Reklama

Prasa zagraniczna

Nowy osobisty lekarz papieża

Franciszek wybrał na swojego medyka prof. Roberto Bernabeiego, profesora zwyczajnego chorób wewnętrznych i geriatrii na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca w Rzymie. Zastąpi on zmarłego w styczniu dr. Fabrizia Soccorsiego. Profesor Bernabei pochodzi z Florencji. Studiował na uczelni, na której teraz wykłada. Był przewodniczącym Włoskiego Towarzystwa Gerontologii i Geriatrii.

CNA

Patologia eutanazji

Coraz więcej wskazuje na to, że tzw. dobra śmierć służy pozbywaniu się ludzi starszych i schorowanych. W Belgii i Holandii, gdzie eutanazja jest legalna, w ostatnim czasie zauważono znaczny wzrost liczby jej przypadków. Zezwala się już na eutanazję z powodu „zmęczenia życiem”. Wprowadzono nawet pojęcie polipatologii, oznaczające jednoczesne występowanie kilku schorzeń, co jest niemal normą w starszym wieku. Zabezpieczenie w postaci obowiązkowych konsultacji co najmniej dwóch lekarzy nie działa, a specjalne organy rządowe stały się sprzymierzeńcami tych, którzy wykonują zabiegi.

The Pillar

Budżet wychodzi na prostą

Reklama

Nie jest najgorzej. Tak można jednym zdaniem ocenić tegoroczny watykański budżet. Co prawda dziura budżetowa wyniesie prawie 50 mln euro, a w przypadku, gdyby ofiary na świętopietrze i inne daniny z całego Kościoła były mniejsze od zakładanych, może się jeszcze powiększyć, ale generalnie watykańskie finanse wychodzą na prostą. To efekt niedawnej decyzji papieża, który rozproszone do tej pory zarządzanie finansami Stolicy Apostolskiej scentralizował w Sekretariacie ds. Ekonomicznych. Deficyt zostanie pokryty z rezerw finansowych Watykanu. Dobre sygnały to m.in. mniejsze niż się spodziewano straty w przychodach za 2020 r. – zamiast zakładanych 80% wyniosły one 20%.

Udało się także znaleźć oszczędności na 2021 r. – m.in. 24 mln euro w kosztach delegacji służbowych, które w czasach pandemii są ograniczane do minimum.

CNA

Czy to już schizma?

Jedną z drażliwych spraw w relacjach między Watykanem i Kościołem w Niemczech jest kwestia Komunii eucharystycznej z protestantami. Kościół w Niemczech uważa, że jest ona możliwa i dopuszczalna, Stolica Apostolska widzi tę kwestię inaczej – argumentuje, że protestanci inaczej rozumieją Eucharystię i najpierw trzeba osiągnąć zgodność w kwestiach teologicznych, a dopiero później myśleć o praktyce. Stanowisko Watykanu nie podoba się w Niemczech i niektórzy, także biskupi, otwarcie wprowadzają inną praktykę. Przewodniczący niemieckiej konferencji biskupiej bp Georg Bätzing przyznał, że nie ma problemu z udzieleniem Komunii św. protestantowi w sytuacji, gdy ten w swoim sumieniu uzna, iż ma prawo poprosić o udzielenie tego sakramentu w Kościele katolickim. Dodał, że nie będzie wyciągał konsekwencji wobec kapłanów swojej diecezji, którzy czynią podobnie. Twierdzi także, że nadal jest w jedności z Kościołem, bo przecież nie zaprasza on wszystkich protestantów do stołu Pańskiego, tylko sami do niego przychodzą.

Reuters

Klaryfikacje

Gubernatorat Państwa Watykańskiego wydał niedawno regulacje dotyczące szczepień, które wzbudziły nieco kontrowersji i krytyki, szczególnie w mediach społecznościowych. Poszło o to, że w zarządzeniu napisano, iż osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą przyjąć szczepionki, mogą być przesunięte na inne stanowisko pracy, na którym będzie mniejsza intensywność kontaktu z innymi osobami, oczywiście, z zachowaniem tego samego uposażenia. Ci natomiast, którzy nie będą chcieli się zaszczepić z innych powodów, muszą być świadomi możliwych konsekwencji prawnych takiej decyzji. Krytyka tych ogólnych sformułowań zmusiła Gubernatorat do wyjaśnienia swojego stanowiska. Podkreślono, że ci, którzy nie będą się szczepić, na pewno nie stracą przez to pracy, a pracodawca znajdzie inne rozwiązanie w sytuacji zagrożenia zarażeniem, które stwarzają niezaszczepieni. W Watykanie do tej pory odnotowano 30 zachorowań na COVID-19, w większości wśród Gwardii Szwajcarskiej.

2021-03-02 14:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję