Reklama

Ekologia

Czy umiałbyś żyć bez wody?

Encyklika Laudato si´ naucza, że dostęp do wody jest podstawowym prawem człowieka, bo bez niej nie ma życia.

W Polsce dostęp do wody jest prawie tak oczywisty jak powietrze, ale dla milionów młodych ludzi na świecie czysta woda jest znacznie ważniejsza niż dobre wi-fi czy nowy model smartfona. Ciężko sobie wyobrazić, że zaspokajanie zwykłego ludzkiego pragnienia często łączy się z narażeniem zdrowia i życia. „Zapominamy, że my sami jesteśmy z prochu ziemi (por. Rdz 2, 7). Nasze własne ciało zbudowane jest z pierwiastków naszej planety, jej powietrze pozwala nam oddychać, a jej woda ożywia nas i odnawia” – czytamy w encyklice papieża Franciszka Laudato si´.

Kościół naucza, że czysta woda pitna jest sprawą najwyższej wagi, ponieważ jest niezbędna do życia człowieka, a źródła słodkiej wody zaopatrują rolnictwo, hodowlę oraz przemysł. W rzeczywistości dostęp do wody pitnej i bezpiecznej jest fundamentalnym i powszechnym prawem człowieka, ponieważ determinuje ludzkie życie i z tego względu jest warunkiem korzystania z innych praw.

Reklama

Z niedostatkiem wody mamy do czynienia szczególnie w Afryce, gdzie duża część ludności nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej lub cierpi z powodu suszy, utrudniającej produkcję pożywienia. Dlatego też każdy z nas spotkał się z wieloma akcjami organizowanymi przez misjonarzy, których celem jest zaopatrywanie miejscowej ludności w wodę. Zwiększenie niedoborów wody może spowodować dalszy wzrost kosztów żywności i innych produktów wymagających jej użycia. Woda jest bowiem najcenniejszym darem dla człowieka i otaczającej go przyrody. „Ten świat ma poważny dług społeczny wobec ubogich, którzy nie mają dostępu do wody pitnej, gdyż jest to odmawianie im prawa do życia zakorzenionego w ich niezbywalnej godności” – napisał Franciszek.

Oprócz wspierania ludności ubogiej w wodę warto też zwrócić uwagę na to, czy produkty, które kupujemy w sklepach, nie przyczyniają się do jeszcze większego pogorszenia wodnego środowiska. Ekologiczna encyklika wskazuje, że warstwy wodonośne w wielu miejscach są zagrożone zanieczyszczeniami spowodowanymi przez pewne działania wydobywcze (np. kopalnie rzadkich surowców), rolnicze i przemysłowe. Na rabunkową gospodarkę surowcową narażone są zwłaszcza te kraje, w których nie ma odpowiednich regulacji prawnych i należytej kontroli.

Kolejną kwestią jest zanieczyszczenie jezior, mórz i oceanów, które od setek lat dostarczają pożywienia milionom ludzi na świecie. Tu także nadmierna eksploatacja i zaburzenia wywołane przez niekontrolowane odławianie ryb powodują drastyczne zmniejszenie populacji niektórych gatunków. „Wyczerpywanie się zasobów rybnych szkodzi szczególnie osobom żyjącym z rybołówstwa tradycyjnego, które nie mają innego źródła utrzymania, a zanieczyszczenie wody dotyka szczególnie najbiedniejszych, których nie stać na kupno butelkowanej wody mineralnej” – wskazuje Franciszek.

2021-03-30 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Święty Cyprian

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 4-5

Adobe.Stock

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję