Reklama

Niedziela Podlaska

Mężczyzna na wzór św. Józefa

Każdy człowiek, który chce pięknie przeżyć swoje życie, szuka wzorców. Może w nich znaleźć autorytet, który będzie przewodnikiem, jak postępować w trudnych sytuacjach i podpowiedzią, czym kierować się wobec innych.

Niedziela podlaska 15/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Archiwum autora

Spotkanie modlitewne w ramach powstałego w Łochowie ruchu Mężczyzn św. Józefa

Spotkanie modlitewne w ramach powstałego w Łochowie ruchu Mężczyzn św. Józefa

Gdy papież Franciszek ogłosił w Kościele Rok Świętego Józefa i wydał list apostolski Patris corde, dał bardzo jasny sygnał wierzącym. Uświadomił szczególnie mężczyznom, w kim mają szukać inspiracji do przeżywania swojego życia i ojcostwa w dojrzały sposób.

Formacja mężczyzn

Reklama

Mając zaufanie do intuicji papieża, który jest prowadzony łaską Ducha Świętego i w Jego mocy prowadzi Kościół, wiele parafii podjęło się trudu utworzenia grup męskich lub spotkań ewangelizacyjnych skierowanych właśnie do panów. Przykładem jest parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie. Od lutego rozpoczęły się tam spotkania, których celem jest zachęcenie, a następnie zebranie mężczyzn zainteresowanych formacją w ruchu Mężczyzn św. Józefa. W tym duchu przeżywane były również wielkopostne rekolekcje parafialne.

Mężczyźni św. Józefa powstali ponad 20 lat temu w Stanach Zjednoczonych, a pierwsze grupy w Krakowie założono w 2007 r. Działają w kilku krajach, szczególnie prężnie wśród Polonii. Stowarzyszenie to ma na celu troskę o potrzeby duchowe mężczyzn, wzmacnianie w nich odpowiedzialności za rodzinę i społeczeństwo, wsparcie w budowaniu zdrowych relacji w rodzinie i ukazywanie sensu ojcostwa. Dzięki realizacji tych celów stowarzyszenia, mężczyzna może być liderem ogniska domowego, który jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie i to, co jej jest potrzebne do rozwoju. W tak uformowanym mężczyźnie priorytety ustawione są według kolejności: Bóg, żona, dzieci, praca i posługa.

Wnieść pokłady dobra i miłości

Na podstawie fragmentu Księgi Wyjścia (34, 23-24), powstał program 72 godziny do zmartwychwstałego życia. Jeśli co miesiąc jest jedno dwugodzinne spotkanie formacyjne w parafii, co rok jeden weekend jest przeznaczony na formację i odbędzie się 6-godzinna lokalna konferencja dla mężczyzn – program jest w pełni realizowany. Mężczyźni św. Józefa tworzą zatem środowisko do wzrostu duchowego mężczyzny. Składa się na nie spotkanie w małej grupie, forma otwartego spotkania, wieczory filmowe, trwające cały dzień konferencje, weekendy formacyjne czy wakacje dla mężczyzn. W tych obszarach kluczem jest modlitwa, formacja na podstawie konkretnych podręczników opartych o Słowo Boże, Katechizm Kościoła i doświadczenie innych mężczyzn oraz spotkanie i rozmowa. Jak podkreślają członkowie tego stowarzyszenia, bardzo ważna jest obecność i rozumienie potrzeb drugiego brata. Ostatecznie żaden mężczyzna nie stanie się dojrzałym i odpowiedzialnym facetem bez drugiego mężczyzny. Wielokrotnie wspólne rozmowy po spotkaniu formacyjnym są tym, co daje mężczyznom największą siłę i rozjaśnia ich wątpliwości. Stowarzyszenie Mężczyzn św. Józefa jest gotową drogą formacji z przygotowanymi materiałami i pomocami, które można wszczepić w poziom duszpasterstwa parafialnego i które pomagają również księżom kroczyć na drodze wiary parafian. Sami księża dzięki takim spotkaniom odkrywają potrzeby swoich wiernych i stają się bardziej wrażliwi i czuli na ich życie i wiarę. Trudno jest znaleźć mężczyźnie miejsce w Kościele, zdominowanym często przez kobiety, ale jeśli w jego życiu dokona się nawrócenie i odnajdzie się we wspólnocie żywego Kościoła, wniesie tam ogromne pokłady dobra i miłości, których doświadczą jego bliscy w ognisku domowym.

2021-04-06 13:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józefie... najposłuszniejszy i najwierniejszy

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

#NiezbędnikMaryjny

Pixabay.com

Litania do świętego Józefa nazywa Patriarchę z Nazaretu najposłuszniejszym i najwierniejszym. Te dwa wezwania ukazują Józefa jako tego, który jest posłuszny woli Boga i wiernie przy niej trwa.

Nie jest łatwo słuchać, a w związku z tym tak trudno jest być posłusznym Panu Bogu. Często chcemy narzucać Bogu swoją wizję, swoją wolę. Święty Józef był natomiast posłuszny Bogu.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję