Reklama

Kościół

Święty od rodzin

Diecezjalne sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach rozbrzmiewa modlitwą. Z wielką radością przyjęto tu decyzję papieża Franciszka, a trwający właśnie Rok Świętego Józefa już owocuje ciekawymi inicjatywami.

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

św. Józef

TER

Sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach

Sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach

Rok Świętego Józefa mobilizuje nas do tego, byśmy częściej klękali przy ołtarzu tego świętego, przed słynącym łaskami wizerunkiem Świętej Rodziny, i prosili o pomoc naszego patrona w tym niełatwym czasie pandemii. Pragniemy na nowo podjąć kult św. Józefa, pogłębić go, by był on jeszcze bardziej znany i czczony – wyjaśnia kustosz sanktuarium ks. prał. Jan Iłczyk, jego wielki czciciel.

Nowenna trwa

W każdy wtorek miesiąca przed obrazem Świętej Rodziny wierni gromadzą się na Nowennie do św. Józefa. Wizerunek jest wierną kopią obrazu z kaliskiego sanktuarium. Namalował go w 1987 r. Krzysztof Jackowski. W nabożeństwie, w którego centrum są Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu, uczestniczy wiele osób. Kolejno w poszczególne wtorki w miesiącu wierni modlą się za rodziny, o dar potomstwa i szczęśliwe rozwiązanie, a także w intencji osób, które podjęły Duchową Adopcję Dziecka Poczętego – jest ich w parafii kilkaset. – Jestem przekonany, że Dzieło Duchowej Adopcji jest jednym z owoców kultu św. Józefa. W czasie, kiedy wiele osób wychodzi na ulice i woła o aborcję, aby pozbawić życia dzieci poczęte, ta modlitwa jest bardzo potrzebna – podkreśla ks. Iłczyk.

Reklama

Od lat w czwarty wtorek modlitwą otoczeni są szczególnie ludzie pracy i poszukujący zatrudnienia. Komunistom nie było w smak, że erygowana w 1958 r. przez bp. Czesława Kaczmarka parafia na Szydłówku otrzymała za patrona św. Józefa Robotnika. Kościół gromadził ludzi pracy 1 maja i przypominał światu o godności ludzkiej pracy. To patron bardzo bliski pracującym i świętokrzyskiej Solidarności.

Józef na nowo odkrywany

Rok Świętego Józefa stał się impulsem dla nowych inicjatyw, które pomogą ukazać bogactwo duchowości ziemskiego opiekuna Jezusa. W parafii rozprowadzane są modlitewniki św. Józefa. Z inicjatywy ks. Iłczyka w sanktuarium ruszyły niedziele ze św. Józefem. Słowo Boże w wybrane niedziele miesiąca będą głosić przez cały rok kapłani – specjaliści, wykładowcy kieleckiego seminarium. Będą oni wyjaśniać przymioty św. Józefa i józefowe motywy w pieśniach, w literaturze, w sztuce i w Biblii. Prezentowane jest miejsce św. Józefa w nauczaniu Ojców Kościoła, w liturgii, w życiu świętych. Głoszone będą także homilie ukazujące znaczenie Józefa jako patrona rodziny, ludzi pracy, jako człowieka sprawiedliwego w ujęciu teologicznym czy patrona dobrej śmierci. Kazania zostaną wydane drukiem. – Dzięki temu przedsięwzięciu chcemy przybliżyć bogactwo osoby św. Józefa. Pragniemy, aby to wydawnictwo było także przesłaniem i dla naszej diecezji, i dla Kościoła powszechnego – tłumaczy ks. Iłczyk.

19 marca w czasie odpustu parafialnego w sanktuarium bp Jan Piotrowski pobłogosławił zamieszczone przy ołtarzu św. Józefa nowe gabloty na wota jako podziękowanie dla patrona. – Chcemy zachęcić osoby, które dostąpiły łask, do wyrażenia wdzięczności w takiej symbolicznej formie – mówi kustosz. Wcześniej, w 2014 r., ze złotych ozdób przekazanych przez ponad pięciuset czcicieli św. Józefa, którzy otrzymali od niego wiele łask, wykonano korony dla Świętej Rodziny.

Tu wypraszają dar potomstwa

Reklama

Po pomoc do św. Józefa przychodzą małżonkowie, którzy spodziewają się dziecka i pary starające się długo o potomstwo. – Niejednokrotnie słyszałem, że małżeństwo po latach starań medycznych i różnych zabiegów otrzymało tę łaskę i cieszy się z upragnionego dziecka. Nie dysponujemy badaniami, dowodami lekarskimi, więc nie można mówić o cudzie z punktu widzenia medycyny, ale z pewnością o wstawiennictwie świętego. Mogę opowiedzieć o dwóch przypadkach z ostatnich lat na podstawie świadectwa małżonków. Pewna kobieta była w bliźniaczej ciąży i dowiedziała się u lekarza, że jedno dzieciątko nie żyje. Badania powtórzono dwukrotnie. Małżonkowie przyszli do sanktuarium zamówić Mszę św. w intencji dzieci. Rozmawiałem z nimi i podarowałem im obrazki św. Józefa, zachęcając do powierzenia się mu. Po jakimś czasie spotkali się ze mną i oznajmili, że podczas trzeciego badania okazało się, iż bliźniaki żyją. Urodziły się zdrowe. Inna kobieta, mieszkająca we Francji, spodziewająca się czwartego dziecka, usłyszała od lekarza, że będzie ono niepełnosprawne. Zaakceptowała fakt choroby swojego dziecka i jednocześnie powierzyła się wtedy wstawiennictwu św. Józefa, modląc się ze jego przyczyną. Mimo że kolejne, bodaj dwie diagnozy potwierdzały tę pierwszą, przy następnym badaniu okazało się, że wszystko jest w porządku. Urodziło się piękne i zdrowe dziecko.

Doznałem wielu łask

Ksiądz Jan zachęca do modlitwy za przyczyną św. Józefa, bo jest on patronem we wszelkich potrzebach człowieka. – Te zdumiewające fakty budują moje zaufanie do św. Józefa jako potężnego orędownika w naszych różnych potrzebach. Sam doznałem wielu łask od św. Józefa, doświadczając jego szczególnej opieki w trakcie długiego i trudnego leczenia onkologicznego, powiązanego z szeregiem operacji. Dzięki św. Józefowi żyję i mówię – wyznaje ks. Jan.

Troszczy się o rodziny

Sanktuarium Świetego Józefa Opiekuna Rodzin powołał bp Kazimierz Ryczan, ówczesny ordynariusz, 29 grudnia 2013 r., na prośbę i dzięki wieloletnim staraniom ks. prał. Jana Iłczyka. Od tego czasu kult dynamicznie się rozwija. Dziś to miejsce jest bardzo ważne dla rodzin diecezji kieleckiej. Płynie z niego przesłanie dla świata, że każda rodzina jest obrazem Bożej miłości. – Doświadczamy wielkiego orędownictwa św. Józefa – mówi kustosz. Większość łask pozostanie tajemnicą serca. Pracujący w parafii kapłani wielokrotnie słyszą podziękowania dla św. Józefa za: uzdrowienie relacji w rodzinach i w małżeństwach, uwolnienia z nałogów, pojednanie, za szczęśliwe operacje i powrót do zdrowia. Ksiądz Iłczyk uważa, że św. Józef szczególnie pochyla się nad współczesnymi rodzinami, ich problemami oraz troszczy się o każde życie poczęte. Ponadto inspiruje wielu parafian i czcicieli do różnych dzieł charytatywnych, posługi wśród ubogich, chorych i niepełnosprawnych.

2021-04-06 13:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józefie... opiekunie Kościoła Świętego

[ TEMATY ]

św. Józef

fot.MK

Każdy z nas już u początku swojego życia doświadczył jakiejś formy opieki ze strony drugiego człowieka. Jednak nie zależnie od tego czy jesteśmy dziećmi, dorosłymi czy osobami starszymi potrzebujemy nieustannej opieki i wsparcia ze strony innych osób. Jest to tak oczywiste zadanie, dla nas ludzi aby być oparciem, i pomocą dla innych, ale niekiedy trudne zwłaszcza, kiedy sami potrzebujemy opieki. Bywa, że w ciągu życia, towarzyszy

nam wielu wiernych opiekunów, jednak niekiedy ich szybko zapominamy a nawet w ogóle ich nie zauważamy. Papież Franciszek piszę w liście apostolskim Patris Corde, że właśnie nasze codzienne życie jest tkane przez takie zwykłe osoby. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zawsze mięli te osoby w pamięci. Co więcej poruszani ich przykładem sami również podejmowali nie tylko trud opieki, ale i staranie o to aby być jak najlepszymi opiekunami.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

KSM przyznał ordery za zasługi w pracy z młodzieżą

2021-09-19 09:16

[ TEMATY ]

KSM

order

ksm.org.pl

Druhna Renata Hasiuk, minister Piotr Mazurek i ks. kanonik Stanisław Chodźko to tegoroczni laureaci Orderu im. ks. prałata Antoniego Sołtysika. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w ten sposób uhonorowało osoby wybitnie zasłużone w pracy z młodzieżą na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Przyznawanie orderu zainicjowano w ubiegłym roku w trakcie obchodów 30. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patronem nagrody jest wieloletni duszpasterz młodzieży i przyjaciel św. Jana Pawła II – ks. Antoni Sołtysik. To z jego inicjatywy po upadku komunizmu ponownie powołano w Polsce KSM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję