Reklama

Niedziela Częstochowska

Pokolenie Blachnickiego

Oblubienico Ducha Świętego, wyproś charyzmat ognia, który na nowo rozpali te charyzmaty, które dał Kościołowi Bóg przez posługę sługi Bożego – mówił bp Andrzej Przybylski na Jasnej Górze w 100. rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego.

Niedziela częstochowska 14/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Karol Porwich/Niedziela

Ruch Światło-Życie pokazał ludziom Kościół jako dom

Ruch Światło-Życie pokazał ludziom Kościół jako dom

Nie pytaj, czy wolno, pytaj, czy trzeba” – te słowa sługi Bożego zjednoczyły uczestników diecezjalnych obchodów 100. rocznicy urodzin i chrztu (3 kwietnia) twórcy Ruchu Światło-Życie. Odbywały się one 24 marca w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie i na Jasnej Górze.

Prawda i wolność

W parafii św. Brata Alberta Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Adam Polak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. Podkreślił w niej: – Całe życie i cała posługa ks. Franciszka Blachnickiego były skoncentrowane na tym, aby wszystkich doprowadzać do Jezusa. Jak ktoś pozna Chrystusa, to pozna prawdę, pozna żywego Boga w Jezusie. Wyjaśnił, że Ewangelia o wyzwoleniu przez Chrystusa (J 8, 31-42) stała się kluczem do zrozumienia życia i posługi ks. Blachnickiego, szczególnie na rzecz wolności: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. A chodzi o Jezusa. Dlatego wszystkie dzieła ks. Blachnickiego powstały po to, aby głosić Chrystusa, który jest prawdą i Odkupicielem człowieka. Dlatego kaznodzieja zachęcał: – Zapragnijcie wolności zgodnej z życiem, prawdą i Chrystusem.

Zapragnijcie wolności zgodnej z życiem, prawdą i Chrystusem.

Podziel się cytatem

Ewangeliczny żar

Reklama

Ksiądz Blachnicki pierwszą Mszę św. sprawował na Jasnej Górze i Maryi oddał całe kapłaństwo. Stąd obchody odbyły się także na Jasnej Górze: modlitwa dziękczynna w Sali Papieskiej oraz Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej prowadzony przez bp. Andrzeja Przybylskiego. Dziękował on Bogu za osobę, życie i dzieło ks. Blachnickiego, a był to „człowiek, któremu tysiące ludzi w Polsce zawdzięcza doświadczenie osobistej relacji z Bogiem i odkrycie żywego Kościoła”. – Charyzmatyczny kapłan, który w czasach komunizmu potrafił przyciągać do Jezusa pokolenia młodych i tak promieniował kapłaństwem, że wielu z nich odważnie poszło drogą kapłańskiego i zakonnego powołania. Inny byłby dziś Kościół w Polsce, ale nawet inna byłaby Polska, gdyby nie jego ewangeliczny żar i duchowa strategia konsekwentnie realizowana w Kościele na miarę wielkich wizjonerów i proroków – podkreślił.

Całkowicie zaufać

O tym, że tak jest, potwierdzają świadkowie życia ks. Franciszka: ks. Leonard Gołkowski oraz siostry adoratorki Krwi Chrystusa – s. Krystyna Kusak i s. dr Gabriela Janikula. Siostra Krystyna, która uczestniczyła w rekolekcjach dla sióstr zakonnych w Krościenku w 1976 r. prowadzonych przez ks. Blachnickiego, wspominała: – Zapamiętałam sługę Bożego jako człowieka bardzo otwartego i radosnego. On mnie nastawił do tego, aby żyć w Kościele w sposób otwarty, radosny, dawać świadectwo i żyć słowem Bożym.

– To mój idol – stwierdziła s. Janikula, która spotkała ks. Franciszka na dniach wspólnoty jako animatorka. Uczestniczyła w przekazaniu do Krościenka funduszy i listy uczestników oazy III stopnia w Rzymie, a potem w rekolekcjach oazowych, które tam prowadził ks. Franciszek. Była na jego grobie. Jej prace magisterska i doktorska są związane z Ruchem Światło-Życie. – Pokolenie 50-60-latków to pokolenie Blachnickiego – podkreśliła. I dodała: – To był człowiek, który całkowicie wierzył w Opatrzność Bożą, ale trzeba Bogu całkowicie zaufać. Byliśmy za młodzi i nie dorośliśmy do jego kazań, wizji Polski i Kościoła.

Więcej na: www.czestochowa.niedziela.pl

2021-03-30 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkolili się przyszli animatorzy

W dniach 23-31 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym przy sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyła się KODA, czyli Kurs Oazowy dla Animatorów. Przez ponad tydzień blisko 50 uczestników uczyło się, jak pełnić posługę animatora na oazie wakacyjnej i w grupie na parafii. Większość z nich to młodzi oazowicze z naszej diecezji, ale byli także animatorzy z Radomia, Szczecina, Polic, Wrocławia, Gniezna i Inowrocławia

Zapewne największą łaską rekolekcji KODA jest samo miejsce. Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej daje nie tylko doskonałe warunki do modlitwy i pracy formacyjnej. To również miejsce, gdzie młodzi animatorzy znajdują miejsce do skupienia i refleksji. Uczestnicy KODA są tu zawsze przyjmowani z wielką życzliwością i gościnnością. Przeróżnych zajęć i ćwiczeń na KODA jest bardzo wiele. Młodzi musieli bardzo dobrze poznać cały system formacyjny Ruchu Światło-Życie, wszystkie metody pracy z Pismem Świętym oraz zasady pracy z grupą. Szczególnie wiele czasu poświęcili na dokładne poznanie wizji wychowania Nowego Człowieka i metod, którymi ruch się posługuje, aby wychowywać dojrzałych chrześcijan. Przyszli animatorzy pierwszy raz samodzielnie prowadzili spotkania formacyjne i podejmowali dyżury jak podczas każdej oazy wakacyjnej.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję