Reklama

Muzyka dla Benedykta XVI

Niedziela Ogólnopolska 17/2021, str. 30

Utytułowany Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” prowadzony przez swego twórcę – prof. Pawła Łukaszewskiego, prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, wydał nową płytę – Benedictus XVI in Honorem.

Jest to album szczególny, łączy bowiem dedykację – homagium dla papieża emeryta Benedykta XVI z repertuarem ściśle liturgicznym – takim, który chór prezentuje podczas liturgii Mszy św. w swojej macierzystej świątyni.

Na krążku usłyszymy 21 zróżnicowanych utworów przeznaczonych na chór żeński a cappella oraz z organami, a na koniec również z 2 trąbkami. Poza ostatnim dziełem Ecce Sacerdos Magnus, śpiewanym na powitanie biskupa w katedrze, a napisanym przez znanego współczesnego kompozytora brytyjskiego – Jamesa MacMillana, są to 4 cykle utworów, których ramy za każdym razem stanowią Kyrie i Agnus Dei, a więc 2 ogniwa tzw. ordinarium missae (czyli części stałe Mszy św.), między nimi natomiast umieszczono po 3 utwory o różnym przeznaczeniu liturgicznym.

Reklama

Owe części stałe skomponowali odpowiednio: Henri Du Mont, Ivo Mortelmans, Stephanie Martin i Malcolm Archer. Obok dzieł twórców muzyki epok minionych, np. Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Gabriela Fauré’a, Antonio Caldary czy Edwarda Elgara, w nagraniu utrwalono dzieła twórców współczesnych, co jednak w żaden sposób się nie wyróżnia. W zakresie muzyki liturgicznej jest widoczna ciągłość tradycji, a utwory te mają wobec liturgii służebną rolę, w tym znaczeniu, iż nie są pisane dla poklasku, lecz w celu głębszego przeżycia celebracji liturgicznych.

Chór brzmi pięknie, ma jednolite brzmienie i nieskazitelną intonację, co jest zasługą Joanny Łukaszewskiej. W nagraniu ponadto uczestniczyli: Łukasz Farcinkiewicz (organy) i dwoje trębaczy – Bartłomiej Kacperski oraz Aneta Mścisz. Głęboko teologiczny, a zarazem napisany w przystępnej formie, komentarz do książeczki przygotował ks. Mariusz Rybałtowski. Całość opublikowało wydawnictwo Requiem Records – Opus Series. >>n

2021-04-20 11:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalana – nasz ideał

Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Rycerstwo Niepokalanej

Niepokalana

Francisco de Zurbaran

"Niepokalane Poczęcie", Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Mój przyjaciel powtarza, że Kościół co rusz popełnia błędy. Nie powinien np. ogłosić dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. „Dogmat – tłumaczy – dotyczy mojego zbawienia, a ta maryjna prawda nie ma nic wspólnego ze mną. Wiąże się tylko ze zbawieniem Maryi”.
Przyjaciel nie zna nauki Kościoła. Nie wie, że zapatrzeć się w Niepokalane Poczęcie to odkryć siłę, która pcha ku niebu, że zapragnąć być jak Niepokalana to stanąć na drodze wypełnienia największej tęsknoty, która mieszka w ludzkim sercu. Nie wie, że ten dogmat jest potrzebny do zbawienia

Być czystym i niewinnym. Mieć oczy, które widzą dobro. Serce, które nie rozumie pokus. Być całym utkanym z myśli Boga i w swej duszy nosić Jego obraz... Każdy z nas tego pragnie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że archanioł Gabriel nazywa Maryję „pełną łaski” – wolną od grzechu. Franciszek podkreśłił, że także każdy z nas otrzymał w dniu naszego chrztu pierwotną łaskę, z której jednak często nie zdajemy sobie sprawy. Bóg bowiem zstąpił w nasze życie, staliśmy się na zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. „Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem” – stwierdził papież. Zauważył, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro. Jednak jego strzeżenie wymaga od nas walki, bowiem jego wybór nie jest czyś łatwym, czy oczywistym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję