Reklama

Niedziela Sandomierska

Warto ich naśladować

W Tarnobrzegu kapituła konkursowa wyłoniła ośmiu nastolatków spośród uczniów szkół, którzy przez swoją postawę są godnymi naśladowania dla rówieśników.

Niedziela sandomierska 15/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

młodzież

Tarnobrzeg

UM Tarnobrzeg

Ci młodzi ludzie inspirują innych do działania

Ci młodzi ludzie inspirują innych do działania

Ośmiu wspaniałych” to ogólnopolski konkurs organizowany przez Fundację „Świat na Tak”. Kapituła konkursowa wśród wielu zgłoszeń, które napłynęły, wyłoniła osiem osób, a wśród nich Aleksandrę Dudek, uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika, która będzie reprezentowała miasto w eliminacjach ogólnopolskich.

Wręczając wyróżnienia, Dariusz Bożek, prezydent miasta, powiedział: – Wyciągnięcie dłoni, pomoc drugiemu człowiekowi to rzeczy niezwykle ważne w naszym życiu. Szczególnie w dzisiejszym świecie. To budujące, że wam młodym się chce, że dążycie nie tylko do zaspokajania wyłącznie własnych potrzeb, ale dostrzegacie potrzeby innych. Zaczynacie siać dobro w wieku licealnym, czasem jeszcze szkoły podstawowej. Jestem pewien, że taka postawa zostanie z wami na zawsze. Bo pomagać zawsze warto i nawet gdyby inni mówili, że to nie ma sensu, że nie warto, nigdy nie odpuszczajcie.

Reklama

O wynikach konkursu poinformowała wiceprzewodnicząca Rady Miasta Tarnobrzega Bożena Kapuściak. Ogłaszając werdykt Kapituły Konkursowej Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, przyznała, że kapituła nie miała łatwego zadania. Po obradach ze zgłoszonych w tym roku do konkursu dwunastu wspaniałych wyłoniono ósemkę najwspanialszych. Zdecydowano też, że w eliminacjach ogólnopolskich konkursu „Ośmiu Wspaniałych” Tarnobrzeg reprezentować będzie Aleksandra Dudek.

– Wszyscy jesteście wspaniali. To był dla nas wielki zaszczyt móc poznać was osobiście, wysłuchać, czym się zajmujecie, jak fantastycznie się realizujecie. Wszystkim wam należą się wielkie gratulacje – mówiła wiceprzewodnicząca.

W tarnobrzeskiej kapitule zasiadają przedstawiciele Urzędu Miasta, Rady Miasta, Rady Seniorów, ale też pedagodzy, osoby zajmujące się pracą społeczną, wolontariatem. Jak powiedziała wyróżniona Aleksandra Dudek: – To właśnie bycie dla innych, nie tylko dla siebie, tak naprawdę ma sens. Trzeba być otwartym na potrzeby innych, działać dla dobra drugiego człowieka. Nie można być obojętnym i myśleć tylko o sobie. Owszem, trzeba realizować siebie, ale nie zapominając przy tym, że obok są inni, którzy może potrzebują naszej pomocy, wsparcia, których czasami wystarczy tylko wesprzeć, by też mogli się rozwinąć. Najważniejsze, bym zawsze była tam, gdzie mnie ktoś potrzebuje.

Aleksandra Dudek w szkole osiąga bardzo dobre wyniki w nauce. Jest laureatką wielu olimpiad przedmiotowych, otwarta na świat. Cechuje ją kultura osobista, ale przede wszystkim wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Aktywnie działa na rzecz środowiska lokalnego i konkretnych ludzi, niosąc im bezinteresowną pomoc, m.in. w grupie wolontariackiej „Miasto Aniołów”. Bierze udział w zbiórkach żywności, kiermaszach charytatywnych, ale również bezpośrednio pomaga konkretnym osobom, głównie tarnobrzeskim seniorom. Zaangażowana jest w projekt Erasmus Culture Shadow – Cultural Learning Cookbook, uczestniczy w seminariach, także międzynarodowych, jest finalistką programu stypendialnego FLEX, realizuje własny projekt społeczny „Jestem” w ramach Vital Voices Chapter Poland, którego celem jest m.in. promowanie wiedzy nt. problemów psychologicznych, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sąsiedzi od wieków

Niedziela sandomierska 41/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega

Rynek – od wieków spotykali się na nim mieszkańcy miasta

Rynek – od wieków spotykali się na nim mieszkańcy miasta

Od kilku lat w Tarnobrzegu z początkiem października organizowany jest Marsz Pamięci, ku czci tarnobrzeskich Żydów, wypędzonych przez Niemców w 1939 r. w kierunku sowieckiej strefy okupacyjnej.

Historia tarnobrzeskich Żydów sięga końca XVI wieku. Jak podają źródła, należeli oni wtedy do gminy żydowskiej w Dzikowie – obecnej dzielnicy miasta.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję