Reklama

Niedziela Częstochowska

Łączy serdeczność z wymaganiami

Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Częstochowie wychowuje w duchu chrześcijańskich wartości, realizując zasady pedagogiki lasaliańskiej.

Niedziela częstochowska 19/2021, str. V

[ TEMATY ]

Częstochowa

Katolicka Szkoła Podstawowa

Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle/Facebook

W ciągu niemal 23 lat szkołę ukończyło wielu zadowolonych absolwentów

W ciągu niemal 23 lat szkołę ukończyło wielu zadowolonych absolwentów

W szkole tworzy się wspólnota uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji. Tutaj każdy uczeń jest ważny. Wszystkim przyświeca jeden cel – dobro dziecka. Nauczyciele przekazują rodzicom wyczerpujące informacje na temat procesu kształcenia i wychowania dziecka. Współpraca rodziców i nauczycieli opiera się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości. W szkole uznaje się wzajemny autorytet w oczach dziecka. Dla jego dobra rozmawia się o trudnościach.

Miłość pedagogiczna

Szkoła to zespół, dlatego szczególny nacisk kładzie się na poznanie psychiki dziecka, tak aby dobrać jak najlepsze metody wychowawcze. Jedną z głównych zasad głoszonych przez św. Jana de La Salle jest miłość pedagogiczna. Działania nauczycieli ukierunkowane są na zainteresowanie dzieckiem i poznanie jego wrażliwości. W relacjach stosuje się zasady serdeczności i zaufania, przy jednoczesnym stawianiu wymagań i wspieraniu w samodzielności. W szkole szanowane są uczucia religijne. Szkoła jest otwarta dla wszystkich, ponieważ bardzo ważne jest to, co mówił św. Jan de La Salle: „Młodzieży! Nie zapominaj o przykazaniach boskich – bądź wierna w swoich powinnościach, nie daj się zwodzić ni mową ni przykładami tych, co lekkomyślnie wzgardzili cnotą. (...) Gdybyś jednak miała nieszczęście zbłądzić, powróć do Tego, który ku tobie wyciąga ramiona”.

Głos absolwenta

Reklama

– Wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich, bardzo wysoki poziom nauczania, bezpieczeństwo i kameralna atmosfera – to największe zalety szkoły – podkreśla Maciej Orman, absolwent z 2008 r., redaktor Tygodnika Katolickiego Niedziela. Przyznaje, że wiele zawdzięcza szkole. – Właśnie tutaj przygotowałem się do sakramentów Pierwszej Komunii św. i bierzmowania. Co miesiąc uczestniczyłem też z nauczycielami i kolegami w szkolnej Mszy św. Ponadto bardzo miło wspominam udział w różnych uroczystościach i przedstawieniach – opowiada. Redaktor Niedzieli zwraca szczególną uwagę na dużą liczbę zajęć z języków obcych – 5 godzin języka angielskiego od „zerówki” i 4 godziny drugiego języka, w jego przypadku niemieckiego, od kl. 4. – To wielki kapitał, który nie raz i nie dwa miałem okazję wykorzystać – podkreśla. – Zawsze z dumą będę powtarzał, że jestem absolwentem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie. To najlepsze miejsce, w którym do tej pory się uczyłem – podsumowuje.

Patron i założyciel

15 maja obchodzimy uroczystość św. Jana de La Salle, patrona naszej szkoły i założyciela Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, popularnie nazywanego braćmi szkolnymi. Święty Jan bardzo wcześnie wybrał drogę służby Bogu. Po śmierci rodziców zajął się wychowaniem młodszego rodzeństwa. Jako kapłan i doktor teologii zgromadził wokół siebie grupę nauczycieli, z których stopniowo wyłonił się instytut zakonny całkowicie oddany chrześcijańskiej edukacji dzieci i młodzieży. Braciom szkolnym przekazał oryginalną duchowość i własny system pedagogiczny.

Ambasadorzy Jezusa

Bracia szkolni całkowicie poświęcają się pracy edukacyjnej. Będąc „ambasadorami i ministrantami Jezusa” oraz „szafarzami Jego tajemnic”, niosą Ewangelię jako katecheci i nauczyciele oraz wychowawcy w specjalnych ośrodkach wychowawczych. Całe ich życie i posłannictwo ożywia duch wiary i gorliwości.

Więcej o szkole na: www.delasalle.edu.pl

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mój Abba - jubileusz Wspólnoty Bożego Ojcostwa

Od lat pierwsza niedziela sierpnia to dla Wspólnoty Bożego Ojcostwa szczególny czas, kiedy czci Pana Boga w Jego ojcowskiej miłości. Prosi o nią dla wszystkich, którzy potrzebują miłującego spojrzenia Ojca.

6 sierpnia br. jej członkowie i przyjaciele spotykali się w katedrze – matce kościołów archidiecezji częstochowskiej, żeby świętować jubileusz 20-lecia jej istnienia. Przez te lata dorastali – wchodzili w życie, rozeznawali i wciąż rozeznają powołania – zarówno te osobiste, jak i te w Kościele, a które są w różnym wymiarze służbą drugiemu człowiekowi, trwaniem zwłaszcza przy najbardziej zranionych. Temu też działaniu służy najmłodsze dziecko wspólnoty – Katolickie Centrum Ojcostwa DOM OJCA.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy przedsiębiorców na Jasną Górę

2021-09-27 09:47

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Przedsiębiorców

Karol Porwich/Niedziela

„Przyjdźcie do mnie wszyscy” – tak brzmi hasło przewodnie tegorocznej Pielgrzymki Przedsiębiorców, która odbędzie się 3 października.

Przedstawiciele biznesu po raz trzeci spotkają się na Jasnej Górze, aby wspólnie pokazać, że łączy ich ufność w Boga i fakt, że w swojej pracy starają się postępować jak prawdziwi chrześcijanie. Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla pracodawców, samozatrudnionych czy freelancerów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję