Reklama

Niedziela Kielecka

Święci w Brzezinach

Monstrancja, przed którą wierni w wielu kościołach nie tylko w Polsce, modlą się o pokój – od Wielkanocy do Niedzieli Miłosierdzia Bożego przebywa w parafii Wszystkich Świętych w Brzezinach.

Niedziela kielecka 15/2021, str. I

[ TEMATY ]

Niedziela Miłosierdzia

Damian Zegadło

Relikwie świętych i błogosławionych znajdą się w nowej kaplicy adoracji

Relikwie świętych i błogosławionych znajdą się w nowej kaplicy adoracji

Potrzebujemy tej modlitwy przy Jezusie Eucharystycznym Zmartwychwstałym. W tym trudnym czasie pandemii modlimy się o nadzieję i pokój w naszych sercach i rodzinach, który jest nam dziś bardzo potrzebny – mówi proboszcz ks. Józef Knap.

Historia monstrancji

– Znamienne, że monstrancja przybyła do Brzezin z piekoszowskiego sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia od naszego krajana – ks. Zygmunta Kwiecińskiego, a stąd uda się do oliwskiej katedry również do naszego krajana – pochodzącego z Kowali, abp. Tadeusza Wojdy – mówi ks. Knap.

Reklama

Monstrancja powstała w pracowni Drapikowski Studio z Gdańska. Mariusz Drapikowski, utytułowany artysta współtworzy Stowarzyszenie Communita Regina della Pace, które realizuje ideę 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju. Na świecie, w miejscach szczególnie dotkniętych dramatem wojny, powstają miejsca wieczystej adoracji Jezusa Eucharystycznego, gdzie trwa nieustanna modlitwa o pokój. Obecnie jest ich już osiem. Są już w Betlejem, w Kazachstanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Korei Południowej, w Rwandzie, na Filipinach i w polskim Niepokalanowie. Do każdego z nich powstała monstrancja – jako Gwiazda w Koronie Maryi. Gwiazda Medjugorie, która peregrynuje po Polsce do chwili ukończenia kaplicy w sanktuarium w Medjugorie, jest jedną z nich.

Powstanie kaplica adoracji

Jak wyjaśnia ks. prob. Józef Knap – obecność monstrancji w Brzezinach wiąże się z pragnieniem i planami utworzenia w świątyni Wszystkich Świętych kaplicy adoracji z  relikwiami świętych i błogosławionych.

– Wierzymy w świętych obcowanie. W kaplicy będzie można stale adorować Jezusa Eucharystycznego, a święci prowadzą nas do Niego – tłumaczy. Parafia od lat szerzy kult świętych i błogosławionych poprzez modlitwę przy ich relikwiach sprowadzanych do kościoła. – Każda z tych postaci czczonych w Kościele, obdarzona wyjątkowym charyzmatem, może być drogowskazem dla młodych, starszych, zagubionych i poszukujących i pomagać nam dążyć do świętości życia – wyjaśnia Damian Zegadło, parafianin zaangażowany w rozwijanie kultu świętych i błogosławionych w parafii.

– Projekt ołtarza do kaplicy powierzono pracowni Drapikowski Studio, prowadzonej przez Mariusza Drapikowskiego z synem. Relikwie zostaną prawdopodobnie zdeponowane w małych katakumbach, nie będą eksponowane, aby cała uwaga skupiała się na miejscu, które jest w centrum – Jezusie obecnym w hostii – mówi. Usytuowanie kaplicy jest dogodne, będzie ona okratowana, tak więc stanie się dostępna dla każdego, kto zechce zatrzymać się na modlitwę. Koncepcja ołtarza do kaplicy połączy w sobie nowoczesność i tradycję i harmonijne wpisze się on w wystrój wnętrza świątyni, tak by powstał klimat sprzyjający skupieniu, wyciszeniu i modlitwie. Realizacja projektu nastąpi nie wcześniej niż w przyszłym roku.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara w Zmartwychwstałego Pana jest drogą do miłosierdzia

Niedziela kielecka 16/2018, str. I

[ TEMATY ]

Niedziela Miłosierdzia

WD

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup kielecki Jan Piotrowski

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup kielecki Jan Piotrowski

Biskup Jan Piotrowski przewodniczył Mszy św. podczas uroczystości w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach 8 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia. Dzień ten otworzył 74. Tydzień Miłosierdzia. Wraz z biskupem przy ołtarzu zgromadziło się kilkudziesięciu kapłanów, księża profesorowie seminarium, księża dyrektorzy kieleckiej Caritas, pracownicy Kurii w Kielcach. W sanktuarium modlili się licznie zgromadzeni wierni, pielgrzymi, przybyłe siostry zakonne posługujące w parafii oraz w diecezji. Oprawę muzyczną tworzyły chóry.

CZYTAJ DALEJ

Zimbabwe: niezaszczepieni nie mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych

2021-09-16 14:07

[ TEMATY ]

Zimbabwe

COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Władze Zimbabwe zezwoliły ma ponowne otwarcie kościołów. Jednak w obrzędach religijnych uczestniczyć mogą jedynie ci wierni, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19.

Decyzja rządu ma na celu skłonienie obywateli do przyjmowania szczepionki. Dotychczas obowiązkiem szczepień objęto urzędników i nauczycieli. Szczepienie konieczne jest również, aby móc sprzedawać na targu, korzystać z sal sportowych, pójść do restauracji i zdawać egzaminy na uczelni.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję