Reklama

Prasa zagraniczna

10. rocznica katastrofy w Fukushimie

Japońscy biskupi wydali oświadczenie z racji 10. rocznicy katastrofy w Elektrowni Atomowej Fukushima nr 1. Tragedia wywołana trzęsieniem ziemi i będącym jego następstwem tsunami była drugim najbardziej poważnym wypadkiem w siłowni atomowej po Czarnobylu. W wyniku katastrofy śmierć poniosło 20 tys. osób. Biskupi zapewnili również o swojej bliskości i po raz kolejny zaapelowali o porzucenie wytwarzania energii z atomu.

Irish Catholic Bishops´ Conference

Biskupi reagują

Biskupi w Irlandii są zaniepokojeni zbyt dużą liczbą uczestników uroczystości pogrzebowych w czasie pandemii. Co prawda sam pogrzeb odbywa się na zewnątrz, ale niektórzy uczestnicy nie zakładają maseczek. Hierarchowie przypomnieli o konieczności zakrywania ust i nosa w celu zapewnienia sobie i innym bezpieczeństwa.

Reklama

Biskupi sugerują, żeby nie uczestniczyć w pogrzebie, tylko odmówić modlitwę osobistą, wysłać kartę z kondolencjami, zamieścić wpis w mediach społecznościowych, zapalić świeczkę w intencji zmarłego w domu albo w kościele parafialnym.

Bolletino

Stolica Apostolska zaciska pasa

Budżet Watykanu od jakiegoś czasu się nie dopina. Stan ten pogorszyła jeszcze pandemia i zmniejszenie przychodów. Związane jest to przede wszystkim z mniejszą liczbą pielgrzymów i zwiedzających Muzea Watykańskie. Do tego dochodzą też mniejsze wpłaty z diecezji na świecie. Nie wystarczyła redukcja kosztów administracyjnych – teraz przyszła pora na obcięcie pensji. Dotknie to przede wszystkim duchownych i osób na najwyższych stanowiskach. Pensje kardynałów od kwietnia obniżyły się o 10%. Wynagrodzenia osób na stanowiskach kierowniczych zostaną zmniejszone z kolei o 8%, a inni duchowni pracujący w Watykanie zarobią o 3% mniej. Redukcja wynagrodzeń nie dotknie osób na niższych stanowiskach, które wykażą, że nie pozwoli im ona na opłacanie stałych wydatków.

Reuters

Bunt

Kościół nie ma i nie może mieć władzy błogosławienia związków osób tej samej płci. Takie stanowisko watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary jest odpowiedzią na coraz częściej napływające sygnały, że w niektórych krajach, szczególnie niemieckojęzycznych, dochodzi do błogosławienia takich związków, a niektóre wydawnictwa katolickie wydają nawet agendy z jego formularzem.

Reklama

Stanowisko kongregacji mocno oburzyło niektórych kapłanów w Austrii.

Duchowni zrzeszeni w inicjatywie „Kapłani parafialni” – według deklaracji przywódców grupy, jest ich obecnie 350 i wspiera ich 3 tys. świeckich – zadeklarowali, że nie podporządkują się tej decyzji i nadal będą błogosławili homoseksualne związki, tak jak to czynili do tej pory. Na czele grupy stoi ks. Helmut Schüller, z którym Stolica Apostolska ma kłopoty nie od dziś. Kiedyś był on nawet dyrektorem Caritas w Austrii. Później Watykan zakazał mu używania godności przyznanych swego czasu przez papieża.

Boston Herald

Powtarzające się ataki na kościoły

Antykatolickie nastroje narastają w świecie, przeradzając się często w bezmyślne akty agresji przeciwko miejscom kultu. Znamy to w Polsce, ale znają to też chrześcijanie z innych krajów. W Bostonie sprawca lub sprawcy uwzięli się szczególnie na kościół św. Matki Teresy z Kalkuty – w ostatnich 9 miesiącach atakowany był już 6 razy. Pierwszy raz w lipcu ub.r., a ostatni – w połowie marca br. Sprawców do tej pory nie złapano.

Charakterystyczne jest to, że szczególna nienawiść okazywana jest Matce Bożej, bo kilkakrotnie celem ataku była właśnie figura Matki Zbawiciela. W Bostonie stale rośnie liczba ataków na katolickie świątynie. Drugim miejscem, na którym skupia się antykatolicka fobia, jest kościół św. Moniki i św. Augustyna, matki i syna, który również był atakowany. Teraz jest nadzieja, że sprawcę łatwiej będzie ująć, bo nagrały go kamery monitoringu.

2021-03-30 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję