Reklama

Niedziela Małopolska

Musimy pamiętać!

W 129. rocznicę urodzin gen. broni Stanisława Maczka, dowodzącego w czasie II wojny światowej 1 Dywizją Pancerną, przekazano opiekę nad jego popiersiem krakowskim licealistom.

Generał Stanisław Maczek zajmuje szczególne miejsce w historii Małopolski i Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – przypomniał Jakub Silezin, prawnuk śp. Wawrzyńca Silezina– podoficera zawodowego 1. Dywizji Pancernej, który poległ bohaterską śmiercią w walkach o wyzwolenie Bredy i spoczywa na tamtejszym cmentarzu, a pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP.

Młody krakowianin przypomniał m.in.: – To dzięki swojej taktyce i dużemu doświadczeniu frontowemu, zdobytym w kampanii I wojny światowej, dowodzona przez gen. Maczka 10. Brygada Kawalerii zatrzymała w pierwszych dniach września 1939 r. atakujące od strony Słowacji wojska niemieckie, których zadaniem było zdobycie Krakowa. Jakub Silezin wyjaśnił, że te działania pozwoliły Armii „Kraków” na przygotowanie się do walki i uratowanie miasta od zniszczenia. I podkreślił: – Generał Stanisław Maczek na zawsze pozostanie wzorem obywatelskiej postawy, patriotyzmu i szlachetności.

Wyróżnienie

Reklama

Spotkanie stało się także okazją do wręczenia symboli 1 Dywizji Pancernej osobom, które od lat upowszechniają dzieje Polski, w tym historię życia legendarnego dowódcy. Symboliczne wyróżnienia otrzymali: Józef Lassota, Kazimierz Cholewa, Włodzimierz „Wowa” Brodecki, Wojciech Zagórny, XXV LO im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Bożena Błażejowska, Jarosław Pietrzak i Józef Wieczorek.

Pomysłodawczynią tej formy wyróżnienia jest była wieloletnia nauczycielka historii w SP nr 33 w Krakowie Wanda Silezin, która w rozmowie z Niedzielą przyznaje: – Jestem pod wrażeniem tego, co przez lata dokonał Kazimierz Cholewa, tworząc w parku Jordana Galerię wybitnych Polaków, gdzie znajduje się także popiersie gen. Maczka. Przyznaje, że sama też starała się o upowszechnianie wiedzy o legendarnym generale, np. organizując konkursy, spotkania. I dodaje: – Bardzo się ucieszyłam, że opiekę nad popiersiem gen. Stanisława Maczka obejmą uczniowie z VII LO w Krakowie. Pomyślałam, że przy tej okazji warto upamiętnić osoby, które przyczyniły się do przywrócenia w Krakowie pamięci o gen. Maczku. Nauczycielka historii przypomina, że 1 Dywizja Pancerna powstała na rozkaz gen. Sikorskiego w 1942 r. w Wielkiej Brytanii. Także gen. Sikorski zatwierdził symbol tej jednostki wojskowej, przedstawiający czarny husarski hełm z otwartą przyłbicą oraz skrzydłem husarskim umieszczonym na pomarańczowej tarczy obwiedzionej czarnym konturem.

Idea

Mieszkająca niedaleko Parku Jordana Wanda Silezin przyznaje, że bardzo lubi tu przychodzić i czyni to często. Cieszy ją fakt, że spacerujący parkowymi alejkami ludzie; zarówno starsi, jak i młodzi zatrzymują się przy poszczególnych popiersiach, czytają znajdujące się tam informacje, a przy okazji w sposób niewymuszony uczą się historii. Przekonuje: – Musimy pamiętać o wybitnych Polakach, żeby wychowywać naszą młodzież, kolejne pokolenia w duchu miłości do ojczyzny. Jeżeli my to sobie odpuścimy, jeśli będzie nam obojętne, kto będzie nami rządził, pod jaką flagą, jakim językiem będziemy się porozumiewać, to będzie totalny dramat. Dlatego należy wykorzystywać każdą sytuację, okazję, aby przekazywać wiedzę historyczną.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierna pamięć

Niedziela lubelska 19/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

Lublin

dęby pamięci

miejsca pamięci

Ewa Kamińska

Uczniowie przygotowali wzruszające przedstawienie

Uczniowie przygotowali wzruszające przedstawienie

„Katyń… ocalić od zapomnienia” to program, który ma na celu uczczenie pamięci bohaterów zbrodni katyńskiej przez posadzenie 21.857 dębów pamięci. Każdy z nich ma upamiętnić konkretną osobę spośród zamordowanych w 1940 r. przez NKWD na rozkaz Stalina oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Więziennej i innych służb państwowych. Ponadto program zakłada zebranie, zarchiwizowanie i udostępnienie w postaci cyfrowej życiorysów, zdjęć, dokumentów i informacji o ofiarach tej zbrodni.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie[

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję