Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W intencji Kościoła i Ojczyzny

14 lutego w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łukowej rozpoczęła się czterdziesto-dniowa modlitwa połączona z postem za Ojczyznę i Kościół w Polsce. Jest to kolejna już akcja modlitewna.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2021, str. VI

[ TEMATY ]

modlitwa

ojczyzna

Joanna Ferens

Kościół parafialny w Łukowej

Kościół parafialny w Łukowej

Chcemy się modlić za Kościół i wszystkich naszych rodaków – informuje ks. Marcin Dańków. – Każdego dnia widzimy, co się dzieje w kraju w różnych sprawach życia codziennego, a najlepsze, co możemy z tym zrobić, to po prostu włączyć się w modlitwę, konkretne uczynki miłosierdzia i post w intencji Kościoła w Polsce i wszystkich rodaków. W tej akcji może wziąć udział każdy, kto tylko chce poświęcić swój czas i siły, a także duchowe zaangażowanie. Wystarczy wyznaczyć sobie jeden dzień w Wielkim Poście i tego dnia modlić się, pościć i przyjąć Komunię św. – wyjaśniał.

Modlitwa zamiast narzekania

Hasłem łukowskiej akcji modlitewnej są słowa: „Narzekanie nic nie zmieni”. Skąd pomysł na taki motyw przewodni – tłumaczy ksiądz proboszcz Waldemar Kostrubiec: Od 4 lat, przynajmniej dwa razy w roku, w czasie Adwentu i Wielkiego Postu, organizujemy taką akcję modlitewną. I wszystkie te akcje łączy hasło: „Narzekanie nic nie zmieni”. Nie da się ukryć, że jesteśmy ludźmi, którzy ciągle narzekają. Gdzie by człowiek nie poszedł, to pojawia się mało optymistycznych wieści, a wciąż słychać narzekania, pretensje, ciągle mamy do kogoś jakiś żal, często nawet i do siebie. Stąd też przyświeca nam takie hasło, że to narzekanie i biadolenie nic nie zmieni. Dlatego trzeba coś z tym zrobić, więc chcemy zaprosić wszystkich do działania, które może coś zmienić, czyli do modlitwy, postu i dobrych uczynków – powiedział.

Być wolnymi

Reklama

– Post to wyjątkowa forma modlitwy, która prowadzi nas do wolności w Bogu – dodaje ks. Marcin Dańków. – Wielki Post jest czasem, kiedy człowiek w szczególny sposób może doświadczyć samego siebie. Może to zrobić właśnie poprzez odmówienie sobie jakichś drobnych przyjemności, pokarmu, czy elementów rzeczywistości, w której żyjemy. Wtedy człowiek wchodzi na wyższy poziom swojego życia, odnawia swojego ducha, a dziś często jesteśmy zniewoleni przez wiele rzeczy. Post pięknie pokazuje naszą chrześcijańską głębię, dotyka religijności, relacji z Panem Bogiem i wolności człowieka – wskazał.

Każdy może się włączyć

Ks. Waldemar Kostrubiec wyjaśnia, w jaki sposób można zgłosić swoją chęć przyłączenia się do akcji.

Post pięknie pokazuje naszą chrześcijańską głębię, dotyka religijności, relacji z Panem Bogiem i wolności człowieka.

Podziel się cytatem

– Przygotowaliśmy specjalne obrazki, na których są wypisane daty. Osoby chętne dzięki temu wiedzą, w którym dniu mają podjąć post i modlitwę w intencji Ojczyzny i Kościoła, a także przyjąć Komunię św. tego dnia lub w najbliższą niedzielę. Czekamy na wszystkich z otwartymi ramionami, obrazki można pobrać w zakrystii w kościele parafialnym i kościołach filialnych – wyjaśniał.

Przez 40 dni Wielkiego Postu każdego dnia inna osoba ofiaruje Komunię św., post o chlebie i wodzie i modlitwę w intencji Ojczyzny i Kościoła. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej parafii: lukowa.parafia.info.pl .

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służyć Bogu i Ojczyźnie gotów? Gotów!

Niedziela częstochowska 45/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

patriotyzm

ojczyzna

Notatnik duszpasterski

S. Paulina Januchta SFMI

Występ przedszkolaków z Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Przemyślu

Występ przedszkolaków z Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Przemyślu

Zdarza mi się ostatnio dość często gościć w szkołach. Z dumą i radością widzę, jak do naszych szkół coraz śmielej wraca wychowanie patriotyczne. W Szkole Podstawowej w Ostrówku koło Wielunia uczestniczyłem we wzruszającej uroczystości nadania szkole imienia rotmistrza Witolda Pileckiego, w Częstochowie imienia Armii Krajowej. W Kadłubie dziękowaliśmy razem z nauczycielami i uczniami zarówno za 100 lat niepodległości, jak i za osobę św. Jana Pawła II – nauczyciela polskości. Miło było słuchać jak uczniowie, gromkim głosem, śpiewali wszystkie zwrotki naszego narodowego hymnu. Ale przecież nie tylko szkoła może być miejscem wyrażania naszej miłości do Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję