Reklama

Kościół

Charyzmaty od nowa

Większość twórczych inicjatyw w polskim Kościele rozpoczynała się od całkowitego oddania się Niepokalanej.

W 1971 r. sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki napisał, że 20 lat, które przeżył w kapłaństwie, były okresem dojrzewania i gromadzenia charyzmatów. Dostrzegał ich ogrom, wielkie obdarowanie ze strony Boga, który wyciągnął go z celi skazańca i uczynił swoim apostołem. Wiedział, że przyszedł czas oddawania tych wszystkich darów Kościołowi. „One nie mogą być zmarnowane! Muszę błagać teraz jeszcze o jeden charyzmat, o «charyzmat ognia», który by zapalił przygotowany już stos!”. Ogień ten zapłonął w ruchu oazowym, który wycisnął trwałe piętno na stylu duszpasterskim polskiego Kościoła.

Inspiracją tego ogromnego dzieła odnowy była wizyta ks. Blachnickiego w Niepokalanowie, gdzie spędził prawie rok, studiując teksty o. Maksymiliana Kolbego. Pod koniec pobytu zapisał w dzienniku: „Jestem Niepokalanej niezmiernie wdzięczny za wielką łaskę, jaką tu, w Niepokalanowie, otrzymałem. Uważam, że największa łaska, jaką w życiu otrzymałem, to chrzest święty, powołanie do dziecięctwa Bożego. Druga łaska to poznanie Niepokalanej i oddanie się Jej”.

Reklama

Większość twórczych inicjatyw w polskim Kościele rozpoczynała się od całkowitego oddania się Niepokalanej. Tak było w przypadku o. Maksymiliana, kard. Stefana Wyszyńskiego, młodego Karola Wojtyły czy wreszcie ks. Franciszka Blachnickiego. W którymś momencie swojego życia odkryli oni nabożeństwo do Matki Bożej zaproponowane przez św. Ludwika Marię Grignion de Montfort. I choć każdy z nich w zupełnie inny sposób realizował w swoim kapłańskim życiu ideę oddania Maryi, to nie ulega wątpliwości, że dla każdego z nich sam moment oddania był chwilą rozpalenia na nowo charyzmatu danego im od Boga.

Taki właśnie cel przyświeca organizatorom rekolekcji „Oddanie33 dla kapłanów”. Zazwyczaj księża nie mają czasu na rekolekcje w Wielkim Poście, jeśli jednak spojrzymy na dynamikę wydarzeń paschalnych, to zobaczymy, że Jezus przygotowywał swoich uczniów nie tylko przed Paschą, ale i po tym wydarzeniu. Okres od Zmartwychwstania do Zesłania Ducha Świętego jest szczególnym czasem formowania uczniów i przygotowania ich na przyjęcie darów Ducha Świętego. Dlatego rekolekcje rozpoczną się w niedzielę Zmartwychwstania – 4 kwietnia i będą trwały do 7 maja, kiedy to we wspomnienie Matki Bożej Łaskawej uczestnicy dokonają osobistego zawierzenia Niepokalanej całego swojego życia i posługi.

Celem jest nie tylko osobista świętość kapłana oraz rozbudzenie danych mu charyzmatów, ale również odnowienie eucharystyczne całych parafii. Kapłan, który oddaje się Maryi, pociąga za sobą parafię, która przechodząc tę samą drogę oddania, powraca do Chrystusa eucharystycznego. Takie jest doświadczenie wielu parafii w Polsce.

Reklama

Schemat rekolekcji to – krótkie wprowadzenie przygotowane przez jednego z kapłanów oraz teksty przeznaczone do indywidualnej medytacji. Wprowadzenia w dany dzień dokonują: bp Andrzej Przybylski, ks. Marcin Modrzyński i wyżej podpisany. Teksty do indywidualnej medytacji opierają się na kilku źródłach: listach Jana Pawła II do kapłanów, rozważaniach papieża Benedykta XVI, refleksjach sługi Bożego o. Jacka Woronieckiego oraz dzienniku duchowym oblata benedyktyńskiego pt. In Sinu Jesu.

Organizatorem rekolekcji jest Fundacja Tota Tua. Wsparciem duchowym dla kapłanów będą 33 sprawowane codziennie Msze św. w intencji: „o rozpalenie na nowo charyzmatu Bożego dla wszystkich kapłanów, a szczególnie za kapłanów uczestniczących w 33-dniowych rekolekcjach kapłańskich”.

Wszystkie informacje o rekolekcjach można znaleźć na stronie: www.oddanie33.pl , w zakładce: „Dla kapłanów”.

2021-03-30 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

CBOS: lekki wzrost pozytywnych opinii Polaków o Kościele

[ TEMATY ]

Kościół

B. M. SZTAJNER/NIEDZIELA

Po ubiegłomiesięcznym pogorszeniu opinii, w czerwcu CBOS odnotował lekką poprawę pozytywnych ocen Polaków o Kościele katolickim. Obecnie dobrze ocenia go 53 proc. ankietowanych, podczas gdy miesiąc wcześniej było to tylko 48 proc. - najmniej od 1995 r.

W badaniu z maja poinformowano, że działalność Kościoła ocenia pozytywnie jedynie 48 proc. Polaków. Od marca do maja nastąpił spadek pozytywnych ocen o 9 punktów procentowych. 40 proc. natomiast oceniało Kościół negatywnie (od marca wzrost o 8 punktów procentowych).

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję