Reklama

Prasa zagraniczna

Junta wzięła się za kościoły

W ostatnich dniach birmańskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły kolejne rewizje w budynkach należących do Kościoła katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich. Żołnierze i policja poszukiwali ukrywających się opozycjonistów oraz materiałów krytykujących wojskowy reżim, który w drodze zamachu stanu przejął władzę w Mjanmie (dawnej Birmie). Przeszukane zostały co najmniej cztery kościoły katolickie w wioskach w diecezji Pathein i jeden w Mandalaj, drugim co do wielkości mieście Mjanmy.

le SFIDE

Watykańska strategia

Można odnieść wrażenie, że Stolica Apostolska nie zauważa lub zbyt delikatnie reaguje na kwestię prześladowań chrześcijan na świecie. Niektórzy stawiają nawet taki zarzut samemu papieżowi. Okazuje się, że jest inaczej. Watykan jest świadomy powagi sytuacji i skali cierpień, które spotykają wyznawców Chrystusa na całym świecie i reaguje na nie, ale często reakcje te nie są upubliczniane – tłumaczył w wywiadzie dla magazynu Le sfide abp Paul Richard Gallagher, watykański „minister spraw zagranicznych”. Dlaczego?

– Bo nie chcemy sprawiać wrażenia, że podsycamy zderzenia cywilizacji – odpowiedział.

AsiaNews.it

Chrześcijanie na celowniku

W Turcji narasta prześladowanie mniejszości chrześcijańskiej – alarmują dziennikarze portalu AsiaNews. Ostatnim tego przejawem jest kuriozalny wyrok, który zapadł w procesie asyryjskiego mnicha Sefer (Aho) Bileçena. Sąd skazał go na 25 miesięcy więzienia pod zarzutem wspierania organizacji terrorystycznej. Wsparcie polegało na tym, że dał po kawałku chleba proszącym o niego dwóm osobom, które okazały się członkami Partii Pracujących Kurdystanu, która w Turcji działa nielegalnie. Wyrok na znanego duchownego wpisuje się w cały szereg posunięć, spośród których najgłośniejszym było uczynienie ze słynnej Hagii Sophii meczetu. Za wszystkimi działaniami stoją najwyższe władze tureckie, przede wszystkim prezydent Recep Tayyip Erdogan. Rządzący nad Bosforem polityk prowadzi politykę nacjonalizacji i islamizacji. Ma ona przykryć poważne kłopoty tureckiej ekipy rządzącej, słabą gospodarkę, galopującą inflację oraz nieradzenie sobie z pandemią COVID-19.

Reklama

Interfax Religion

Ścisły związek ołtarza z tronem

Wiadomo nie od dziś, że Cerkiew prawosławna w Rosji jest ściśle powiązana z państwem. Związki te są jednak mocniejsze, niż mogłoby się wydawać. Powiedział o tym niedawno rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Konkretnie chodziło o związki rosyjskiej dyplomacji ze służbami patriarchatu.

Ze słów Ławrowa wynika, że rosyjska dyplomacja robi wszystko, aby wspierać zagraniczne działania rosyjskiej Cerkwi. Samo ministerstwo współpracuje ściśle z Departamentem Spraw Zagranicznych Patriarchatu Moskiewskiego. Jest także wspólna grupa, która koordynuje te działania. Jakiemu celowi ma to służyć? Oficjalnie – pokojowej współpracy międzynarodowej. Na pewno jednak służy jednemu – realizacji celów politycznych wytyczanych na Kremlu.

France24

Gigantyczna figura Chrystusa

Brazylia będzie miała wkrótce drugą gigantyczną figurę Chrystusa. Pierwsza od 90 lat stoi w Rio de Janeiro, druga jest właśnie budowana w 22-tysięcznym Encantado, 145 km od Porto Alegre. Nowy monument ma być większy od tego z Rio. Będzie miał 43 m wysokości, licząc od postumentu, a otwarte ramiona Chrystusa będą rozpięte na 36 m. Pomysłodawcą powstania figury Chrystusa Protektora był burmistrz miasta Adroaldo Conzatti, który zmarł w marcu w wyniku powikłań po COVID-19. Projekt ma przede wszystkim charakter religijny, ale także – nie ukrywają realizatorzy inwestycji – promocyjny. Włodarze miasta liczą, że figura przyciągnie turystów. Budowla jest finansowana w całości z dobrowolnych datków. Budżet projektu wynosi 350 tys. dolarów.

2021-04-20 11:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że archanioł Gabriel nazywa Maryję „pełną łaski” – wolną od grzechu. Franciszek podkreśłił, że także każdy z nas otrzymał w dniu naszego chrztu pierwotną łaskę, z której jednak często nie zdajemy sobie sprawy. Bóg bowiem zstąpił w nasze życie, staliśmy się na zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. „Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem” – stwierdził papież. Zauważył, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro. Jednak jego strzeżenie wymaga od nas walki, bowiem jego wybór nie jest czyś łatwym, czy oczywistym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję