Reklama

Niedziela Podlaska

Nerw chrześcijaństwa

Duch Święty działa w sercach tych, którzy są na Jego działanie otwarci – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. w Niecieczy.

Niedziela podlaska 10/2021, str. I

[ TEMATY ]

sakramengt bierzmowania

Monika Kanabrodzka

Młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania

Młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania

Doparafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niecieczy 19 lutego przybył pasterz diecezji, aby młodzieży udzielić sakramentu bierzmowania oraz poświęcić nowe stacje Drogi Krzyżowej.

Biskup Sawczuk podkreślił, że Eucharystia z udzieleniem Ducha Świętego to radosne wydarzenie dla samych kandydatów, ich rodzin, parafii, Kościoła, choć obecnie przeżywamy przecież Wielki Post i raczej rozważamy sprawy bolesne – mękę Chrystusa.

Nadprzyrodzone dary

Reklama

Wydawać by się mogło, że trudno połączyć to razem. – Nic bardziej mylnego – zauważył bp Sawczuk i wskazał, że należy zwrócić uwagę na dwa istotne momenty. – Kościół zrodził się na Golgocie, a objawił się światu w dzień Pięćdziesiątnicy. Od Golgoty do Pięćdziesiątnicy jest bardzo blisko – zauważył. I dodał: – Zesłanie Ducha Świętego nastąpiło jako owoc męki i śmierci Pana Jezusa.

Bóg często przychodzi w taką szczelinę, jaka tworzy się między ludzkim lękiem a zaufaniem.

Podziel się cytatem

W dalszej części homilii pasterz diecezji podkreślił, że w dniu, kiedy Żydzi uroczyście wspominali wydarzenia z Synaju, narodził się Kościół. Wtedy Duch Święty dokonał w sercach Apostołów cudu przemiany. – Otrzymali nadprzyrodzone dary, o których wcześniej nie mieli pojęcia i o których nawet nie marzyli. Dostali odwagę, męstwo i zaczęli głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu, które przyszło w Chrystusie – powiedział ksiądz biskup. Duch Święty pomógł im przezwyciężyć lęk i bezradność. Zdaniem Ekscelencji, Bóg często przychodzi w taką szczelinę, jaka tworzy się między ludzkim lękiem a zaufaniem. Trzeba pamiętać, że szansę zachowania życia ma ten, kto go nie broni za wszelką cenę, ale oddaje. To jest prawda stanowiąca nerw chrześcijaństwa.

Rozważanie męki Pańskiej

Osiemnaście młodych osób, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, przyjęło sakrament bierzmowania z rąk bp. Piotra Sawczuka. Nad przygotowaniem młodzieży czuwał ks. Waldemar Górski, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, oraz Anna Chmiel, katechetka z Zespołu Szkół Publicznych w Sabniach. Przedstawiciele rodziców oraz młodzieży wyrazili wdzięczność bp. Sawczukowi, księdzu proboszczowi oraz pani katechetce za udzielenie i przygotowanie do sakramentu.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zaplanowane rok wcześniej poświęcenie stacji Drogi Krzyżowej zostało przełożone na tegoroczny okres Wielkiego Postu. Wierni będą mogli z wiarą obchodzić te stacje i zagłębiać się w rozważania męki Pańskiej. Ufundowane stacje Drogi Krzyżowej przez rodzinę Mazurczaków i Pietrzykowskich nawiązują stylem do wnętrza świątyni.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar wiary

Niedziela lubelska 27/2021, str. V

[ TEMATY ]

sakramengt bierzmowania

Grzegorz Jacek Pelica

Pamiątką bierzmowania są poświęcone krzyże

Pamiątką bierzmowania są poświęcone krzyże

Przez pokolenia mieszkańcy Świerszczowa przekazywali sobie wiarę i miłość do Boga.

Rzymskokatolicka parafia św. Bazylego została erygowana 3 października 1921 r. w dekanacie siedliskim (ówczesna diecezja podlaska). Uczczeniem setnej rocznicy były uroczystości odpustowe i sakrament bierzmowania, którego 20 czerwca udzielił młodzieży abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję