Reklama

Niedziela Kielecka

Nowe szaty dla Królowej i Jej Syna

Nazywana jest Królową Wszystkich Świętych, ponieważ patronuje kościołowi w Brzezinach pod tym wezwaniem. Wkrótce Matka Boża razem z Dzieciątkiem Jezus otrzymają nowe szaty i korony.

Niedziela kielecka 16/2021, str. I

Damian Zegadło

Obraz Matki Bożej w Brzezinach czczony jest od trzystu lat

Obraz Matki Bożej w Brzezinach czczony jest
od trzystu lat

Obraz, namalowany w typie Salus Populi Romani, znajduje się w ołtarzu głównym i odbiera cześć od wiernych od ponad trzystu lat. – Od wieków mieszkańcy doświadczają za pośrednictwem Matki Bożej i Jej Syna wielu łask, dlatego powstała myśl, by wyrazić Maryi podziękowanie, fundując nowe szaty wraz z koronami – opowiada proboszcz ks. Józef Knap.

Na apel proboszcza zaczęły zgłaszać się osoby chcące przekazać na ten cel obrączki po zmarłym współmałżonku, pierścionki zaręczynowe, łańcuszki ze złota. Wpływają też ofiary. – Pragnę serdecznie podziękować za kosztowności i ofiary pieniężne składane na szaty do obrazu w ołtarzu głównym dla Matki Bożej i Pana Jezusa. Przeżywam wiele wzruszających momentów, takich jak ten, kiedy mężczyzna ze łzami w oczach przekazuje złotą obrączkę i mówi: „Proszę księdza, to pamiątka po moim ojcu, chciałbym by ona zdobiła to co dla mnie najświętsze. Niech Matka Boża wyprosi zbawienie dla zmarłego”. Bóg zapłać – dziękował niedawno proboszcz ks. Józef ofiarodawcom. Zbiórka biżuterii i ofiar trwa od trzeciej niedzieli Wielkiego Postu. Wzruszających historii, poświadczających wielkie nabożeństwo mieszkańców do Matki Bożej jest dużo więcej.

Reklama

Jak wyjaśnia parafianin – Damian Zegadło, prowadzący internetową stronę parafii, który zapoznał się ze źródłami o historii obrazu, z pewnością otaczany był on kultem od wieków. Wskazują na to zapisy o wotach, jakie zamieszczane były dawnej przy obrazie. Mogą one świadczyć o łaskach, otrzymywanych przez modlitwę do Matki Bożej. Już w II poł. XIX wieku wizerunek był pokryty rzeźbioną w drewnie sukienką w złotym kolorze, wykonaną w Warszawie. Ostatnia restauracja samego obrazu została wykonana w 2008 r. podczas prac renowacyjnych ołtarza.

– Konserwatorskie badania nad wizerunkiem z brzezińskiej świątyni potwierdziły, że obraz jest barokowy z II poł. XVII wieku. Jednak nie znamy autora, który go namalował. Uroda tego wizerunku odsłania się dopiero po zdjęciu drewnianych sukni. Jest on wykonany na wzór obrazu z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Wizerunek jest częścią pewnej całości, a przed wiekami został prawdopodobnie wycięty z większego obrazu – opowiada Damian Zegadło.

Suknie i korony dla Królowej wszystkich Świętych powstaną w Pracowni Drapikowski Studio Mariusza Drapikowskiego z synem. W tej pracowni powstały również przepiękne nowe sukienki i korony dla słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Na razie obraz przewieziono do pracowni w Gdańsku, aby przygotować na wymiar projekt. Oryginał wizerunku zastąpiono tymczasowo kopią. Ksiądz proboszcz wyraża nadzieję, że nowe suknie i korony będą gotowe na odpust parafialny 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Polska przegrała w półfinale

2021-09-18 20:49

[ TEMATY ]

sport

PAP/Andrzej Grygiel

Polscy siatkarze przegrali w katowickim Spodku ze Słoweńcami 1:3 (25:17, 30:32,16:25, 35:37) w półfinale mistrzostw Europy. To druga edycja z rzędu tej imprezy, w której biało-czerwoni ulegli temu rywalowi w pojedynku o awans do finału.

W niedzielę podopieczni trenera Vitala Heynena zagrają o brąz z przegranym z drugiego półfinału między broniącymi tytułu Serbami a Włochami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję