Reklama

Niedziela Kielecka

Tradycja Żeromszczyzny

W Wielką Sobotę przed dworem na ustawionych ławach i stołach królowały przystrojone kosze wypełnione po brzegi świątecznymi pokarmami, gotowymi do poświęcenia.

Niedziela kielecka 14/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenie pokarmów

Arch. CEiK Szklany Dom

Tak bywało w ubiegłych latach

Tak bywało w ubiegłych latach

Tak było w dawnych czasach, ale i dziś tak bywa. Gdzie? W Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach od kilku lat odbywa się święcenie pokarmów przed zrekonstruowanym Dworem Stefana Żeromskiego.

– Dawniej miejscowa ludność w Wielką Sobotę zbierała się przed dworem, by poświęcić pokarmy na świąteczny stół – opowiada Kazimiera Zapałowa, kustosz honorowy Dworu Stefana Żeromskiego w Ciekotach, jedna z inicjatorek spotkania.

Reklama

W spotkaniu zawsze uczestniczy bp Marian Florczyk, który święci przyniesione przez rodziny pokarmy. Jest bardzo wdzięczny organizatorom za podtrzymywanie tej pięknej tradycji.

Święceniu pokarmów towarzyszy wspólna modlitwa. Odświętną atmosferę podkreśla budząca się do życia przyroda. W tej wyjątkowej scenerii odbywa się krótki koncert w wykonaniu młodych artystów czy występy lokalnych zespołów ludowych. Przy okazji czytane są wspomnienia Wielkanocy Żeromskiego. Na gości przeważnie czeka poczęstunek, są pyszne wielkanocne baby i żurek.

– Zawsze na wsiach święcono pokarmy przy kapliczkach, podobnie było na terenie naszej gminy, w tym w parafii Brzezinki, która obejmuje trzy sołectwa. Chcieliśmy z przyjaciółmi powrócić do tej tradycji. Już przed laty przygotowywaliśmy wspólnie święcenie pokarmów przy kapliczce w Ciekotach. Było uroczyste przejście z palmami wszystkich rodzin do kapliczki, a koszyki z pokarmami ustawiane były na wozie ciągnionym przez konia. Pokarmy święcił ksiądz proboszcz z parafii Brzezinki. Z chwilą powstania Dworu Stefana Żeromskiego uroczystość przeniosła się na plac przed Dworem, który jest taką ostoją patriotyzmu i symbolem domu rodzinnego.

Rok temu tradycję z powodu pandemii trzeba było zawiesić. Niestety i w tym roku obostrzenia sanitarne znowu uniemożliwiają organizację wydarzenia. Po pandemii chcemy utrzymać tę tradycję w Ciekotach. Ma ona służyć podkreśleniu wartości Świąt Wielkanocnych, pielęgnowaniu obrzędów związanych z naszą wiarą, i przekazywaniu jej najmłodszym – powiedział Niedzieli wójt Gminy Masłów – Tomasz Lato.

2021-03-30 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Krakowska: Msza Krzyżma przeniesiona na wrzesień

[ TEMATY ]

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Msza

święcenie pokarmów

Przemysław Awdankiewicz

Msza Krzyżma przeniesiona na wrzesień, specjalna modlitwa powszechna w Wielki Piątek i tradycyjne święcenie pokarmów w domach, a nie w kościołach – to wskazania abp. Marka Jędraszewskiego na tegoroczne Triduum Paschalne.

W opublikowanych dziś „wskazaniach metropolity krakowskiego na Święte Triduum Paschalne 2020 roku” abp Marek Jędraszewski zwraca uwagę, że we wszelkich celebracjach liturgicznych do 11 kwietnia może brać udział maksymalnie 5 osób (nie licząc osób sprawujących posługę) a od 12 kwietnia, czyli od Niedzieli Zmartwychwstania - maksymalnie 50 osób (wliczając w to uczestników i sprawujących posługę).

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję