Reklama

Niedziela Częstochowska

Patron aktualny i potrzebny

Kim był bł. ks. Michael McGivney? Jakie dzieło po sobie pozostawił? Odpowiedzi na te pytania można poznać podczas peregrynacji relikwii, która trwa także w naszej archidiecezji.

Niedziela częstochowska 9/2021, str. VII

[ TEMATY ]

relikwie

bł. ks. Michael McGivney

Marian Sztajner/Niedziela

Wprowadzeniu relikwii przewodniczył abp Depo

Wprowadzeniu relikwii przewodniczył abp Depo

Przyjmujemy z wdzięcznością wobec Boga dar jego beatyfikacji, odczytując znaki Bożej Opatrzności dla naszego trudnego czasu. Dostrzegamy, że Bóg potwierdził jego świętość cudem uzdrowienia nienarodzonego dziecka ze śmiertelnej choroby. Bóg powołuje nas, abyśmy byli obrońcami życia – mówił abp Wacław Depo 21 lutego w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie podczas rozpoczęcia peregrynacji relikwii bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

Solidarny do końca

Rozpoczynając ją, abp Depo, kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, przewodniczył Mszy św. w tej wspólnocie i wygłosił homilię. Ukazał w niej postać bł. ks. McGivneya (1852-90), która „pokazuje wyraźnie, że życie człowieka nie jest ślepym wytworem natury czy przedmiotem transakcji, kiedy się poczyna, a kiedy ma prawo odebrać życie”. Przypomniał, że bł. ks. Michael „przez służbę kapłańską troszczył się o godność i jedność w rodzinach, organizował działania, które kształtowały braterską wspólnotę, był z ludźmi do końca w ich smutkach w czasie pandemii, śmierci i żałoby”. Na podstawie zapisów błogosławionego mówił o zadaniach rycerzy, którymi są: stawanie w obronie wiary, troska o godność i dobro rodziny, „zjednoczenie mężczyzn dzielących wiarę katolicką, aby zdobyć siłę do niesienia wzajemnie pomocy w czasie pandemii, aby zapewnić godny pochówek zmarłym i finansową pomoc rodzinom zmarłych członków”. Zachęcając do spojrzenia na naszą rzeczywistość, metropolita częstochowski podkreślił: – Tak bardzo jest nam potrzebny dzisiaj, żeby powiedzieć, że on to już przeszedł i dlatego mówi do nas: Nie lękajcie się, miejcie nadzieję w Bogu, ratujcie wasze rodziny, wspólnoty, miejsca pracy i bądźcie z chorymi.

Reklama

Proboszcz ks. Ryszard Umański cieszy się, że jego parafia jako pierwsza przyjmuje relikwie ks. McGivneya. Wyjaśnił, że w tej wspólnocie jest już rada rycerzy: – Chcemy założył drugą radę. To dziękczynienie za relikwie bł. ks. McGivneya.

Rycerze w parafiach

O wyjątkowej chwili dla wszystkich Rycerzy Kolumba i ich działalności mówił Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce: – Warto podkreślić, że błogosławiony żył w czasach bardzo podobnych do tych, które mamy obecnie. Pandemia to czas, kiedy rycerze są potrzebni w parafiach. Beatyfikacja i cud pro-life mocno pokazują, że rycerze są za życiem od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W ramach peregrynacji będzie prowadzone konkretne dzieło miłosierdzia, pomocy dla placówek, które chronią życie. Ta pomoc zostanie nakierowana na instytucje i konkretne rodziny w poszczególnych diecezjach. Wyjaśnił, że „ta ścieżka powołania sąsiadów czy znajomych przemienia w braci. I to jest dziedzictwo bł. ks. McGivneya”.

W naszej archidiecezji

Peregrynacja w archidiecezji częstochowskiej, po zakończeniu jej w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie, odbędzie się w parafiach: Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie (27 lutego – 6 marca), Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie (6-13 marca), Zesłania Ducha Świętego w Lindowie (13-20 marca), św. Lamberta w Radomsku (20-27) marca, św. Marii Magdaleny w Działoszynie oraz św. Barbary w Wieluniu (27 marca – 10 kwietnia). Relikwie nawiedzają parafie, w których działają Rycerze Kolumba, a później te, do których zostają zaproszone.

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się peregrynacja relikwii założyciela Rycerzy Kolumba

Lekarze nie dawali chłopcu żadnych szans na to, by urodził się żywy. Niedawno Michael, nazwany na cześć ks. Michaela McGivneya, skończył 5 lat. To właśnie ten cud za wstawiennictwem założyciela Rycerzy Kolumba przyczynił się do jego beatyfikacji. Jego relikwie będą teraz nawiedzać parafie w całej Polsce.

Podczas peregrynacji relikwii Rycerze Kolumba będą zbierać dary rzeczowe i środki finansowe na rzecz hospicjów, domów pomocy społecznej, domów samotnej matki, ośrodków adopcyjnych itp.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

2021-09-18 18:08

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

archidiecezja łódzka

Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów Seminarium 35+. Kandydatami do Święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (Diecezja Włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (Diecezja Rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. dr. hab. Sławomira Szczyrbę, metropolicie łódzkiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję