Reklama

Niedziela Wrocławska

Przedmałżeńska cybernauka

Kursy dla narzeczonych to możliwość rozeznania swojego powołania czy smutny i nudny obowiązek, po to aby zdobyć upragniony „papierek”?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo każda para podchodzi do tego tematu indywidualnie. W trudnych czasach zamknięcia, Kościół wyciąga pomocną dłoń młodym i organizuje kursy internetowe.

Jak brzmi definicja katechezy przedślubnej? „Przygotowanie to obejmuje spotkanie z duszpasterzem w kancelarii parafialnej przynajmniej na 3 miesiące przed ślubem, podczas którego ustalone zostaną terminy katechez przedślubnych, spotkań w poradni rodzinnej (co najmniej 3), udziału w dniu skupienia i rozmowy sprawdzającej wiedzę narzeczonych dotyczącą małżeństwa i rodziny” – czytamy na stronie internetowej archidiecezji wrocławskiej. Tyle teoria. W praktyce zachowany został schemat spotkań, ale zmieniła się ich forma przekazu.

Jeden z wielu kursów rozpoczął się 17 kwietnia w parafii św. Anny na wrocławskich Praczach Odrzańskich. Jak podkreśla proboszcz ks. prał. Zdzisław Syposz, ta internetowa forma to ostateczność, i gdy tylko stanie się to możliwe wrócą spotkania stacjonarne. – Księża z naszego dekanatu prowadzą katechezę w formie wykładu i sami wybierają platformę do transmisji on-line. Ja narzeczonym wysyłam odpowiedni link do połączenia się. Sam uczestniczę w miarę możliwości w tych spotkaniach. Oczywiście nie jest to żadna hospitacja i kontrola. Robię to z troski o przyszłych małżonków – mówi ks. Syposz.

Za pierwszy wykład Wiara fundamentem życia odpowiedzialna była parafia z Kuźnik. Kolejny temat przypadł parafii ze Stabłowic, następnie Leśnicy, z Żernik i z Praczy Odrzańskich. – O ile wykłady on-line z księżmi jeszcze się sprawdzają, to konferencje, które prowadzi Poradnia Rodzinna ciężko jest poprowadzić „na dystans”. Ma to związek z przygotowanymi prezentacjami, które nie zawsze są dobrze wyświetlone u narzeczonych na ekranie, a także zadaniami, które oni wykonują w ramach ćwiczeń – dodaje ks. Syposz. I zaznacza, że znacząco zmniejszyła się liczba osób przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. – 22 pary na jednym kursie to rekord naszej parafii. Teraz są tylko 3. Młodzi odkładają decyzję o ślubie przede wszystkim z powodu braku możliwości zorganizowania wesela. Znałem jedną parę, która po kursie zwlekała ze ślubem ponad rok. W końcu się udało, ale obyło się bez zabawy. Są takie przypadki, kiedy młodzi, mimo odpowiedniego przygotowania, rezygnowali zupełnie z małżeństwa – dodaje proboszcz parafii św. Anny.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małżeństwo w czasie epidemii

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin naszej kurii ks. Grzegorz Koss zdecydował, że kurs przygotowujący do małżeństwa będzie odbywał się w formie nadzwyczajnej.

Mimo że trwa pandemia, młodzi ludzie chcą się pobierać, zakładać rodziny, normalnie funkcjonować w społeczeństwie. To oczywiście całkowicie naturalna i dobra tendencja. Jednak aby zawrzeć związek małżeński trzeba spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest odbycie kursu przygotowującego do małżeństwa. Za przeprowadzenie takiego kursu w naszej diecezji odpowiada Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Dyrektor wydziału ks. Grzegorz Koss nie ma wątpliwości, że w obecnej sytuacji kurs musi odbywać się w formie nadzwyczajnej.

CZYTAJ DALEJ

Piszkowice. Policjanci meldują wykonanie zadania

2022-12-07 15:35

[ TEMATY ]

policja

pomoc charytatywna

Piszkowice

Barbara Deryło

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Kwartet stróżów prawa po raz kolejny wyruszył ze świąteczną pomocą. Tym razem uśmiechy zagościły wśród dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach (powiat Kłodzko).

To już kolejny rok, kiedy policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Ząbkowic Śląskich oraz komisariatów w Kamieńcu Ząbkowickim i Ziębicach włączają się w pomoc charytatywną dla lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Minister Moskwa: Polska nigdy nie była tak zaawansowana w projektach jądrowych jak teraz

2022-12-08 11:41

[ TEMATY ]

gospodarka

Adobe Stock

Nigdy nie byliśmy tak zaawansowani w projektach jądrowych jak teraz - powiedziała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Wskazała, że kluczowe jest znalezienie instytucji i partnerów, z którymi zbudujemy model współpracy na lata. To nie tylko kwestia pieniędzy, ale także zaufania - dodała.

W Warszawie odbywa się w czwartek konferencja dotycząca finansowania projektów jądrowych zorganizowana przez Agencję Energii Jądrowej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD NEA - Nuclear Energy Agency przy Organisation for Economic Cooperation and Development) oraz Międzynarodowe Ramy Współpracy dla Energetyki Jądrowej (IFNEC - International Framework for Nuclear Energy Cooperation) we współpracy z polskim resortem klimatu i środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję