Reklama

Niedziela Świdnicka

W rocznicę wywózki na Sybir

W intencji zmarłych, a także żyjących Sybiraków w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy odprawiono Mszę św.

Niedziela świdnicka 9/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Sybiracy

Dzień Sybiraka

Ks. Przemysław Pojasek

Kapłani celebrujący Mszę św. w intencji Sybiraków

Kapłani celebrujący Mszę św. w intencji Sybiraków

Wywózka w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. była jedną z najliczniejszych i najtrudniejszych w całej historii. Łącznie Sowieci przeprowadzili cztery masowe deportacje, spośród których ta była pierwsza. Formalnie masowe zsyłki w głąb Rosji nazywano przesiedleniem ludności. W rzeczywistości stanowiły formę ludobójstwa i wyniszczania narodów podbitych przez Związek Radziecki. Deportacje obejmowały rodziny polskich wojskowych, żołnierzy wojny 1920 roku, członków służb mundurowych, leśników i urzędników.

Modlitwa

– W 1940 roku z kresów Rzeczypospolitej jednej nocy wywieziono 140 tys. Polaków w głąb Rosji. Dzisiaj wspominamy 81. rocznicę tamtych wydarzeń i modlimy się za tych, którzy tam pozostali, których groby się tam znajdują, na tej – jak to nazywamy – „nieludzkiej ziemi”, gdzie doświadczali cierpienia ze względu na to, że byli Polakami i katolikami. Naszą modlitwą otaczamy także tych, którzy przeżyli ten trudny czas i powrócili do ojczyzny – mówił podczas Mszy św. ks. prał. Rafał Kozłowski, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, duchowy opiekun świdnickiego Związku Sybiraków, na czele którego stoi prezes Zygmunt Zelek, dzięki któremu rok do roku obchodzone są kolejne sybirackie rocznice. Wśród obecnych na modlitwie był także Antoni Jadach, prezes  świdnickiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowowschodnich, popularyzujący historię i kulturę kresową.

Apel proboszcza

Reklama

W Piławie Górnej, w miejscowym kościele św. Marcina podczas Mszy św. ks. proboszcz Krzysztof Cora przypomniał losy zesłanych Polaków. Zaapelował także o pamięć dla wszystkich, którzy ginęli w łagrach z zimna i wycieńczenia katorżniczą pracą. Po wspólnej modlitwie przy pomniku przed kościołem złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele miejskiego samorządu, duchowieństwa oraz lokalnych placówek kulturalno-oświatowych, a także Eugeniusz Kuszka, sekretarz generalny Związku Sybiraków i prezes Związku Sybiraków z Wrocławia.

W Parku Sybiraka

W Dzierżoniowie przedstawiciele Związku Sybiraków Ziemi Dzierżoniowskiej, władz miasta, Kresowiaków, Muzeum Miejskiego i organizacji patriotycznych upamiętnili dramatyczne wydarzenia pod pomnikiem w Parku Sybiraka. – Dziś pamięć o zesłańcach Sybiru jest wciąż żywa, nie tylko dzięki wspomnieniom osób, którym udało się wrócić do ojczyzny, ale także dzięki wielu organizacjom, instytucjom, szkołom, które czczą pamięć rodaków poległych na dalekich rubieżach dziewiczej Syberii. O historii tej nie wolno nam zapomnieć, musi być pielęgnowana i przekazywana dalej młodszym pokoleniom – można przeczytać na profilu społecznościowym Muzeum Miejskiego.

Pod pomnikiem Matki

W Strzegomiu pod pomnikiem Matki Sybiraczki, spotkali się włodarze miasta, dyrektor, nauczyciele i uczniowie z PSP nr 4 oraz przedstawiciele miejscowego Koła Związku Sybiraków, na czele z prezesem Jerzym Orabczukiem, który opowiadał o wielkim strachu i transporcie w bydlęcych wagonach.

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomóż przebaczyć

Niedziela podlaska 28/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

Sybiracy

Tadeusz Szereszewski

Młodzież z prezesem ZS Tadeuszem Chwiedziem

Młodzież z prezesem ZS Tadeuszem Chwiedziem

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim uczczono 76. rocznicę deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu. Z Bielska i okolic zesłano wtedy 109 rodzin. Co trzeci zesłaniec nie wrócił z tej Nieludzkiej Ziemi

Otwierając spotkanie Tadeusz Szereszewski powitał i pozdrowił wszystkich zebranych na spotkaniu w I Liceum im. Naczelnika Państwa Tadeusza Kościuszki, którego imię zna świat cały, jak pisał niegdyś profesor szkoły Jan Tarnowski, komponując pięknego poloneza „Wodza Kosynierów”. Powitał gościa honorowego Tadeusza Chwiedzia, prezesa Związku Sybiraków w Białymstoku, sekretarza Związku Jolantę Hryniewicką, Sybiraków na czele z Marianną Marczuk, prezesem bielskiego Koła Sybiraków, przedstawicieli Kuratorium Oświaty, władz samorządowych miasta, powiatu, duchowieństwa, dyrektorów szkół i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję