Reklama

Nie truj siebie i innych

Nawet 37 tys. zł dofinansowania można uzyskać na wymianę nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i termomodernizację budynku jednorodzinnego z rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. 59

Adobe Stock

Choć to niemała suma, program ten nie cieszył się dużym zainteresowaniem. By wymienić stary kocioł czy piec, ludzie chętniej korzystali z lokalnych programów – gminnych czy miejskich. Dzięki udogodnieniom, które rząd wprowadził w połowie ub.r., liczba wniosków zaczęła rosnąć. Jest o co się starać. Na program „Czyste Powietrze”, który będzie trwał do 2029 r., przeznaczono 103 mld zł.

Dla kogo jest przeznaczony?

– Na dofinansowanie mogą liczyć właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą w tych domach jednorodzinnych. Nie ma natomiast możliwości dofinansowania inwestycji w domach, których budowa jeszcze trwa. Nie wszyscy też dostaną po równo pieniędzy. Na dotację do wymiany przestarzałych kotłów na paliwo stałe, zakupu i montażu np. pompy ciepła, ocieplenia domu czy montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej może liczyć 3 mln budynków jednorodzinnych. Maksymalna wysokość dotacji dla całego przedsięwzięcia wynosi do 25 tys. zł i otrzymają ją zainteresowani, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł – informuje Dorota Kowalczk z NFOŚiGW. Kwota ta może ulec zwiększeniu o 5 tys. zł, tj. do 30 tys. zł w przypadku przedsięwzięcia obejmującego mikroinstalację fotowoltaiczną. Z podwyższonego poziomu dofinansowania do 32 tys. zł mogą korzystać osoby, których przeciętny miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego nie jest wyższy niż 1,4 tys. zł, a dla osób samotnych – 1,96 tys. zł. Maksymalną kwotę dotacji można zwiększyć o 5 tys. zł do 37 tys. zł, jeśli przedsięwzięcie obejmuje zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem likwidacji w budynku starego „kopciucha” na paliwo stałe. Przyznana dotacja nie oznacza jednak pełnego finansowania całego przedsięwzięcia – konieczne jest zapewnienie przez beneficjenta programu wkładu własnego. Dla wielu rodzin to przeszkoda nie do pokonania. Od połowy roku to ma się zmienić.

Co się zmieni?

Reklama

W nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” przewidziano możliwość pozyskania dodatkowego lub pomostowego finansowania całego przedsięwzięcia w formie niskooprocentowanej pożyczki oferowanej przez wybrane banki komercyjne.

Uproszczone zostały procedury przyznawania dotacji oraz sam formularz wniosku o dofinansowanie, w którym należy złożyć oświadczenie dotyczące dochodów. Na oświadczenie mogą jednak przejść tylko osoby ubiegające się o dofinansowanie w podstawowym wymiarze.

Do realizacji programu włączą się gminy. Urzędnicy pomogą wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie. W gminie można też będzie uzyskać zaświadczenie potwierdzające prawo do zwiększonego poziomu dofinansowania. Dla gmin, które wesprą realizację programu „Czyste Powietrze”, rząd przewidział specjalne bonusy finansowe, m.in. za największą aktywność pod względem liczby składanych wniosków.

Reklama

Dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” nie wyklucza dotacji na to samo przedsięwzięcie z gminnych programów niskoemisyjnych. Można zatem wystąpić do gminy, która na swoim terenie realizuje programy ograniczające niską emisję, o dodatkowe wsparcie dotacyjne. W ten sposób możliwe jest uzyskanie dotacji na znacznie większą część poniesionych wydatków, które pochłaniają wymiana kotła oraz ocieplenie domu.

W Polsce do wymiany jest wciąż ok. 3 mln starych pieców na węgiel i drewno, tzw. kopciuchów. Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem zdrowotnym. Każdego roku w naszym kraju smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci blisko 40 tys. osób.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję