Reklama

Niedziela Kielecka

Najlepszy Opiekun i Przewodnik

Rok św. Józefa jest czasem do lepszego poznania Opiekuna Pana Jezusa i przylgnięcia do niego jak do dobrego ojca, który troszczy się o każdą rodzinę.

Papież Franciszek ogłosił rok św. Józefa 8 grudnia 2020 r. z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego. Ten wyjątkowy czas, który obecnie przeżywamy zakończy się 8 grudnia bieżącego roku. Ogłaszając rok 2021 rokiem św. Józefa, papież ujawnił, że ma do Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny ma szczególne nabożeństwo, podkreślając, że od ponad czterdziestu lat codziennie odmawia modlitwę do św. Józefa.

W Kielcach znajdują się dwie parafie pod wezwaniem św. Józefa: sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny na kieleckim Szydłówku oraz mniej znana wspólnota, leżąca na zachodnich obrzeżach Kielc, parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny na kieleckim Niewachlowie, którą opiekuje się Zgromadzenie Oblatów św. Józefa. Proboszczem wspólnoty jest ks. Tadeusz Skolimowski. – Tak naprawdę do roku św. Józefa, jako zgromadzenie przygotowywaliśmy się już dużo wcześniej. Uważam, że dokument papieski Patris corde powstał pod wpływem prośby przełożonych naszego zgromadzenia. Osobiście byłem w Rzymie na kapitule w 2018 r. i podczas obrad podjęliśmy decyzję, aby zwrócić się do Ojca Świętego z prośbą, aby ustanowił rok św. Józefa. Kiedy zostaliśmy przyjęci przez papieża Franciszka na audiencji, nasz generał przedstawił tę prośbę. Ojciec Święty z zainteresowaniem odniósł się do niej, stwierdzając, że ją rozważy – mówi ks. Skolimowski. Od tego czasu oblaci przygotowywali się w swoich parafiach i w zgromadzeniu do obchodów roku św. Józefa, niejako go wyprzedzając. Kiedy kilka miesięcy temu papież ogłosił rok św. Józefa, ksiądz proboszcz spotkał się z przedstawicielami Rady parafialnej, aby przedyskutować propozycje uczczenia tego wyjątkowego czasu. Wierni zgodzili się, że nie może to być jak dotychczas, tylko nowenna do św. Józefa w każdą środę, czy dziewięciodniowa nowenna przed uroczystością św. Józefa.

Święty Józefie wspieraj

Reklama

Podczas spotkania proboszcz zaproponował między innymi ułożenie modlitwy do św. Józefa, która by ukierunkowywała wszystkich w tym szczególnym czasie na postać świętego patrona. Ks. Skolimowski, układając modlitwę, zawarł w niej osobistą prośbę, aby modlący się budowali swoje życie na wartościach chrześcijańskich. W tekście zawarta została także modlitwa za rodziny, aby panowała w nich miłość i szacunek dla życia. – Ułożyłem modlitwę i przedstawiłem jej tekst w Kurii biskupiej. Modlitwa została zaakceptowana. W naszym kościele modlimy się nią od 1 marca. – mówi proboszcz. Ksiądz Tadeusz nie poprzestał na tym. Zaproponował, aby w parafii odbyła się peregrynacja figury św. Józefa, na co również bp Jan Piotrowski wyraził aprobatę. – Dziewiętnastego dnia każdego miesiąca w naszym kościele odprawiana jest Msza św. oraz nabożeństwo ku czci św. Józefa poszerzone o konferencję o św. patronie. W ten sposób będziemy się modlić aż do 8 grudnia, kiedy to zakończymy ten szczególny rok – mówi proboszcz. Jak podkreśla ks. Skolimowski, program nie jest być może zbyt bogaty, lecz został tak ułożony, aby dostosować go do warunków pandemii i związanych z nią obostrzeń.

Święty Józef odwiedzi parafian

W parafii peregrynuje figura św. Józefa, która została wypożyczona od osób świeckich zorganizowanych w grupie Rodziny Świętego Józefa z Będzina z diecezji sosnowieckiej. Członkowie tej grupy od lat modlą się i w szczególny sposób oddają cześć Opiekunowi Jezusa. Figura przedstawia św. Józefa trzymającego w ręku nie tradycyjnie małego Pana Jezusa, lecz bazylikę św. Piotra w Rzymie. – Właśnie symbolika tej rzeźby uderzyła mnie i zachęciła do tego, by ten wizerunek odwiedzał domy naszych parafian. Skoro św. Józefowi powierzona była przez samego Boga opieka nad osobą Jezusa Chrystusa, to i również nad mistycznym ciałem Jezusa – Kościołem, co symbolizuje właśnie bazylika – podkreśla proboszcz. Figura św. Józefa już peregrynowała w poprzednim roku po domach mieszkańców parafii w Będzinie, teraz peregrynuje wśród mieszkańców kieleckiej parafii. Ks. Skolimowski ma nadzieję, że peregrynacja, wspólna, rodzinna modlitwa do św. Józefa przyniesie owoce. Widać to było w parafii oblatów w Będzinie, w której przez kilka miesięcy ludzie przychodzili i zabierali figurę św. Józefa do swoich domów, aby się modlić. Pamiątką peregrynacji figury Oblubieńca Maryi w parafii w Kielcach są małe figury św. Józefa, które każdy będzie mógł zabrać do siebie na własność. Będą one przypominały ten szczególny czas i zachęcały do modlitwy do świętego patrona.

Otworzyć się na działanie Bożej łaski

Peregrynacja figury św. Józefa rozpoczęła się w uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Eucharystii odpustowej przewodniczył bp Jan Piotrowski. W wygłoszonej homilii mówił o św. Józefie i rodzinie, która w dzisiejszym świecie jest niszczona i deprecjonowana. – Jeszcze do niedawna rodzina była czymś niebywale szanowanym, gdzie małżonkowie – kobieta i mężczyzna, w swoich własnych kulturach, religiach i obyczajach wybierali wspólną drogę życia. Ideał macierzyństwa i ojcostwa owocował potomstwem, a w konsekwencji rodzicielstwem wobec swoich synów i córek – mówił biskup, dodając, że współczesny świat niszczy rodzinę i stara się zdemolować Boży porządek. Na zakończenie Eucharystii odmówiona została litania do świętego Józefa, po której rodzinie państwa Żesławskich przekazana została figury św. Józefa.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opiekun Jezusa oczami dzieci

Zakończył się Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „ Radości i boleści św. Józefa”.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie we współpracy z Wydziałem Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, parafii rzymskokatolickiej św. Mikołaja Biskupa oraz gminą Wolin, zorganizowała Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Radości i boleści i św. Józefa” skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej. Uczniowie mieli za zadanie w sposób artystyczny przedstawić jedną z radości lub boleści św. Józefa. Patronatem honorowym tę inicjatywę objęli: Janusz Kotański, ambasador RP przy stolicy apostolskiej, Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorski kurator oświaty oraz abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

KSM przyznał ordery za zasługi w pracy z młodzieżą

2021-09-19 09:16

[ TEMATY ]

KSM

order

ksm.org.pl

Druhna Renata Hasiuk, minister Piotr Mazurek i ks. kanonik Stanisław Chodźko to tegoroczni laureaci Orderu im. ks. prałata Antoniego Sołtysika. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w ten sposób uhonorowało osoby wybitnie zasłużone w pracy z młodzieżą na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Przyznawanie orderu zainicjowano w ubiegłym roku w trakcie obchodów 30. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patronem nagrody jest wieloletni duszpasterz młodzieży i przyjaciel św. Jana Pawła II – ks. Antoni Sołtysik. To z jego inicjatywy po upadku komunizmu ponownie powołano w Polsce KSM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję