Reklama

Niedziela Legnicka

Rok św. Józefa w diecezji

Parafia w Zawidowie

Niedziela legnicka 9/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Piotr Nowosielski

Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim

Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim

W ramach przeżywanego Roku św. Józefa odwiedzamy kolejną parafię pod jego patronatem – parafię św. Józefa Rzemieślnika.

Miasto Anioła

Tak reklamuje się od 2017 r. to ponad pięciotysięczne miasto, a to z tego względu, że po wielu latach powrócono i nawiązano do starego herbu miasta, na którym znajduje się postać św. Michała Archanioła. Miasto leży na pograniczu z Czechami. Sprzed plebanii, patrząc w jedną stronę, widzi się polską stronę, natomiast lekko obracając się, można już sięgać wzrokiem na czeską. Jest to o tyle ułatwione, że kościół usytuowany jest na wzgórzu.

Góra i wzgórze

Reklama

Aby dotrzeć do świątyni, trzeba wspiąć się na Górę Zamkową, a dokładnie na przylegające do niej Wzgórze św. Michała. Właśnie to miejsce jest wymieniane w najstarszych dokumentach, mówiących o istnieniu tu jednego z najstarszych kościołów misyjnych Górnych Łużyc. Uległ zniszczeniu w XV wieku podczas najazdu Husytów. Postawiono tu kaplicę, a pod koniec XIX wieku obecny kościół neogotycki, ufundowany z resztą przez archidiecezjalną kurię wrocławską.

Świątynia

Parafia katolicka w tej lokalizacji została ustanowiona 7 stycznia 1893 r. Rok później w październiku wzniesiono fundamenty, a w maju 1895 r. wmurowano kamień węgielny. Inicjatorem budowy był ks. prał. Axter z Lubania, a wybudowano go według planów diecezjalnego radcy budowlanego Josepha Ebersa. Poświęcenia dokonano 28 maja 1898 r.

Po przekroczeniu drzwi kościoła, w prezbiterium od razu widoczne są witraże, wśród których centralną postacią jest św. Józef. Obok niego znaleźli swoje miejsca także święci Piotr i Paweł.

Reklama

W parafii zachowały się także kroniki z początków jej istnienia, które były prowadzone przez pierwszych proboszczów.

Duszpasterstwo

– W ciągu roku obok świąt i uroczystości, poświęconych naszemu patronowi, zanosimy do niego modlitwy w każdą środę, prosząc, aby czuwał nad nami, był naszym ojcem i gospodarzem – mówi proboszcz parafii ks. Zbigniew Karaban.

Do parafii przynależy też 10 okolicznych wiosek, a w jednej z nich, w Miedzianej znajduje się kościół filialny świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Niestety, do kościoła parafialnego dociera na niedzielne Msze św. tylko ok. 15% parafian. – Może dlatego, że, jak żartują sobie mieszkańcy, mają do kościoła pod górkę? A jest to dość wymagająca górka dla tych, którzy idą do kościoła pieszo – dodaje z uśmiechem ksiądz proboszcz. – Na to ma także pewnie wpływ charakter samego miasta. Kiedy upadły zakłady pracy, gdy większość młodego pokolenia wyprowadziła się w poszukiwaniu pracy w innych miejscach, miasto stało się miejscem zamieszkałym przez ludzi starszych, emerytów, rencistów, chorych. Oni mają już trudności z dotarciem do świątyni – dodaje.

– Wśród wspólnot parafialnych dużą aktywnością charakteryzuje się wspólnota Żywego Różańca, parafialny zespół Caritas, który obecnie pomaga ponad 120 osobom, wspólnota Krwi Chrystusa. Nie brakuje też ludzi, którzy nie są nigdzie zrzeszeni, ale chcą być blisko Kościoła i w różnoraki sposób to okazują, i modlitwą, i dobrym sercem – mówi o parafianach ks. Karaban.

Plany

– Kiedy się wchodzi na plac kościelny, widać, że brakuje tu wyraźnego zewnętrznego znaku obecności patrona, jego figury. Taka figura tu była, ale podczas jednego z huraganów – które dość często nawiedzają nasze okolice, a szczególnie wzgórze, czyniąc czasem liczne szkody i na kościele, i w drzewostanie – została uszkodzona, porwana przez wiatr. Dlatego jednym z naszych postanowień na upamiętnienie Roku św. Józefa jest ufundowanie solidnej, rzeźbionej, kamiennej figury świętego, która stanie na nowo na placu kościelnym. Chcemy też trochę bardziej rozpowszechnić jego tytuł jako rzemieślnika. Zazwyczaj mówimy o nim jako robotniku, opiekunie Zbawiciela, oblubieńcu Najświętszej Maryi Panny, a tymczasem wezwanie naszej parafii przypomina, że był rzemieślnikiem. To też może być okazją do duchowego zgromadzenia pod jego opieką rzemieślników. Korzystać też będziemy z podpowiedzi i przygotowywanych propozycji nabożeństw przez wydział duszpasterski kurii – mówi o planach ksiądz proboszcz.

Życzymy wspólnocie parafialnej, aby wszystkie plany udało się zrealizować i by mogła cieszyć się dalszym wstawiennictwem świętego patrona.

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół jest dla ludzi

Niedziela małopolska 31/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

prezentacja parafii

Archiwum parafii

W Polsce znajdują się tylko 4 kościoły pod wezwaniem Matki Bożej Pięknej Miłości

W Polsce znajdują się tylko 4 kościoły pod wezwaniem Matki Bożej Pięknej Miłości

Jak buduje się wspólnotę od podstaw? Co jest potrzebne do prężnego funkcjonowania parafii? Ksiądz Stanisław Kania opowiada o jednej z najmłodszych parafii diecezji tarnowskiej – Matki Bożej Pięknej Miłości w Proszówkach.

Anna Bandura: Przed kilkoma laty dostał Ksiądz Proboszcz ważne zadanie do wykonania… Zbudować kościół i przewodniczyć nowej wspólnocie.

Ks. Stanisław Kania: Kościół buduje zawsze wspólnota parafialna. Ksiądz czuwa nad całością tego przedsięwzięcia, pomaga, wspiera. W 2011 r. zostałem przeniesiony do parafii w Krzyżanowicach, aby rozpocząć pracę jako wikariusz, ale już wtedy ksiądz biskup poinformował mnie, że będę dodatkowo odpowiedzialny za budowę kościoła w Proszówkach i tworzenie nowej wspólnoty. Utworzenie parafii było odpowiedzią na prośby mieszkańców Proszówek, którzy chcieli mieć swoje miejsce do modlitwy. Zwłaszcza, że ówczesny kościół parafialny w Krzyżanowicach (który do tej pory jest traktowany z dużym sentymentem wśród naszych parafian) jest niewielki, znajduje się w znacznej odległości i ludzie starsi często mieli trudność w dotarciu na Mszę św., a młodzi niejednokrotnie z wygody lokalizacyjnej wybierali kościoły sąsiednich parafii. Mając na uwadze fakt, że miejscowość zaczęła się rozrastać, a nowi mieszkańcy nie byli przywiązani do Krzyżanowic, potrzebna była inicjatywa budowy kościoła w Proszówkach. A ja miałem podjąć się tego zadania.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję