Reklama

Niedziela Małopolska

Rok Rodziny rozpoczęty

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach został zainaugurowany w diecezji Rok Rodziny Amoris laetitia.

Niedziela małopolska 15/2021, str. III

[ TEMATY ]

Rok Rodziny

Małgorzata Pabis

Przedstawiciele dekanatów otrzymali adhortację Amoris laetitia

Przedstawiciele dekanatów otrzymali adhortację Amoris laetitia

Zebranych w bazylice na Eucharystii powitał ks. Zbigniew Bielas. Kustosz sanktuarium przypomniał, że w tym miejscu 17 sierpnia 2002 r. św. Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. – Ten Akt zawierzenia ponawiamy tu każdego dnia – powiedział i dodał, że od kilkunastu lat w świątyni trwa modlitwa w obronie życia. W każdą drugą sobotę miesiąca można włączyć się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, a w każdą środę Msza św. o godz. 18 jest odprawiana w intencjach: przebłagania Miłosiernego Boga za odrzucony dar życia, o wzrost szacunku dla życia ludzkiego oraz o zapewnienie w ustawodawstwach wszystkich krajów bezwarunkowego prawa do życia każdemu człowiekowi od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

Kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał, że w każdą czwartą niedzielę miesiąca zebrani na Mszy św. o godz. 12 modlą się w intencji rodzin, które sprawujący Eucharystię błogosławią. I zaznaczył: – Dzisiaj uroczyście rozpoczynamy w naszej archidiecezji Rok Rodziny Amoris laetitia, który ogłosił Ojciec Święty Franciszek, oraz przeżywamy liturgię kościoła stacyjnego, pielgrzymując duchowo do rzymskiej bazyliki św. Apolinarego. 

Od kilkunastu lat w świątyni trwa modlitwa w obronie życia.

Podziel się cytatem

Święty czas

Reklama

Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W homilii duchowny powiedział, że poprzez pryzmat Maryi i wydarzenie Zwiastowania należy odkryć szczególną godność kobiety. – Odkrywając nasz święty czas kairos, rozumienie tego, kim jesteśmy w zamyśle Bożym, od chwili kiedy jeszcze świat nie istniał, a już byliśmy przewidziani w swoim istnieniu, w swoim powołaniu przez najwyższego Boga; odkrywamy to wszystko jako dzieci Boże, starając się na wzór Najświętszej Maryi Panny przyjąć to powołanie, tę swoją godność i dziękować za nie – podkreślił arcybiskup.

Metropolita krakowski zauważył, że nieszczęścia świata zaczynają się tam, gdzie człowiek gardzi tym, do czego powołuje go sam Bóg w zbawczych planach odkrywanych przez wnikanie w święty dla każdego z nas czas kairos. Arcybiskup Jędraszewski zakończył, cytując fragment Listu do kobiet św. Jana Pawła II: – „Maryjo, Królowo miłości, czuwaj nad kobietami i nad ich posłannictwem w służbie ludzkości i pokojowi oraz w dziele szerzenia Królestwa Bożego!”.

Duchowa adopcja

W czasie Mszy św. wierni zgromadzeni w bazylice włączyli się w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. – Pragniemy, aby to dzieło, które po raz kolejny w tym roku rozpoczyna troskę o życie poczęte, owocowało bezpieczeństwem i życiem tych wszystkich dzieci, których los jest zagrożony – powiedział ks. Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Jednocześnie zachęcał, aby rozpoczęty Rok Rodziny uwrażliwiał nas na piękno życia rodzinnego i jeszcze bardziej mobilizował do służenia rodzinie, której – jak mówił św. Jan Paweł II – przyporządkowany jest szczególny przywilej, jakim jest świętość.

Na koniec liturgii przedstawiciele dekanatów odebrali z rąk abp. Jędraszewskiego adhortację Amoris laetitia. Metropolita poświęcił także obraz bł. Michaela McGivneya dla Rycerzy Kolumba z łagiewnickiej Rady.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: św. Józef uczy nas, że nie wolno dać się zniewolić lękom o przyszłość

– Święty Józef staje się dla nas wzorem człowieka ukierunkowanego na głos Boga, a nie tylko własnych pragnień, własnego sposobu widzenia – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 19 marca przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Liturgia rozpoczęła modlitwę w kościołach stacyjnych Roku św. Józefa w archidiecezji częstochowskiej.

Na Mszy św. zgromadzili się m.in. członkowie kapituły bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, Bractwo św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję