Reklama

Niedziela Częstochowska

Poczesne miejsce dla słowa

Kto czyta, nie błądzi. To powiedzenie nabiera szczególnej wagi w przypadku Pisma Świętego. Aby uwrażliwić wiernych na jego znaczenie, parafia św. Jana Chrzciciela w Poczesnej aktywnie przeżywa tydzień biblijny.

W niedzielę biblijną przed każdą Mszą św. parafianie czytali fragmenty z Ewangelii wg św. Marka. W inicjatywę włączył się bp Andrzej Przybylski. Duchowny przewodniczył również Mszy św.

Wierzyć, czyli znać

– Prośmy Ducha Świętego, abyśmy z taką samą czcią, jaką otaczamy Najświętszy Sakrament, traktowali słowo Boże – zachęcił. W homilii zauważył, że „Biblia to testament Boga, czyli zapis Jego woli”. – Wierzyć w Boga to znać Jego wolę i wypełniać ją – podkreślił. Zachęcił wiernych, aby przynajmniej raz w życiu przeczytali Pismo Święte w całości, zaczynając od Nowego Testamentu.

Bez końca

– W seminarium ks. prof. Stanisław Grzybek uczył nas, że Pisma Świętego nie czyta się do końca, ale bez końca. Tego chcemy nauczyć naszych parafian – mówi Niedzieli proboszcz ks. Jarosław Sroka. Kapłan ma nadzieję, że tydzień biblijny przypomni parafianom o tym, jak ważną księgą jest Pismo Święte. – W każdym domu trzeba je postawić w poczesnym miejscu, żeby rzeczywiście służyło jako drogowskaz – zaznacza duszpasterz. Daje też krótkie świadectwo: – Czytając Pismo Święte, wiem, że jestem blisko Chrystusa i że On jest przy mnie.

Poranna decyzja

Reklama

Wikariusz ks. Michał Pierzchała rano staje przed wyborem: albo być wyspanym i bez życia, albo trochę zmęczonym, ale ze słowem Boga w sercu. – Dlatego poranki to momenty bliskiej obecności z Bogiem i Jego słowem, które karmi moje serce – wyjaśnia. – Ponadto w parafii codziennie głosimy kazania. To też mobilizuje, aby sięgać do Pisma Świętego – dodaje. Napełniony słowem kapłan może przekazywać je również podczas spotkań oazowych i ministranckich. – Mówię chłopakom, że najważniejsze jest to, czy wezmą to słowo do serca – zaznacza ks. Pierzchała.

Ulubione słowo

W parafii lektorów nie brakuje. Jan Knapiński jest nim od 12 lat. – To dzięki rodzicom, bo zawsze z nimi chodziłem do kościoła. Chciałem też pogłębić wiarę – opowiada. – Nasza wspólnota jest jak rodzina – mówi Jakub Wójcik, lektor z 8-letnim stażem. Przed Mszą św. sięga do lekcjonarza i przygotowuje się do czytania, a jego ulubione słowo z Biblii to „Nabuchodonozor”. Bartosz czyta słowo Boże przy ołtarzu od 9 lat. – Dzięki temu, że jestem lektorem, lepiej poznaję Boga. Jako lektor wstąpiłem do oazy. To idzie razem w parze – przyznaje. Do oazy należą również jego przedmówcy.

W tygodniu biblijnym, codziennie przed wieczorną Mszą św., wierni czytają Pismo Święte w kościele parafialnym. Tydzień zakończy nabożeństwo słowa Bożego. Aby zachęcić rodziny do wspólnego czytania Biblii, duszpasterze zorganizowali również konkurs internetowy pod hasłem: „Moja rodzina czyta Pismo Święte”.

2021-04-21 10:21

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: nasza droga do nieba wiedzie przez Kościół

– Kościół to rodzina dzieci Bożych, a synod to takie zatrzymanie po to, żeby dzieci i rodzina spotkały się ze sobą i porozmawiały o tym, co cieszy i smuci – powiedział bp Andrzej Przybylski w parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie synodu w tej wspólnocie.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Premier: w najbliższych trzech latach stworzymy dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach

2022-11-30 09:25

PAP/Marcin Obara

Będziemy w najbliższych trzech latach tworzyć dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach i 500 tys. miejsc pracy. To jest w naszym planie i myślę, że to zmieni Polskę jeszcze bardziej na lepsze – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier wraz z szefową MRiPS odwiedzili w środę żłobek w Pilawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję