Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Miłosierdzie mocniejsze od zła

Pytanie czytelnika:
W świecie współczesnym jest tak dużo zła, krzywdy i cierpienia. Co zatem oznacza to, że miłosierdzie jest granicą postawioną złu?

Reklama

Żyjemy w świecie, w którym, jak podkreśla papież Franciszek, trwa wojna w kawałkach. Tak dużo jest ludzkiej krzywdy, biedy i wielorakiego cierpienia. Wydaje się, że zło jest tak silne, iż trudno wielu ludziom uwierzyć w zwycięstwo dobra. Tymczasem dzieje ludzkości to arena jakiejś koegzystencji dobra i zła. Jest przecież nie tylko zło i cierpienie, które tak chętnie pokazują współczesne media, ale jest również ogrom dobra. Jest wreszcie miłosierdzie Boże, przypomniane światu przez św. Faustynę i św. Jana Pawła II. Pod koniec swojego pontyfikatu Ojciec Święty napisał książkę Pamięć i tożsamość, w której bardzo mocno podkreślił, że miłosierdzie jest granicą postawioną złu. Pisał to, mając w pamięci własne doświadczenie. Żył bowiem, jak powiedział Benedykt XVI, „pod dwoma dyktatorskimi reżimami i w zetknięciu z ubóstwem, brakami i przemocą doświadczył głęboko mocy mroków, które zagrażają światu także w naszych czasach. Doświadczył jednak również, w sposób nie mniej intensywny, obecności Boga, który przeciwstawia się tym wszystkim siłom swoją całkowicie odmienną i boską mocą: mocą miłosierdzia. To miłosierdzie stawia granice złu” (homilia podczas Mszy św. w przeddzień 80. urodzin Benedykta XVI, 2007). Papież Polak wiedział, że zło jest zawsze brakiem dobra. „Miara wyznaczona złu przez boskie dobro stała się udziałem dziejów człowieka, w szczególności dziejów Europy, za sprawą Chrystusa” – napisał w książce Pamięć i tożsamość. Dla Jana Pawła II odkupienie, krzyż Chrystusa i zmartwychwstanie są „boską miarą wyznaczoną złu, (...) tylko dlatego, że w nim zło zostaje w sposób radykalny przezwyciężone dobrem, nienawiść miłością, śmierć zmartwychwstaniem” (tamże). Papież przypomniał, iż „Chrystus chciał objawić, że miarą wyznaczoną złu, którego sprawcą i ofiarą jest człowiek, jest ostatecznie Boże miłosierdzie. (...) Bóg zawsze potrafi wyprowadzić dobro ze zła” (tamże).

To właśnie w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek prawdziwe dobro i szczęście. Niesamowitą prawdą jest to, że Bóg zawsze potrafi wyprowadzić dobro ze zła. Przykładem tego jest choćby męczeństwo św. Maksymiliana Kolbego, który w obozowym piekle stał się świadkiem miłości.

Pytania do teologa prosimy przesyłać na adres: teolog@niedziela.pl .

2021-03-30 10:53

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

[ TEMATY ]

sanktuarium

Świebodzin

Boże Miłosierdzie

Archiwum Aspektów

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Diecezjalne Sanktuarium Bożego Miłosierdzia znajduje się w świebodzińskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego. O istnieniu sanktuarium i kulcie Bożego Miłosierdzia informują tablice rozstawione na rogatkach miejscowości oraz monumentalna figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata wznosząca się nad miastem. Pierwszym proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego i budowniczym kościoła był ks. prał. Sylwester Zawadzki. Obecnie obowiązki proboszcza i kustosza sanktuarium pełni ks. kan. Mariusz Kołodziej.

Historia

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję