Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 14/2021, str. 9

Zawierzenie powiatu łowickiego

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 25 marca z zawierzeniem przybyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu łowickiego. – Rada Powiatu Łowickiego, jako chyba jedna z nielicznych w województwie łódzkim, ale i w całej Polsce, podjęła uchwałę dotyczącą zawierzenia naszego powiatu Matce Bożej Jasnogórskiej. Stąd nasza dzisiejsza obecność – zaznaczył Waldemar Krajewski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łowickiego. – Chcemy oddać wszystkie nasze kłopoty, problemy, pandemię, która obecnie trawi całą Polskę, chcemy modlić się i wspólnie zawierzyć nasz obszar opiece naszej Królowej – dodał. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Dziuba, ordynariusz łowicki. Wraz z władzami powiatu przybyła delegacja wiernych w regionalnych strojach łowickich.

– Nasza łowicka pielgrzymka tutaj to odpowiedź na czułość Boga, ale Księżacy rozpoznawali tę czułość przez Maryję – powiedział w homilii bp Dziuba. – To oni tutaj, w 1657 r., rok po potopie szwedzkim, przybyli i na pewno słyszeli wtedy echo słów króla Jana Kazimierza: „Wielka Boga Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico...”. Tym śladem, jeśli Bóg pozwoli, przyjdą w tym roku po raz 366. – podkreślił biskup łowicki. Starosta Marcin Kosiorek dokonał Aktu zawierzenia powiatu łowickiego Niepokalanemu Sercu Maryi.

Śluby młodych paulinów

Reklama

Czterech kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie złożyło 25 marca śluby wieczyste. Byli to: br. Przemysław Pelikan, br. Tadeusz Iwaszczyszyn, br. Paweł Gliniak i br. Luka Maria Madunić (Chorwat). Śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyli w obecności najwyższego przełożonego Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego. – Tych czterech braci, którzy przyjęli słowo obietnicy i przez łaskę powołania życia zakonnego na nią odpowiedzieli, dziś przez profesję wieczystą są dla nas znakiem spełnienia się Bożych obietnic, są cudem i łaską na drodze naszej wiary – powiedział o. Mariusz Tabulski, rektor WSD Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie. – Czy pamiętacie ten wasz pierwotny zachwyt, kiedy podjęliście pielgrzymkę wiary, powierzając się całkowicie Bogu w życiu konsekrowanym, w paulińskim zakonie? Nie traćcie tego entuzjazmu.

Pozwólcie Maryi, aby was prowadziła ku jeszcze większej wierze – podkreślił w homilii generał Zakonu Paulinów.

#CodziennyRóżaniec na YouTubie

Na kanale YouTube Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej pojawiły się krótkie wprowadzenia do modlitwy różańcowej. Rodzina Różańcowa chce przez media nieść pomoc tym wszystkim, którzy duchowo łączą się z Jasną Górą w codziennej modlitwie, odmawiając Różaniec. „W naszej różańcowej misji z Jasnej Góry pragniemy docierać różnymi drogami do tych, którzy umiłowali modlitwę różańcową. Te krótkie rozważania w formie wideo są okazją do zatrzymania się, wyciszenia i wejścia w święty czas naszej modlitwy” – zaprasza o. Marian Waligóra, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

2021-03-30 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję