Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Sosnowo

Sosnowskie inicjatywy

Obok dużych kościołów archidiecezji są te mniejsze, w których spotkać można cenne projekty, gdzie kwitnie modlitewne życie. Do takich miejsc należy Sosnowo w parafii Lubanowo.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 16/2021, str. III

Ks. Robert Gołębiowski

Ks. prob. Dariusz Ferdynus prezentuje nowe ławki w kościele w Sosnowie

Ks. prob. Dariusz Ferdynus prezentuje nowe ławki w kościele w Sosnowie

Miejscowy kościół został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku. Była to prosta, prostokątna budowla, składająca się z jednej sali bez prezbiterium, czy wieży. Na przełomie XIV i XV wieku nastąpiła jego przebudowa, w wyniku której powstała granitowo-ceglana wieża u zachodniego szczytu świątyni. Historia mocno naznaczyła tę miejscowość. Największe zniszczenia przyniosła wojna trzydziestoletnia, a później 1945 r. Świątynia została odbudowana dopiero w 1991 r., ale już bez wieży. Zmieniono wygląd kościoła: ubytki zostały wypełnione cegłami i zamonotowano nowy kształt okien. Przez wiele lat wnętrze świątyni było niezwykle ubogie. Dopiero remont przeprowadzony przez ks. Jacka Mankielewicza i dopełniony przez śp. ks. Tadeusza Giedrysa sprawił, że świątynia nabrała odpowiedniego wyglądu liturgicznego i architektonicznego.

Od grudnia 2020 r. proboszczem parafii jest ks. Dariusz Ferdynus, który z ogromnym zapałem podjął dzieło doposażenia kościoła w Sosnowie. Mobilizacja wszystkich mieszkańców liczącego pond 200 osób Sosnowa przyniosła wspaniały efekt, w postaci zainstalowania tuż przed Niedzielą Palmową kompletu nowych jesionowych ławek, które wykonano w zakładzie stolarskim Wojciecha Szydły z Tetynia. W ten sposób kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny nabrał nowego blasku, a tutejsi wierni dumni z nowego przedsięwzięcia, już myślą nad nowymi pomysłami upiększenia swojej świątyni.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję