Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. 9

Jasna Góra pamięta

W 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Jasnej Górze wybrzmiała modlitwa za dusze śp. pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich i wszystkich ofiar tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. Mszę św. w intencji ofiar katastrofy, a także pogrążonych w żałobie rodzin, odprawił w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Eucharystię wraz z nim koncelebrowali: o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, i o. Waldemar Pastusiak, kustosz jasnogórskiego sanktuarium. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści i przedstawiciele władz wojewódzkich. – Prosimy dla nich wszystkich o radość życia wiecznego. Modlimy się także w intencjach rodzin, tych, którzy pamięć o tych osobach noszą w swych sercach – mówił o. Chrapkowski. – Tak jak w ich życie wpisany był trud świadectwa i cierpienia dla Chrystusa, teraz ich najbliżsi: rodziny, przyjaciele, znajomi noszą w sobie smoleński dramat i wszystko to, co jest z nim związane. Rodziny, których losy związała katastrofa smoleńska, z jednej strony chcą ciszy i spokoju, aby zapomnieć o dramacie i żyć dalej, a z drugiej – jak mówi przedstawicielka jednej z rodzin, chcą się dowiedzieć o tym, jak doszło do tej katastrofy. Trzeba te wszystkie postawy uszanować – podkreślił o. Chrapkowski. Po Eucharystii uczestnicy modlitwy przeszli pod Epitafium Smoleńskie, by złożyć kwiaty i modlić się za dusze tragicznie zmarłych.

Modlitwa motocyklistów

XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego odbył się 11 kwietnia na Jasnej Górze. Mszą św. na jasnogórskich błoniach zainaugurowano tegoroczny sezon motocyklowy. Organizatorem było Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Zloty jasnogórskie zainicjował śp. Wiktor Węgrzyn, pierwszy komandor.

Reklama

– Przyjechałem tak jak wszyscy motocykliści na rozpoczęcie sezonu. Oby był on bez żadnego wypadku – powiedział Marcel, jeden z uczestników zlotu. – Wykorzystuję też ten moment, żeby pomodlić się za zdrowie bliskich i prosić o koniec pandemii – dodał kolejny uczestnik Marcin.

Mszy św., połączonej z poświęceniem motocykli, przewodniczył ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. – Przyjeżdżamy do tronu naszej Matki, bo tu zawsze byliśmy wolni, mimo okupacji i zaborów; bo to jest święte miejsce dla każdego serca polskiego – powiedział ks. Cisło. – Dziękuję wam, moi drodzy, za to, że tu jesteście. Wielu z naszych przyjaciół z różnych powodów nie przyjechało, szanujemy ich decyzje, ale dziękuję wam gorąco za wasze świadectwo, bo odważnych chrześcijan będzie trzeba nam coraz więcej. To m.in. od was zależy, czy pozwolimy, jak chce tego wielu, uczynić z naszego Kościoła „Kościół milczenia”, zamkniętego w zakrystii i przepraszającego, że żyje, czy powtórzymy za prymasem Tysiąclecia: non possumus – mówił w homilii ks. Cisło.

Tradycyjnie spotkanie miało też charakter patriotyczny i charytatywny; było wyrazem pamięci o Polakach zamordowanych na Kresach i solidarności z rodakami żyjącymi na Wschodzie. Jak przypominali organizatorzy, każdy z uczestników zobowiązany był do przestrzegania przepisów sanitarno-epidemiologicznych, czyli do posiadania maseczki ochronnej, a także zachowania dystansu 1,5 m od innych uczestników.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję