Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Ma służyć wspólnemu dobru

Uznałem, że należy przygotować przewodnik, gdzie znajdzie się cały program doby peregrynacyjnej – powiedział w rozmowie z Niedzielą wikariusz z parafii św. Józefa w Starej Wsi ks. Bartłomiej Wilkosz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Księże Bartłomieju, skąd pomysł na peregrynację obrazu św. Józefa po domach parafian Starej Wsi?

Ks. Bartłomiej Wilkosz: Wszystko zaczęło się od ogłoszenia Roku św. Józefa przez papieża Franciszka. Dla parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika to był jasny sygnał, że właśnie teraz należy jeszcze bardziej zwrócić uwagę na naszego patrona. Rozmawialiśmy o tym z proboszczem ks. Mariuszem Nosalem i wprowadziliśmy w 19. dzień miesiąca nabożeństwa ku czci św. Józefa. Zaproponowałem też, aby pomyśleć o peregrynacji kopii obrazu św. Józefa z naszego kościoła. Myślę, że to jest szansa na ożywienie życia duchowego naszych rodzin.

Ile rodzin odwiedzi św. Józef?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W parafii jest ponad 400 rodzin. Jedna z parafianek powiedziała, że nie wyobraża sobie, aby ktoś nie przyjął obrazu. Ale nie będziemy nikogo przymuszać. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, która nadal daje się we znaki. Zakładamy jednak, że większość mieszkańców Starej Wsi zaprosi obraz do swych domów. Moje przeświadczenie wynika z faktu, że parafianie mocno są związani z Kościołem i cenią sobie wiarę, która jest tu nadal zachowywana i przekazywana. Także w czasie pandemii, pomimo obostrzeń, ludzie przychodzą do kościoła, aby się modlić, aby uczestniczyć w nabożeństwach.

Reklama

A jak parafianie odebrali pomysł peregrynacji obrazu?

Mamy dowody na to, że popierają jego realizację. Przeprowadziliśmy akcję rozprowadzania świec św. Józefa, które będą zapalane w czasie nawiedzenia obrazu. Pierwsze sto sztuk bardzo szybko się rozeszło. Trzeba było zamówić kolejne. Poprosiliśmy też o wsparcie, w związku z planowanym wydaniem przewodnika. Dzięki kiermaszowi, który zorganizowaliśmy na zakończenie karnawału, oraz dzięki sponsorom udało się zgromadzić kwotę potrzebną na wydanie publikacji. To są sygnały ze strony parafian, że popierają pomysł. Tak myślę, że wierni oczekują inicjatyw, które ożywiają Kościół. Jeżeli nie zagospodarujemy potencjału, jaki jest w każdej parafii, jeśli nie wyjdziemy z konkretnymi projektami, to wiele może przepaść.

Niedziela Małopolska objęła patronat medialny nad Przewodnikiem dla rodzin na czas peregrynacji, uznając, że warto promować publikację. Proszę powiedzieć, skąd pomysł?

Reklama

Podobne publikacje powstawały przy okazji innych peregrynacji, więc miałem to na uwadze. Było dla mnie oczywiste, że jeżeli obraz ma nawiedzać domy naszych parafian, to warto im podpowiedzieć, jak ma takie spotkanie wyglądać. Pomyślałem, że jeśli człowiek dostaje drogowskaz, mapę, to jest mu łatwiej się odnaleźć w czymś nowym. Bo to jest nowe doświadczenie. W przewodniku znajduje się cały program doby peregrynacyjnej, punkt po punkcie, z poradami, jak się przygotować, co zrobić, jakie modlitwy odmówić... Są też teksty wprowadzające w Rok św. Józefa. Biblista ks. Piotr Jaworski przygotował portret biblijny św. Józefa, co pozwala bliżej poznać oblubieńca Maryi. Ja napisałem krótki tekst wprowadzający w Rok św. Józefa. Chciałem przybliżyć dylematy człowieka wierzącego, na podstawie listu Patris Corde Ojca Świętego. Przypominam też główne idee zawartego tam przesłania. Każda rodzina, która przyjmie św. Józefa, otrzyma taki przewodnik. Dzięki niemu parafianie mogą pełniej przeżyć ten czas. Nade wszystko publikacja pomoże w modlitwie, a książeczka pozostanie w domach jako pamiątka peregrynacji.

Zauważyłam, że dokładnie zaplanował Ksiądz czas nawiedzenia obrazu...

Planowana peregrynacja to dla rodziny jedna doba. Ale w ten czas, kiedy w obrazie nawiedza rodzinę św. Józef, jest przewidziana... wspólna kolacja. To bardzo ważne, aby razem usiąść, popatrzyć na siebie, porozmawiać, a potem przejść do modlitwy przed obrazem. Chcemy, aby jednym z owoców tej peregrynacji był powrót do wspólnej modlitwy w rodzinach, aby parafianie uświadomili sobie, że obok przeróżnych spraw, które się w domu toczą, jest w nim miejsce na modlitwę. Choćby w jeden dzień w tygodniu, na przykład w niedzielę. Żyjemy w trudnym czasie, jest dużo napięć, także jeśli chodzi o życie Kościoła. Szczególnie młodzi ludzie wiele rzeczy nie rozumieją. Być może peregrynacja stanie się okazją, aby zobaczyli ojca, który trzyma w ręku różaniec, mamę otwierającą modlitewnik i zachęcającą wszystkich do modlitwy.

Co było najtrudniejsze w przygotowaniu publikacji?

Reklama

Trzeba było przemyśleć, jak najlepiej zaplanować tę dobę peregrynacji w rodzinie, jaką porę dnia, jakie godziny na wspólną modlitwę podać. Po konsultacjach z osobami, które organizowały podobne wydarzenie w swych parafiach, doszedłem do wniosku, że godz. 19 będzie dobrym czasem na rozpoczęcie domowej uroczystości. A więc kolacja, a po niej modlitwy, według załączonego scenariusza, i zakończenie Apelem Jasnogórskim. Najpierw myślałem, żeby pozostawić wybór pory dnia na wspólną modlitwę, ale potem doszedłem do wniosku, że to czasem może spełznąć na niczym. Stąd dokładny plan spotkania. Musiałem też uważać, aby nie przesadzić z modlitwami, żeby nie zniechęcić parafian.

A co dawało radość przy tworzeniu przewodnika?

Miałem świadomość, że powstaje publikacja, która ma służyć wspólnemu dobru, ma ubogacić, uświęcić rodziny, ma pomóc się spotkać ze św. Józefem – naszym przewodnikiem w wierze, opiekunem, patronem. Byłem przekonany, że praca włożona w powstanie tej książeczki stwarza możliwość dotarcia do człowieka z Dobrą Nowiną i może pomóc odnaleźć drogę do Boga. A jeśli można służyć wiernym, to serce się cieszy, a dusza raduje.

Zbliża się uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Jak parafia w Starej Wsi uczci swego patrona?

W tym dniu podczas nabożeństwa ku czci św. Józefa pomodlimy się Nieszporami, skomponowanymi przez dr. hab. Krzysztofa Michałka z Krakowa. Utwór wykona zaproszona przez parafię Cappella Marialis z bazyliki Mariackiej. Wydarzenie będzie transmitowane przez RDN Małopolska, RDN Nowy Sącz, a bezpośrednio po Nieszporach zostanie odprawiona Msza św., podczas której ks. inf. Adam Kokoszka poświęci kopię obrazu Józefa Kaliskiego. To będzie oficjalne rozpoczęcie peregrynacji. Proboszcz parafii zaprasza do udziału w tych uroczystościach. Zachęcamy także do nawiedzenia naszego kościoła w innym terminie, w ciągu trwającego Roku św. Józefa. Warto zaplanować udział w kolejnych nabożeństwach sprawowanych w naszej świątyni w 19. dzień każdego miesiąca. Zapraszamy!

2021-03-02 14:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mieć światu coś do powiedzenia

Niedziela Plus 5/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Ks.Tomasz Śpiewak/Portal Diecezji Tarnowskiej

Bp Andrzej Jeż

Bp Andrzej Jeż

Jeżeli nie będziemy prowadzili pogłębionego życia duchowego, sakramentalnego, modlitewnego, to nie będziemy mieli światu nic do powiedzenia – powiedział bp Andrzej Jeż do uczestników XIII Forum Formacyjnego w Tarnowie.

Dla prawie 600 osób były to rekolekcje, formacja, okazja do poznania nowych ludzi. Ksiądz Artur Mularz, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji w diec. tarnowskiej, wskazał, że inspiracją do organizacji tego wydarzenia jest przedstawienie Kościoła jako Ciała Jezusa, w którym każdy ma swoją funkcję.
CZYTAJ DALEJ

Pierwsze zdanie zapisane po polsku znajduje się we Wrocławiu!

2024-12-05 18:01

Magdalena Lewandowska

W Muzeum Archidiecezjalnym zaprezentowano oryginał i faksymile.

W Muzeum Archidiecezjalnym zaprezentowano oryginał i faksymile.

W Muzeum Archidiecezjalnym zaprezentowano oryginał Księgi Henrykowskiej, ale również jej faksymile.

– Treść Księgi Henrykowskiej to opis założenia i uposażenia klasztoru cysterskiego w Henrykowie. Nie jest duża, zawiera 100 stron i składa się z dwóch części. Pierwsza była pisana w latach 1269-1270 przez opata Piotra. Druga część to uzupełnienie z 1310 roku sporządzone przez jednego z zakonników. Napisana w języku łacińskim i to właśnie w niej znajduje się pierwsze zdanie zapisane w języku polskim – o księdze opowiadał ks. Łukasz Piłat, członek zarządu Fundacji dla Ostrowa Tumskiego.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: II Niedziela Adwentu

2024-12-06 12:00

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

pixabay

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Gdy Adam spożył z drzewa, Pan Bóg zawołał na niego i zapytał go: «Gdzie jesteś?» On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się». Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?» Mężczyzna odpowiedział: «Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa, i zjadłem». Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: «Dlaczego to uczyniłaś?» Niewiasta odpowiedziała: «Wąż mnie zwiódł i zjadłam». Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: «Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i dzikich; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono ugodzi cię w głowę, a ty ugodzisz je w piętę». Mężczyzna dał swej żonie imię Ewa, bo ona stała się matką wszystkich żyjących.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję