Reklama

Kościół

Dziękujemy, że byłeś z nami!

Niedziela Ogólnopolska 14/2021, str. 30

[ TEMATY ]

ksiądz

Archiwum parafii z Wielkiej Woli-Paradyżu

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci ks. prał. Adama Myszkowskiego, wieloletniego proboszcza parafii w Wielkiej Woli – Paradyżu i dziekana dekanatu żarnowskiego w diecezji radomskiej. Wspaniałego człowieka, duchowego przewodnika i wielkiego przyjaciela Ceramiki Paradyż.

Do końca wszyscy wierzyliśmy, że mimo tragicznej w skutkach napaści wygra on walkę o życie i odzyska siły. Jak jednak mawiał św. Antoni: „Nic pewniejszego od śmierci: nic bardziej niepewnego od jej godziny”. Ku wielkiemu smutkowi nas wszystkich, po dwutygodniowej hospitalizacji na skutek dotkliwego pobicia, 17 marca kapłan zmarł w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi.

Reklama

Ksiądz Adam Myszkowski w 1992 r. został proboszczem parafii w Wielkiej Woli – Paradyżu. Od początku swojej posługi interesował się firmą i jej pracownikami. Kamieniem milowym w naszej przyjaźni był 1995 r., kiedy to ks. Adam wspierał Ceramikę Paradyż i uczestniczył w uroczystościach poświęcenia zakładu Wielka Wola przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Stefana Siczka. I tak się stało, że każdy z kolejnych czterech zakładów poświęcany był przy aktywnym udziale ks. Adama. Z jego obecnością związanych jest również wiele innych ważnych wydarzeń z historii Ceramiki Paradyż: otwarcie salonu i jego rozbudowa, modernizacje zakładów, coroczne Dni Ceramika i Msze św. w intencji pracowników czy spotkania opłatkowe. Niezależnie od charakteru uroczystości wspierał nas, dzielił się z nami słowem Bożym i uświadamiał nam potęgę Pisma Świętego.

Ksiądz Prałat był człowiekiem bardzo skromnym, pełnym wewnętrznego spokoju i dobroci. Pełniąc przez wiele lat posługę duchową w naszym regionie, był bez reszty oddany i pomocny drugiemu człowiekowi. Nam ks. Adam zapisze się w pamięci przede wszystkim jako serdeczny przyjaciel i duchowy przewodnik naszej ceramicznej rodziny. Zawsze skupiony, ale uśmiechnięty, zawsze pomocny, zawsze uważnie słuchający. Prawdziwy przyjaciel nas wszystkich.

Działalność śp. ks. Adama Myszkowskiego to piękne świadectwo kapłańskiego życia i dar, z którego możemy czerpać. Jego pracowitość i umiłowanie wiary są wzorem, a jego homilie na zawsze pozostaną w naszych sercach. Dobry Bóg wezwał ks. Adama do siebie, ale pozostawił w naszej pamięci jego wizerunek jako człowieka pełnego serdeczności i otwartości na ludzkie sprawy.

Księże Adamie, wyrażamy ogromną wdzięczność za przyjaźń, wspólnie spędzone chwile i wszystkie lata, w których służyłeś nam dobrą radą. Dziękujemy za to, że byłeś z nami, Drogi Kapelanie!

Ksiądz Adam Myszkowski (1952 – 2021) – został 2 marca ciężko pobity przed plebanią kościoła w Wielkiej Woli – Paradyżu. Konieczna okazała się operacja.jednak duchowny nie odzyskał przytomności.
Po 2 tygodniach walki zmarł. W związku z pobiciem policja zatrzymała 47-letniego mężczyznę, który od 20 lat był kościelnym. Usłyszał on zarzut usiłowania zabójstwa. Motywu działania nie podano do wiadomości. Ksiądz Myszkowski został pochowany na cmentarzu w rodzinnej miejscowości – w Radoszycach. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a ostatnią część liturgii pogrzebowej poprowadził biskup radomski Marek Solarczyk.
Red.

2021-03-30 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beskidy: XXIII Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w narciarstwie alpejskim

[ TEMATY ]

sport

ksiądz

archidiecezjakatowicka.pl

Po raz 23.odbyły się na Stożku w Wiśle-Łabajowie Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w narciarstwie alpejskim. Najszybciej zjechał ze stoku ks. Damian Copek, duszpasterz akademicki z Katowic, a jednocześnie główny organizator wydarzenia. Wśród uczestników zawodów byli m.in. kapłani pracujący w różnych zakątkach Polski oraz we Włoszech.

Zawody rozpoczęły się tradycyjnie od zjazdu księży w sutannach. Wcześniej zawodników pobłogosławił ks. Stanisław Lasak SDB, dyrektor salezjańskiego ośrodka rekolekcyjnego w Wiśle.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję