Reklama

Prasa zagraniczna

Kościół w Meksyku poraniony

Od kwietnia 2020 r. do końca stycznia br. w Meksyku z powodu epidemii zmarło 172 księży, 5 biskupów, 10 diakonów i 7 braci zakonnych. Najtragiczniejszy był pierwszy miesiąc br., gdy średnio umierał jeden kapłan dziennie i zakażenia wzrastały. Dane te zawiera najnowszy raport Katolickiego Ośrodka Multimediów. W styczniu zmarło 37 prezbiterów, 1 biskup pomocniczy, 2 siostry zakonne i 2 diakonów.

America

Kiedy koniec dyspens?

Dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. zostaną najpewniej zniesione, gdy minie zagrożenie epidemiczne, co wiąże się z postępem programu szczepień. W Stanach Zjednoczonych, które są w czołówce pod względem liczby zaszczepionych osób, może się to stać w perspektywie kilku miesięcy. Pierwsza diecezja – Detroit już ogłosiła, że dyspensa przestanie obowiązywać od soboty przed 4. niedzielą Wielkiego Postu. Zapewne wkrótce za przykładem Detroit podążą także inne diecezje. Do życia wiarą potrzebna jest bowiem fizyczna obecność w kościele.

The Telegraph

Kontrowersje w Rumunii

Reklama

Nie wiadomo, czy to wydarzenie nie będzie miało wpływu na rekordowe w skali Europy i świata zaufanie, jakim Rumuni obdarzają wspólnoty kościelne. Chodzi o tragiczną śmierć 6-tygodniowego dziecka, spowodowaną obrzędem chrztu. Rzecz w tym, że w części cerkwi prawosławnych nadal stosuje się chrzest przez trzykrotne zanurzenie dziecka w wodzie.

Tym razem podczas obrzędu, który odbywał się w miejscowości Suczawa w północnej Rumunii, wydarzyła się tragedia. Dziecko zachłysnęło się wodą i mimo natychmiastowego transportu do szpitala nie udało się go uratować. Informacja o tragedii wzburzyła rumuńską opinię publiczną. Pod petycją do władz Cerkwi o zaprzestanie tej praktyki podpisało się w krótkim czasie kilkadziesiąt tysięcy osób.

W większości cerkwi prawosławni duchowni chrzczą, polewając dziecko niewielką ilością wody, ale w części nadal obowiązuje stara praktyka zanurzania, a część hierarchii prawosławnej niechętnie patrzy na zmiany.

Reuters

Awans kobiet

Reklama

Co oznacza niedawna decyzja papieża mianująca francuską zakonnicę – 52-letnią s. Nathalie Becquart na eksponowane stanowisko w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów? Ruch ten należy odczytywać w kontekście wcześniejszych decyzji Franciszka, które dowodzą, że to, co pisze o kobietach w swoich dokumentach i jak z podziwem o ich możliwościach mówi, nie jest tylko grą.

Co zmienia nominacja s. Nathalie Becquart? Po raz pierwszy w historii Kościoła kobieta będzie mogła głosować i przez to mieć wpływ na tak istotne z punktu widzenia zarządzania wspólnotą Kościoła gremium, jakim jest Synod Biskupów. Francuska zakonnica zna trochę działalność synodalną, bo od 2019 r. doradza Sekretariatowi Generalnemu. Nauczyła się już, że w tej pracy potrzeba cierpliwości. W młodości uwielbiała żeglować po Atlantyku, a i teraz, gdy tylko może, prowadzi rekolekcje na jachcie. Pracę w Watykanie także porównuje do tego, co się dzieje na morzu, gdzie w tym samym rejsie człowiek napotyka sztormy, ale i wspaniałą pogodę.

The Sydney Morning Herald

Na razie wyboru nie będzie

Na Antypodach pojawiają się kontrowersje związane ze szczepionką koncernu AstraZeneca. Nie chodzi o jej niższą skuteczność w porównaniu ze szczepionką Pfizer/BioNTech, ale o metodę jej produkcji, w której wykorzystano linię komórkową abortowanych płodów. Kościół katolicki dopuszcza używanie tej szczepionki, gdy nie ma innego specyfiku, aby ustrzec się przed zagrożeniem utraty zdrowia i życia. Australijscy chrześcijanie – chodzi nie tylko o Kościół katolicki, ale także o anglikański – uznają tę argumentację, ale podkreślają, że w sytuacji, kiedy jest wybór, osoba odczuwająca wyrzut sumienia powinna mieć możliwość wybrania niekontrowersyjnej pod względem moralnym szczepionki. Władze zastrzegają jednak, że takiej możliwości na razie nie będzie. W pierwszej kolejności na Antypody ma trafić 20 mln dawek preparatu Pfizer/BioNTech, a w drugiej – 50 mln dawek AstraZeneca. Dopiero w późniejszym czasie ma się pojawić szczepionka koncernu Novavax.

2021-02-23 11:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję