z lewockiej bazyliki św. Jakuba zapewnił mu nieśmiertelną sławę.

Centralną część majestatycznego ołtarza stanowi prawie 2,5-metrowa rzeźba Maryi trzymającej na lewej ręce Dziecię Jezus, zaś w prawej dzierżącej królewskie berło. Nad głową Maryi dostrzeżemy anioły z koroną. W rzeźbach znajdujących się obok wizerunku Matki Bożej rozpoznamy św. Jakuba, patrona tamtejszej świątyni, oraz trzymającego kielich św. Jana Ewangelistę. Każda z tych figur została wykonana z jednego kawałka lipowego drewna. W górnej części ołtarza umieszczono mniejsze statuy przedstawiające Apostołów – prawdopodobnie są one częścią starszego ołtarza, który został zastąpiony przez dzieło Mistrza Pawła.

2021-02-23 11:32

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję