Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ksiądz nagrywa podcast

Obco brzmiące słowo „podcast” to nic innego, jak forma dźwiękowej lub filmowej audycji dostępnej w Internecie w postaci regularnych odcinków o określonej tematyce.

Niedziela sosnowiecka 16/2021, str. VIII

Jarosław Ciszek

Ks. Paweł Gielec przy pracy

Ks. Paweł Gielec przy pracy

Podcast o nazwie „Tu i Teraz” można znaleźć na platformach YouTube oraz Facebook. Prowadzi go ks. Paweł Gielec, wikariusz sosnowieckiej parafii św. Jacka. Skąd pomysł? – To była spontaniczna decyzja – wyjaśnia ks. Gielec. – Po namowach ludzi zacząłem nagrywać i przekazywać innym swoje kazania na nośniku – dodaje. Ks. Gielec to także zaprawiony pielgrzym, wędrujący po kilkaset kilometrów do Santiago de Compostela, a w 2016 r. uczestniczący w projekcie jaworznickiej wspólnoty „Betlejem” Droga pojednania – pieszej pielgrzymki o dystansie 1600 km do Lisieux. Ta pielgrzymka jest ważną częścią podcastu, bo po przekazywaniu nagranych kazań ks. Gielec zaczął w tej samej formie przekazywać spisane na komputer notatki z wyprawy. Podobnie jak w przypadku kazań reakcje ludzi były bardzo pozytywne. – Chcieli, żeby dotarło to do jeszcze większej liczby ludzi. Tak zrodziła się idea podcastu – sam także jako odbiorca korzystam z takich kanałów – zdradza.

Reklama

Pierwszy odcinek pojawił się pod koniec stycznia – kolejne, trwające od 20 do 40 minut, lądują na kanale co dwa tygodnie. Co można tam znaleźć? Poza osobistymi wspomnieniami z drogi, m.in. rozmowę z Markiem – mieszkańcem „Betlejem”, współtowarzyszem podróży do Lisieux, w której opowiada o swoim niełatwym życiu. Ale także wiele przemyśleń, które mogą być motywacją do lepszego i pełniejszego życia.

Dlaczego „Tu i Teraz”? – Bo żyjemy w konkretnym czasie i momencie, a bardzo często tego nie potrafimy – wyjaśnia autor podcastu. – Jesteśmy nieraz w tyle, nieraz myślimy do przodu. A chodzi o to, żeby cieszyć się życiem, nie być ciągle zapracowanym, poukładać wartości, przyjąć na spokojnie pozytywne treści, podjąć rzucone wyzwanie. To też jest przesłanie ewangeliczne – musimy żyć Ewangelią właśnie tu i teraz! – dodaje kapłan. – Chciałbym rozwijać tę formę kontaktu z ludźmi i poszerzać grono odbiorców – mówi ks. Gielec. Ma niezły mikrofon ze specjalnym sitkiem, podłączony do komputera i specjalnego programu do nagrywania i obróbki dźwięku oraz przenośny dyktafon oraz podstawkę, dzięki której może wygodnie nagrywać przygotowany tekst. W zalewie bylejakości, propozycja ks. Gielca wydaje się strzałem w dziesiątkę i szansą na dotarcie z Dobrą Nowiną także do osób spoza parafii, diecezji, a nawet spoza grona wierzących, bowiem przekazywane prawdy – choć osadzone w duchu chrześcijańskim – mówią o uniwersalnych wartościach.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję