Reklama

Prasa zagraniczna

Zmarł kontrowersyjny teolog

Hans Küng, wpływowy i kontrowersyjny szwajcarski teolog, zmarł we wtorek po Wielkanocy w swoim domu w Tybindze, na zachodzie Niemiec. Miał 93 lata. W czasie Soboru Watykańskiego II służył biskupom jako doradca. Później jego kontrowersyjne nauczanie doprowadziło do stwierdzenia Kongregacji Nauki Wiary z 1979 r., że Küng „odszedł od integralnej prawdy wiary katolickiej, a zatem nie można go już uważać za teologa katolickiego, ani nie może pełnić jako takiej funkcji w nauczaniu”. Nigdy nie odzyskał misji katolickiej, choć w czasie pontyfikatu Benedykta XVI spotkał się z papieżem.

The Tablet

Drakońskie restrykcje

W Irlandii Kościoły i inne miejsca kultu pozostają zamknięte już od 6 miesięcy, z krótką przerwą w czasie Bożego Narodzenia. W państwie obowiązuje piąty stopień restrykcji pandemicznych, a otwarcie kościołów będzie możliwe, gdy zostanie ogłoszony poziom drugi. Biskupi coraz częściej podnoszą głos w obronie potrzeb katolików oraz przedstawicieli mniejszości religijnych w Irlandii. Podkreślają, że rząd lekceważy potrzeby duchowe obywateli, a przedsięwzięte środki są nieproporcjonalne do zagrożenia epidemicznego w zachowujących rygory sanitarne budynkach kościelnych.

Pew Research Center

Dla kogo Komunia św?

Reklama

Odkąd Joe Biden, jako drugi w historii USA katolicki polityk, został prezydentem, na nowo odżyła sprawa, czy powinien on przyjmować Komunię św., czy duchowni powinni mu jej odmawiać. Sprawa dotyczy tego, że Biden jest zadeklarowanym zwolennikiem zabijania nienarodzonych dzieci, choć swoje stanowisko przedstawia w zawoaloowanej formie, jako akceptację wyroku Sądu Najwyższego w USA z 1973 r., który dozwolił na przerywanie ciąży.

Amerykański episkopat, który w tej kwestii jest podzielony, wypracowuje stanowisko w tej sprawie. Pew Research Center postanowił zapytać o zdanie amerykańskich katolików. Za tym, by Bidenowi odmawiać Komunii św., jest jedna trzecia katolickich respondentów, a dwie trzecie jest przeciwnego zdania. Spośród katolików głosujących na republikanów ponad połowa nie udzielałaby mu Komunii św., w przypadku afiliacji demokratycznej natomiast przytłaczająca większość jest za. Przy okazji zapytano też o kilka innych kwestii, takich jak: kara śmierci, nauczanie nt. homoseksualizmu czy sprawa imigrantów.

Orthodox Times

Ujednolicić kalendarz

Swego rodzaju zgorszeniem i jednym z najbardziej wyraźnych znaków podziału pozostaje świętowanie najważniejszych świąt Zmartwychwstania Pana przez chrześcijan różnych wyznań w innych datach. Dotyczy to przede wszystkim Kościóła prawosławnego. Sprawa nie jest nowa, bo kwestia ujednolicenia kalendarza liturgicznego została przedstawiona już na soborze w Nicei w 325 r. Chrześcijański świat będzie obchodził 1700. rocznicę tego wydarzenia za 4 lata, a co najciekawsze, obchody zbiegną się z wyjątkowym zrównaniem kalendarza Kościołów zachodniego i wschodniego. W 2025 r. Wielkanoc na Wschodzie i Zachodzie przypadnie bowiem w tym samym dniu. Na te ważne okoliczności zwrócił uwagę abp Hiob (Gecza) – współprzewodniczący Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a prawosławnym i stały przedstawiciel Patriarchatu Konstantynopolskiego w Światowej Radzie Kościołów. Hierarcha uznał, że to dobry moment, aby wypełnić zalecenia soboru w Nicei w tej kwestii.

L´Unione Sarda

Kardynał Becciu jest zadowolony

Reklama

W Wielki Piątek na wielu portalach religijnych była to jedna z pierwszych informacji. Początkowo przyjmowano ją z niedowierzaniem, wiadomość ta jednak okazała się pewna.

Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek papież Franciszek odprawił razem z kard. Angelo Becciu, którego we wrześniu ub.r. równie niespodziewanie odwołał z szefowania Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Tamten ruch papieża odczytywano w kontekście informacji o niejasnym zarządzaniu funduszami finansowymi, które były wtedy w dyspozycji Sekretariatu Stanu. Obecnie niektórzy piszą, że Ojciec Święty chciał tym symbolicznym gestem przyznać się do błędu w ocenie sytuacji. Sardyńska prasa donosiła, że kardynał jest bardzo zadowolony z takiego obrotu sprawy. Podobnie jego rodzina, szczególnie brat. Tonio Becciu zdradził, że jego brat poinformował go o tym osobiście. – Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni. To wspaniała rzecz – dodał.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję