Reklama

Watykan w Warszawie

Arcydzieła z Muzeów Watykańskich, które dotychczas nie były eksponowane w Polsce, trafiły do Zamku Królew-skiego w Warszawie na wystawę z okazji 100. urodzin św. Jana Pawła II.

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. 43

Zamek Królewski

Aż tylu dzieł z Watykanu w Polsce jeszcze nie było. Unikatową wystawę można zwiedzać obecnie jedynie w internecie. Potrwa do czerwca. Na zdjęciu – Beata Gadomska, kurator wystawy

Aż tylu dzieł z Watykanu w Polsce jeszcze nie było. Unikatową wystawę można
zwiedzać obecnie jedynie w internecie. Potrwa do czerwca. Na zdjęciu –
Beata Gadomska, kurator wystawy

Wystawa Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II jest wyjątkowa pod wieloma względami. Ma bogatą narrację, bo ukazuje wybitne dzieła sztuki europejskiej przez pryzmat życia Karola Wojtyły. Święty Jan Paweł II był nie tylko koneserem i odbiorcą sztuki, ale także wpływał na twórców kultury. – Chcieliśmy zaprezentować Jana Pawła II przez pryzmat sztuki, która go otaczała na różnych etapach jego życia. Zgromadziliśmy dzieła zarówno z Polski, jak i z Watykanu – podkreśliła Beata Gadomska, kurator wystawy.

Na 101. rocznicę urodzin papieża?

Papieska wystawa na Zamku Królewskim ma swoją niezwykłą historię ze względu na czas pandemii. – Ekspozycja była zaplanowana już roku temu z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Była pomyślana jako hołd dla wielkiego Polaka, wybitnego filozofa i kapłana, który odnowił Kościół w Polsce i na świecie – powiedział podczas wirtualnego otwarcia wystawy prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Reklama

Jeszcze kilka tygodni temu twórcy tej niezwykłej wystawy myśleli, że eksponaty będzie można obejrzeć osobiście. Był to czas, gdy muzea i galerie sztuki zostały otwarte. Niestety, nadeszła trzecia fala pandemii i sprowadzone z Watykanu arcydzieła trafiły prosto na zamkniętą wystawę. – Teraz zapraszamy do odwiedzania nas przez internet. Po wystawie oprowadza osobiście pani kurator – zaznaczyła Anna Śmigielska z Zamku Królewskiego. – Wystawa ma być otwarta do połowy czerwca. Liczymy na to, że na 101. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II będzie można zwiedzać ją osobiście – dodała.

Dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Muzeum Watykańskim udało się wypożyczyć aż siedem wybitnych dzieł sztuki. Poparcia udzielił także przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi. Wśród eksponowanych prac znalazły się takie dzieła, jak: Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia Olivuccia di Ciccarella, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem. – Aż tylu dzieł z Watykanu w Polsce jeszcze nie było – podkreśliła Śmigielska.

Wystawa ma zwrócić uwagę na rolę kultury w życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Ekspozycję podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy. Pierwszą część, zatytułowaną Powołanie, otwiera brama w kształcie krzyża, za którą Karol Wojtyła odkrywa przed widzem drogę swojego powołania i kapłaństwa. Druga brama, z wyobrażeniem kluczy, wprowadza w czas posługi papieskiej Jana Pawła II, a za trzecią kryje się sztuka Watykanu. Za ostatnią bramą, z symbolem gołębicy, znajdują się m.in. relikwiarze św. Jana Pawła II i XIV-wieczny obraz Simone Martiniego Anioł.

Indeks ks. Wojtyły

Koncepcję wystawy oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek Ojca Świętego do ojczyzny. Na ekspozycji zgromadzono także pamiątki związane z Karolem Wojtyłą: sutanny, ornaty, rękopisy i przedmioty codziennego użytku. Wśród nich można zobaczyć rozprawę doktorską ks. Karola Wojtyły, można też sprawdzić, jakie oceny miał w indeksie z okresu studiów w Rzymie. – Mamy papieskie rękopisy odkryte w 2018 r., listy i dokumenty poświadczające fakt studiowania ks. Karola Wojtyły na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza. Po raz pierwszy możemy zobaczyć w Polsce indeks i wynik egzaminu obrony doktoratu – powiedziała Beata Gadomska.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję