Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 17/2021, str. 9

Święto najstarszego paulina

77. rocznicę święceń kapłańskich przeżywał 16 kwietnia 102-letni o. Jerzy Tomziński, najstarszy z paulinów. Mszy św. w intencji o. Jerzego przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. – Dzisiaj razem z o. Jerzym dziękujemy Bogu za dar jego kapłaństwa i za wszelkie dobro, które z jego posługi wypływało przez długie 77 lat – powiedział o. Lukoszek. – Niech ten piękny jubileusz zachęci nas do modlitwy za kapłanów.

Ojciec Jerzy Tomziński był dwukrotnie generałem Zakonu Paulinów oraz trzykrotnie przeorem klasztoru na Jasnej Górze. Jest jedynym żyjącym w Polsce uczestnikiem Soboru Watykańskiego II. Święceń kapłańskich udzielił mu bp Teodor Kubina w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze 16 kwietnia 1944 r.

Przygotowania do sezonu

14 kwietnia na Jasnej Górze odbyło się spotkanie kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Zadarki, przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Księża przewodnicy rozmawiali z przedstawicielami klasztoru, służb mundurowych oraz sanitarnych o zbliżającym się sezonie pielgrzymkowym.

– Pewien model pielgrzymowania w okresie pandemii mamy już wypracowany, ale liczymy na to, że udoskonalimy go na tyle – przy jednoczesnym stosowaniu się do wszystkich reguł bezpieczeństwa – iż na pielgrzymi szlak będzie mogło wyjść więcej pątników niż przed rokiem. (...) To byłoby najlepsze, żeby wrócić do tego niezwykłego, ważnego i pięknego wyczynu, którym jest pielgrzymka – powiedział bp Zadarko w rozmowie z Radiem Jasna Góra. – W jakiej liczbie pójdziemy? To będzie zależało od sytuacji pandemicznej, ale ostateczną decyzję co do organizacji pielgrzymki danej diecezji zawsze podejmuje jej ordynariusz – dodał ks. Marian Janus, krajowy koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. – Myślę, że nikt sobie nie wyobraża, żeby nie było pielgrzymowania do tego miejsca.

Reklama

Księży przewodników powitał na Mszy św. przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Podziękował im za wiarę, pomysłowość i hart ducha oraz za to, że dbają o to, by w tym trudnym czasie pandemii zachować ciągłość tradycji pielgrzymowania.

Medal KEP dla paulinów

Bracia i ojcowie paulini z Jasnej Góry otrzymali prestiżową nagrodę Komisji Episkopatu Polski. Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” przyznano im za aktywne włączenie się w inicjatywę gorliwej modlitwy na rzecz realizacji dzieła misyjnego.

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak podkreślił, że otrzymanie tak wyjątkowego wyróżnienia niezwykle cieszy. – Jesteśmy za nie bardzo wdzięczni. Każde tego rodzaju wyróżnienie jest wspaniałą mobilizacją do jeszcze większego zaangażowania się w pracę na rzecz misji, w głoszenie Ewangelii wśród młodego pokolenia, w pomaganie misjonarzom w realizacji ich posługi – dodał.

On-line na Lednicę!

Podczas Apelu Jasnogórskiego 12 kwietnia odbyło się comiesięczne zawierzenie Matce Bożej tegorocznego Spotkania Młodych LEDNICA 2000. Organizatorzy tego wydarzenia przybywają na Jasną Górę, gdyż tu 30 lat temu, podczas VI Światowych Dni Młodzieży z Janem Pawłem II, zrodziła się idea lednickich spotkań.

25. ogólnopolskie spotkanie młodzieży pod Bramą Rybą odbędzie się 5 czerwca i podobnie jak w ubiegłym roku przybierze formę on-line.

– W tym roku po raz kolejny spotkamy się w domach – poinformował podczas Apelu o. Wojciech Surówka, dominikanin. – Na Polach Lednickich będzie tylko niewielka grupa przedstawicieli młodzieży. Jest to już kolejny rok, kiedy jeszcze bardziej doświadczamy tęsknoty za wspólnotą.

2021-04-20 11:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie w sprawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

[ TEMATY ]

oświadczenie

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję