Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dla duszy i ciała

W dąbrowskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej zakończył się miesięczny pobyt w naszej diecezji monstrancji pokoju z Medjugorie.

Niedziela sosnowiecka 10/2021, str. V

[ TEMATY ]

Monstrancja z Medjugorie

Zbigniew Dzieciątkowski

Monstrancja z Medjugorie w dąbrowskiej bazylice

Monstrancja z Medjugorie w dąbrowskiej bazylice

Modlitwą przed Najświętszym Sakramentem i figurą Matki Zagłębia dobiegł końca czas wyjątkowej sztafety modlitwy o pokój. Peregrynacja monstrancji z Medjugorie w diecezji sosnowieckiej rozpoczęła się w sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Czeladzi. Następnie wierni mogli adorować Pana Jezusa w tym znaku w bazylice katedralnej w Sosnowcu. Przez kilka dni monstrancja była także w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie, gdzie trwało 40-godzinne nabożeństwo eucharystyczne. Przez ostatni tydzień adoracja trwała w bazylice w Dąbrowie Górniczej.

Monstrancja pokoju

Autorem monstrancji, która była 10 lat w Medjugorie i tam powróci po wybudowaniu kaplicy wieczystej adoracji, jest Mariusz Drapikowski – artysta, twórca sztuki sakralnej, złotnik, bursztynnik oraz człowiek głębokiej wiary. Z jego inicjatywy powstała idea „Dzieło 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” – miejsc, które są centrami modlitwy o pokój. Przedsięwzięcie to ma na celu otoczyć świat modlitwą o pokój i propagować adorację Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Reklama

– Mam nadzieję, że nasze sanktuarium stanie się jeszcze bardziej czytelnym miejscem całodziennej adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Chciałbym, by to diecezjalne sanktuarium dołączyło do innych miejsc, tzw. „Gwiazd na Płaszczu Matki Bożej”, złączonych w modlitwie ze światowymi centrami modlitwy o pokój. Codzienne trwanie w modlitwie o pokój przed Najświętszym Sakramentem to szczególne zadanie nas wszystkich – stwierdził kustosz sanktuarium w Dąbrowie Górniczej, ks. kan. Andrzej Stasiak.

Bazylika pięknieje

Gdy kończyła się adoracja Jezusa Eucharystycznego w monstrancji pokoju z Medjugorie, w Warszawie minister kultury rozstrzygnął I etap Programu Ochrona zabytków. Wsparcie finansowe na kwotę prawie 106 mln zł otrzymały 444 projekty. Z terenu diecezji sosnowieckiej finansowe wsparcie na realizację zadań otrzymali: Olkusz – kościół św. Andrzeja Apostoła na renowację gotyckich stalli (ok. 1500 r.), Dąbrowa Górnicza – bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej (1875 – 1900) na działania mające na celu stabilizację konstrukcyjną warstwy licowej, nośnej z odtworzeniem wystroju elewacji wejściowej transeptu od strony południowej. Wsparcie otrzymała również Szreniawa – kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na remont budynku starej plebanii (XVIII wiek).

W dąbrowskiej bazylice zakrojone na wielką skalę remonty trwają od lat. Ostatnio udało się wykonać wiele prac, m.in. zbudowano podjazd dla wózków, uzbrojono i na nowo zbudowano schody przy głównym i innych wejściach do bazyliki, odnowiono elewację zewnętrzną i zamontowano drzwi zewnętrzne do kaplicy św. Aleksandra, odnowiono freski we wnętrzu tej kaplicy, zamontowano w niej nowe okna oraz oszkloną ścianę wewnętrzną z drzwiami pomiędzy kaplicą a bazyliką. Główną jej część stanowi ażurowa rozeta z witrażami. Obecny czas obfituje w piękne wydarzenia, które nawet pomimo trwającej pandemii nie pozwalają tracić radości wiary. Każdy może znaleźć coś dla duszy i ciała, obcując z żywym Chrystusem w pięknie świątyń wybudowanych na Jego chwałę i dla naszego pożytku.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o pokój

[ TEMATY ]

Monstrancja z Medjugorie

Mariusz Drapikowski

Królowa Pokoju

Archiwum

Monstrancja z Medjugorie

Monstrancja z Medjugorie

Na szlaku modlitwy o pokój na świecie po Czeladzi kolejnymi miejscami będą: Sosnowiec, Sławków i Dąbrowa Górnicza. Tam trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w monstrancji z Medjugorie. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie „Comunità Regina della Pace”, a inspiracją liczne wezwania Matki Bożej do troski o pokój, wypełnienia duchowego testamentu św. Jana Pawła II oraz zachęta Ojca Świętego Benedykta XVI: „Pragnę, aby każdy chrześcijanin poczuł, że jego zadaniem jest być niezmordowanym budowniczym pokoju”.

Monstrancja jest materialnym znakiem przynależności sanktuarium w Medjugorie do „Dzieła 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Idea 12 gwiazd polega na utworzeniu na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Obecnie istnieje 8 światowych Centrów Modlitwy o Pokój, m.in. w Betlejem, w Medjugorie, w Kazachstanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Korei Południowej, w Rwandzie, na Filipinach i w polskim Niepokalanowie. Wszystkie ołtarze wraz z monstrancjami wykonywane są przez Mariusza Drapikowskiego, znanego i cenionego bursztynnika z Gdańska. – Istotnym elementem naszego działania są peregrynacje poszczególnych ołtarzy po parafiach i ośrodkach duszpasterskich w Polsce i w Europie, aby pragnienie adoracji zaszczepić w jak najliczniejszej grupie wiernych. Chodzi o to, aby do miejsc przeznaczenia dotarł nie przedmiot, lecz symboliczne naczynie wypełnione modlitwą – stwierdził Mariusz Drapikowski. Równolegle z misją „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, prowadzone jest dzieło „Gwiazdy na Płaszczu Matki Bożej”. Ma ono ten sam cel, aby czerpać pokój z samego źródła, którym jest Eucharystia. Do modlitewnej łączności ze światowymi centrami modlitwy o pokój zaproszeni są wszyscy. Przez codzienne trwanie w modlitwie o pokój przed Najświętszym Sakramentem według możliwości i zwyczaju miejsca, zorganizowanie jednogodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju 25. dnia każdego miesiąca w godzinach między 17.00 a 21.00, a także odmówienie modlitw w intencji zaproponowanej przez Stowarzyszenie można stać się apostołem modlitwy o pokój. W diecezji sosnowieckiej pierwszą świątynią, do której przyjechała monstrancja z Medjugorie na zaproszenie kustosza sanktuarium ks. kan. Józefa Handerka było sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Czeladzi. Zaplanowane jest, by monstrancja z Medjugorie nawiedziła także bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu (6-13 lutego), kościół Podwyższenia Krzyża św. w Sławkowie (14-16 lutego) oraz bazylikę Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (17-24 lutego). W każdym z tych miejsc Pan Jezus wystawiony w Najświętszym Sakramencie w tej wyjątkowej monstrancji zaprasza i zachęca do włączenia się w dzieło modlitwy o pokój którego tak bardzo nam potrzeba i brakuje.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję