Reklama

Wiara

Homilia

Jednego serca i jednego ducha

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. IV

FB: EKG Serca, Kamieniec Ząbkowicki

Młodzież, która uczestniczyła w oazowych rekolekcjach

Młodzież, która uczestniczyła w oazowych rekolekcjach

Radość ze zmartwychwstania Chrystusa buduje młody Kościół. Budowa ta jednak nie odbywa się bez problemów. Nie ma idealnej wspólnoty i Kościoła. Jesteśmy świętym Kościołem grzeszników. I wśród apostołów, i wśród nas zdarzają się chwile upadku, zwątpienia, a nawet niewiary. Jakże zawstydzony musiał być Tomasz, kiedy najpierw jako „głos zdrowego rozsądku” domagał się namacalnych dowodów zmartwychwstania Jezusa, a następnie wobec wspólnoty ze wstydem wyznał: „Pan mój i Bóg mój”. Potrzebował 8 dni. Czasu potrzebował też Piotr, który najpierw wyparł się Jezusa, a potem trzykrotnie, ze łzami w oczach, wyznał: „Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham”.

Reklama

Wspólnota nie ocenia, nie potępia, ale umacnia się świadectwem nawrócenia płynącego z wiary. Każdy z nich miał swój moment niewiary, zaparcia się, upadku i grzechu. Wspólnota czeka na twój powrót, jest obrazem ojca czekającego na powrót marnotrawnego syna.

Kościół ożywia i buduje jedność, ale także zaufanie, otwartość, hojność. Być w Kościele to znaczy być dla Boga, być dla drugiego, dla wspólnoty. Zatem aby być jedno, trzeba umieć oddać życie, oddać wszystko to, co się posiada. Nieobecność we wspólnocie może mieć poważne konsekwencje dla naszego życia religijnego. Wspólnota doświadcza obecności Zmartwychwstałego. Mimo zamkniętych drzwi, mimo strachu Jezus przychodzi do wspólnoty. Tomasz nie był z Apostołami i mimo świadectwa wspólnoty nie uwierzył, że Jezus żyje. Wykluczanie się zatem ze wspólnoty Kościoła prowadzi do niewiary. Można by dodać: skoro jesteś wierzący, ale poza Kościołem, to czy naprawdę wierzysz w Chrystusa Zmartwychwstałego? Tomasz odzyskuje wiarę we wspólnocie, w niej także doświadcza obecności Jezusa. To wobec wspólnoty wyznaje swoją wiarę i przyznaje się do niewiary. To Kościół otrzymuje Ducha świętego i dar odpuszczania grzechów. Kościół jest poręką tych darów, które zostały złożone w nim w znaku sakramentu.

Głęboki musiał być zamysł Jezusa objawiającego się św. Siostrze Faustynie, by właśnie ten dzień, ta niedziela była świętem Miłosierdzia Bożego. Najpierw liturgia Słowa przypominająca o jedności wierzących, o budowaniu wspólnoty, o umiejętności wyzbycia się tego, co światowe, na rzecz wspólnoty, wyznanie wiary wobec niewierzących i poczucie posiadania wszystkiego, co prędzej umieliśmy oddać innym. Potem św. Jan, który przypomina nam o mającym się dokonać naszym zwycięstwie dzięki wierze w to, że Jezus jest Synem Bożym. Postawa Tomasza i jego droga od niewiary do wyznania wiary jest zarysem naszego bycia w Kościele opartego na miłości i przebaczeniu. Jezus przez wyciągnięte ręce na krzyżu chce nas wszystkich do siebie przyciągnąć. Te ręce i bok pokazuje Tomaszowi, te ręce i bok widoczne są także w obrazie Miłosierdzia. Bóg ukazuje się zraniony, byś przy nim nie wstydził się pokazać swoich ran. Dlatego spowiedź wielkanocna trwa tak długo, byś miał czas się przełamać. Każde święta Triduum Paschalnego mają nas zbliżać do Boga i Kościoła. Słowa: „Pokój wam” w tym szczególnym czasie niosą nadzieję dla wszystkich – zwłaszcza chorych, cierpiących i umierających, zalęknionych. Powiedz za Tomaszem: „Pan mój i Bóg mój”, bądź błogosławiony ty, który nie widziałeś, a uwierzyłeś.

2021-04-06 13:06

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję