Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 9

Ikona w dobrym stanie

Stan Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nie budzi zastrzeżeń. Specjalne zabezpieczenia bardzo dobrze zdają egzamin – ocenił konserwator po dorocznych oględzinach ikony dokonywanych tradycyjnie w Wielkim Tygodniu. Milenijną suknię zdobiącą wizerunek zastąpiła suknia brylantowa. Nałożono też nowe korony – dar papieża św. Piusa X.

Profesor Krzysztof Chmielewski z warszawskiej ASP, konserwator obrazu, w rozmowie przeprowadzonej na antenie Radia Jasna Góra podkreślił, że specjalna kaseta, w której znajduje się Cudowny Obraz, dobrze go chroni, a paulini wykazują o niego najwyższą troskę. – Stan jest bardzo dobry. To kolejny rok od momentu, kiedy została zainstalowana aparatura monitorująca i utrzymująca stałą wilgotność przy samym obrazie. To zapewnia stabilność warstwy malarskiej – powiedział Chmielewski. Przy okazji konserwacji sporządzany jest specjalny raport, w którym znajdują się szczegółowe informacje o dokonanych czynnościach.

Reklama

Znajdująca się teraz na obrazie suknia brylantowa pochodzi z XVII wieku. Ostatnio też została poddana konserwacji i zinwentaryzowana. – Jest na niej ponad 1 tys. niezwykle cennych i zabytkowych zdobień – wyjaśnił o. Stanisław Rudziński, jasnogórski kurator zbiorów sztuki. To najbardziej znana suknia, znajduje się na wielu reprodukcjach – zdobi ją ogromny zestaw pereł.

„Mazowsze” on-line

Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego pod dyrekcją Jacka Bonieckiego wybrzmiało 27 marca w bazylice jasnogórskiej. Koncert bez udziału publiczności był transmitowany on-line. Zespół zaprezentował również pieśni wielkopostne. Wystąpili soliści: Katarzyna Miąsik – sopran; Katarzyna Szymkowiak – alt; Andrei Baravik – tenor; Łukasz Karauda – bas oraz Chór i Orkiestra PZLPiT „Mazowsze”. Koncert można obejrzeć na kanałach YouTube zespołu Mazowsze oraz Jasnej Góry.

W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Na Jasnej Górze trwa cykl spotkań pt. W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego. Tegoroczne refleksje związane są z Milenijnym Aktem Oddania w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego w 55. rocznicę jego złożenia.

Reklama

Kolejne spotkanie związane z posługą i duchowością kard. Stefana Wyszyńskiego odbyło się 27 marca. Jego gośćmi byli: Michalina Janowska, dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, małżeństwo Renata i Robert Jaczyńscy, pedagodzy, oraz paulin o. Michał Legan, kierownik Katedry Teologii Mediów UPJPII w Krakowie, rekolekcjonista, vloger.

Organizatorami spotkań są: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i częstochowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

26 lat Radia Jasna Góra

Już od 26 lat Radio Jasna Góra niesie przesłanie z sanktuarium jasnogórskiego do słuchaczy w kraju i za granicą. Rozgłośnia rozpoczęła nadawanie na falach 100,6 FM 25 marca 1995 r. Mszę św. w intencji wszystkich, którzy na przestrzeni 26 lat posługiwali w radiu, za obecnych pracowników, za słuchaczy radia i dobrodziejów, odprawił 25 marca o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Eucharystię koncelebrował o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję