Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Gdy rozerwą się więzy czasu…

Sam proces pisania jest na ogół szybki, a myśli do niego zbiera się z dawnych przemyśleń i z tego, co podsuwa bieżąca chwila – tak o kazaniach mówi ks. prof. Michał Heller.

2021-03-30 10:54

Niedziela małopolska 14/2021, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

ks. prof. Michał Heller

Ewa Biedroń

Powinniśmy w sobie tworzyć zakorzenienie w dobrym, aby w momencie próby nie zawieść siebie samego – powiedział ks. prof. Michał Heller

Powinniśmy w sobie tworzyć zakorzenienie w dobrym, aby w momencie próby
nie zawieść siebie samego – powiedział ks. prof. Michał Heller

Ukazał się czwarty tom kazań światowej sławy naukowca pt. Gdy rozerwą się więzy czasu… Kazania krótkie. Zostały one wygłoszone w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie.

21 marca ks. prof. Heller przewodniczył Mszy św. w tarnowskiej parafii. W niedzielnym kazaniu nawiązał do pandemii. – Lekcja, jaką nam daje koronawirus, i z której na pewno powinniśmy skorzystać, to przypomnienie o naszej kruchości. Nie tylko chodzi o kruchość biologiczną, ale również o kruchość moralną, że tak łatwo nam zboczyć ze ścieżki, która prowadzi tam, gdzie trzeba. Tak, jak staramy się wytworzyć w sobie przeciwciała, które zapobiegłyby przed chorobą, podobnie powinniśmy w sobie tworzyć zakorzenienie w dobrym, aby w momencie próby nie zawieść siebie samego – powiedział duchowny.

Lekcja, jaką nam daje koronawirus, to przypomnienie o naszej kruchości.

Reklama

Po liturgii można było kupić najnowszą książkę kapłana – kolejny zbiór kazań ks. Hellera. – Bardzo lubię te kazania, są mądre, pozwalają zastanowić się człowiekowi nad sensem życia. Ksiądz Heller daje nam cenne wskazówki – mówi p. Jerzy z Tarnowa. Na Mszę św. przyjechał także p. Łukasz z Mielca. – Od kilku lat bardzo interesuję się twórczością księdza profesora. Jest wielkim autorytetem, pomaga człowiekowi zrozumieć relacje nauki i wiary. Znajduję odpowiedzi na nurtujące mnie pytania – wyznaje filozof, który studiuje również teologię i zarządzanie.

Chodzi o czas

Wyobraźnia a życie wieczne, Kiedy rozpoczyna się wieczność?, Czas jak złodziej, Nie ma innej drogi – to m.in. wybrane tytuły kazań. Ksiądz Heller przyznaje, że temat czasu zawsze go fascynował – jako temat filozoficzny, egzystencjalny, głęboko teologiczny. Stwierdza: – Świadectwa tej fascynacji można znaleźć rozsiane we wszystkich poprzednich tomikach. Nawet w samych tytułach: 10.30 u Maksymiliana – to przecież wyraźnie wskazana godzina na zegarze; Zakład o życie wieczne – to rozgrywka między czasem a wiecznością; a Daj nam oczy widzące – prośba o wzrok tak przenikliwy, by mógł wznieść się ponad czas. Gdy rozerwą się więzy czasu… prowadzi ten ciąg refleksji do momentu, w którym nasz czas się urwie, a trzy kropki zawieszą perspektywę na brzegu Nieznanego. Ta perspektywa jest perspektywą wszystkich rozważań w tym tomie – podkreśla ks. Heller.

Czwarty tom

Pozycja ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Copernicus Center Press. – To wyjątkowy tom, najobszerniejszy z dotychczas wydanych – mówi prezes Piotr Majorczyk. I dodaje: – Książka ukazała się w dniach jubileuszu ks. prof. Hellera. Jest to pierwszy tak osobiście przygotowany tom przez księdza profesora. Głównym mianownikiem tych rozważań jest czas.

Ksiądz Heller jest światowej sławy naukowcem, kosmologiem, filozofem, fizykiem, teologiem. 12 marca obchodził 85. urodziny. Od lat głosi kazania w parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. Jest Honorowym Obywatelem Tarnowa, pomysłodawcą i fundatorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. W 2008 r., jako jedyny do tej pory Polak, został laureatem Nagrody Templetona. W 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski uhonorował kapłana Orderem Orła Białego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigdy się nie skarżył

2021-04-06 13:06

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II i ks. Blachnicki byli prorokami i wizjonerami

2021-04-17 10:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

ks. Franciszek Blachnicki

kard. Stanisław Dziwisz

Mazur/episkopat.pl

Kard. Karol Wojtyła – Jan Paweł II i ks. Franciszek Blachnicki otrzymali szczególny charyzmat służby Kościołowi i stali się prorokami, wizjonerami – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas odbywającego się online sympozjum „Spotkanie z ojcem". Zostało ono zorganizowane przez Instytut Niepokalanej Matki Kościoła z okazji 100. rocznicy urodzin założyciela Ruchu Światło-Życie.

Krakowski metropolita senior mówił o związkach łączących Karola Wojtyłę – Jana Pawła II z charyzmatycznym kapłanem, który „odszedł do wieczności trzydzieści cztery lata temu, ale pozostawił dzieło, które odnowiło i nadal odnawia oblicze wspólnoty uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana, zwłaszcza w naszej ojczyźnie".

CZYTAJ DALEJ

Pandemia po raz kolejny ograniczyła uroczystości odpustowe w Gnieźnie

2021-04-17 13:45

[ TEMATY ]

Gniezno

Ludmiła Pilecka/www.wikipedia.org

Także w tym roku organizowane w Gnieźnie (Wielkopolskie) uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski będą miały ograniczony charakter. Przyczyną takiego stanu jest trwająca pandemia.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. Zbigniew Przybylski, uroczystości, podobnie jak przed rokiem, zostaną ograniczone do mszy św. odpustowej pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję