Reklama

Wiara

Co czeka nas po śmierci?

Intrygujący, przenikliwy i poruszający. Taki jest najnowszy film Michała Kondrata.

Autor docenionych w Polsce i za granicą obrazów Dwie korony oraz Miłość i Miłosierdzie tym razem zmierzył się z tematem zaświatów, usiłując odpowiedzieć na nurtujące ludzkość od niepamiętnych czasów pytanie: co dzieje się z nami po śmierci? Kinowa premiera filmu Czyściec odbyła się w październiku 2020 r., a teraz doczekaliśmy się jego wydania na DVD, dzięki czemu ten ciekawy obraz trafi do szerszego grona odbiorców. Inspiracją do jego powstania były doświadczenia mistyków, którzy otrzymali łaskę widzenia dusz czyśćcowych.

Mistycy widzą więcej

Mimo nieustających prób nikomu nie udało się w pełni poznać tajemnicy zaświatów. Co jakiś czas jednak pojawiali się ludzie, którzy wiedzieli więcej na ten temat. Mistycy, ciesząc się szczególnym upodobaniem u Boga i dzięki Jego łasce, widzą to, co przed zwykłymi ludźmi jest zakryte. Takim wybrańcem był Ojciec Pio. Już we wczesnym dzieciństwie wszedł on w kontakt ze światem ponadzmysłowym. Obok wizji, ekstaz czy bilokacji doświadczał także obecności dusz czyśćcowych. Zazwyczaj przychodziły one do świętego stygmatyka, gdy sam był zatopiony w modlitewnej kontemplacji. Dusze czyśćcowe szukały u niego pomocy i ratunku w modlitwie.

Reklama

„Ujrzałam Anioła Bożego, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących” – tak św. Faustyna Kowalska opisuje wizję czyśćca (Dzienniczek, 20). Pozostawione przez nią zapiski pozwalają nam lepiej zrozumieć, czym jest czyściec oraz w jaki sposób żyjący mogą pomóc duszom czyśćcowym.

Wnikliwy i przemawiający do wyobraźni opis czyśćca przekazała nam również inna polska mistyczka – Fulla (Stefania) Horak. Potwierdziła ona, że największe wsparcie, jakie możemy okazać zmarłym, to modlitwa za nich. Jej doświadczenia stały się osnową narracji filmu wykreowanego przez Kondrata.

Od ateistki do mistyczki

Horak była jedną z najbardziej fascynujących kobiet XX wieku. Zachwycała inteligencją i przenikliwością. Choć w młodości wkroczyła na ścieżki ateizmu, nigdy nie przestała pytać o sens wiary, co w 1935 r. doprowadziło ją do niesamowitego nawrócenia. Nie tylko odzyskała swoją wiarę, ale także doznała mistycznych doświadczeń. Ukazywali się jej święci, m.in.: Magdalena Zofia Barat, Jan Bosko, Andrzej Bobola oraz Jan Maria Vianney. Horak dostąpiła także łaski widzenia zaświatów, a wizje te skrzętnie zapisywała.

Nauka a zaświaty

Reklama

Czyściec nie jest kolejnym fabularnym, cukierkowatym filmem. To obraz dotykający najbardziej tajemniczą sferę istnienia – śmierć. W sposób subtelny przenikają się w filmie wątki fabularne z dokumentalnymi. Postać Fulli Horak stała się tłem dla przedstawienia dotychczasowego stanu badań nad świadomością człowieka w momencie śmierci i tym, co się dzieje z nim później. W dokumentalnej części obrazu zobaczymy wybitnych międzynarodowych teologów i naukowców, którzy dzielą się z widzem swoją wiedzą, m.in.: o. Marciano Morrę, s. Monikę Chilicką, dr. Pasquale Bellantiego, o. Carla Marię Labordego.

Zobaczyć więcej

Gwarancją dobrego kina jest znakomite grono aktorskie. Na ekranie zobaczymy Małgorzatę Kożuchowską, która wcieliła się w postać polskiej mistyczki. Towarzyszą jej: Philippe Tłokiński, Kamila Kamińska, Marcin Kwaśny, Olga Bończyk, Henryk Gołębiewski, Ida Nowakowska i Maria Niklińska.

Czyściec to obraz ukazujący piękno i bogactwo naszej wiary. To zarazem zaproszenie do refleksji nad fundamentalnymi zagadnieniami dotyczącymi zbawienia i życia wiecznego.

Książka z filmem Czyściec do kupienia w Księgarni Niedziela. Zamówienia: tel. 34 365 19 17 w godz. 7-15, e-mail: kolportaz@niedziela.pl .
Wysyłka po 26 lutego.

2021-02-23 11:32

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł najstarszy kapłan diecezji rzeszowskiej

[ TEMATY ]

śmierć

YouTube

Ks. Józef Sondej

Ks. Józef Sondej

Jeszcze 24 lutego br. uczestniczył w sesji okolicznościowej poświęconej abp. Ignacemu Tokarczukowi na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli. Razem z bp. Edward Frankowskim wspominał Arcybiskupa Przemyskiego. Po powrocie do Rzeszowa przewrócił się i uderzył w głowę. Został przewieziony do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Zmarł w otoczeniu krewnych cztery dni później – 28 lutego o godz. 20.05. 1 marca ks. infułat Józef Sondej skończyłby 101 lat.

Ks. Józef Sondej aktywnie uczestniczył w wydarzeniach diecezji rzeszowskiej. Był obecny na wszystkich uroczystościach związanych z życiem diecezji i miasta Rzeszowa. 18 stycznia br. uczestniczył w uroczystość nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa” ks. Ireneuszowi Folcikowi, który w latach 1975 – 1995 pełnił obowiązki duszpasterza akademickiego DA „Wieczernik” przy parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie. Rok temu, podczas Mszy św. jubileuszowej, to ks. Folcik wygłosił homilię poświęconą ks. Sondejowi. Puentując poszczególne etapy długiego życia Jubilata zwrócił uwagę na jego autentyczną i pełną zaangażowania odpowiedź na dar powołania kapłańskiego. Wyjaśnił też fenomen jego dobrej i uśmiechniętej twarzy: „Zawsze ma piękną twarz ten, kto żyje w zgodzie z własnym sumieniem i nie uchyla się od trudu miłości”. Podsumowując aktywność ks. Sondeja powiedział: „Słowo „emeryt” jest w stosunku do ciebie zupełnie nieadekwatne. Ty jesteś młodzieńcem, zaangażowanym we wszystkie sprawy Kościoła, Ojczyzny i poszczególnych ludzi”. Właśnie to zaangażowanie zjednało mu oddane grono wiernych przyjaciół i współpracowników na każdym etapie życia.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję